W dniach 30 i 31 maja ponad 30 absolwentów programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”, będących członkami Pracowni Dobra Wspólnego spotkało się na seminarium w Warszawie. Hasłem przewodnim seminarium były idee i rozwiązania służące działaniom na rzecz dobra wspólnego.
Podczas dwudniowego spotkania uczestnicy wymieniali się doświadczeniami oraz zapoznawali z nowymi trendami w zakresie rozszerzania i umacniania działań wokół zawiązanych przed kilkoma laty i wciąż aktywnych Partnerstw, a także poszerzali wiedzę, dotyczącą współpracy na rzecz społeczności lokalnych, której dostarczyli uznani w tej dziedzinie eksperci.
Pierwszego dnia w siedzibie Przedstawicielstwa w Polsce Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności uczestników powitali Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Kalina Grzeszuk-Zajączkowska, reprezentująca PAFW. Zespół programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” przedstawił dotychczasowe dokonania oraz bieżącą ofertę Pracowni Dobra Wspólnego, inicjatywy skierowanej do alumnów.
Seminarium rozpoczęło się wystąpieniem dr hab. Ryszarda Praszkiera, adiunkta Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, od ponad 20 lat związanego z organizacją Innowatorów Społecznych „Ashoka”, który, przytaczając przykłady z różnych stron świata, opowiedział, co jest czynnikiem niezbędnym do dokonania, ale też utrzymania społecznej zmiany. „Pracując już wiele lat wciąż jestem pod wrażeniem, że jeden człowiek potrafi wprowadzić zmianę systemową tylko pod warunkiem, że buduje sieci horyzontalne – partnerstwa – tak jak wy właśnie to robicie” – mówił dr Praszkier, podkreślając tym samym wagę budowania trwałości partnerstwa.
Następnie odbył się warsztat prowadzony przez gościa specjalnego z San Francisco Loic’a Comolli, współzałożyciela i Dyrektora Zarządzającego organizacji NESST, która działając również w Europie, wspiera rozwój przedsiębiorstw społecznych, dzięki czemu, m. in., pomaga osiągać strategiczne cele organizacji. Praca w niewielkich grupach pozwoliła uczestnikom przeanalizować gotowość ich organizacji do uruchomienia przedsiębiorstw społecznych oraz zastanowić się w jaki sposób można wykorzystywać partnerstwa z różnymi podmiotami by skutecznie działać w ramach tego typu przedsięwzięć.
W dalszej części Seminarium Krzysztof Margol, współzałożyciel i prezes zarządu Nidzickiej Fundacji Rozwoju „Nida”, opowiedział o drodze do tworzenia nowych możliwości i korzyściach płynących z przedsiębiorczości społecznej, a także o marketingu miejsc w wydaniu lokalnym, opierając się na przykładzie „Garncarskiej Wioski” i „Rajskiego Ogrodu”.
Elementem kończącym pierwszy dzień była prezentacja jednego z uczestników Pracowni Dobra Wspólnego – Pawła Werbowego z Dębickiego Klubu Biznesu, na temat sposobów budowania trwałego partnerstwa na przykładzie projektu „Powiat Dębicki wolontariatem malowany”.
Motywem wiodącym drugiego dnia seminarium były zastosowania praktyczne nowoczesnych narzędzi mogących usprawnić pracę organizacji tworzących partnerstwa. Marzena Kacprowicz z Fundacji Dobra Sieć zaprezentowała aplikację TuDu.pl, która stanowi pierwszą w Polsce platformę do e-wolontariatu, dzięki której można delegować bieżące zadania przez Internet, co ułatwia pozyskiwanie i koordynowanie pracy wolontariuszy. Następnie Beata Matuszek z Fundacji Media 3.0.poprowadziła warsztat dotyczący „storytellingu”, w trakcie którego przedstawiciele partnerstw uczyli się jak opowiadać własnych działaniach w atrakcyjny sposób. Podczas tych warsztatu każde z Partnerstw stworzyło własną mapę dobra wspólnego.
Na koniec Tomasz Soliński, reżyser, animator kultury oraz video coach, pokazał ciekawe rozwiązania i nowatorskie narzędzia do nagrywania filmów oraz dystrybucji ich w social mediach oraz przekonywał dlaczego promowanie działań w mediach społecznościowych przynosi korzyści organizacjom.
***
Pracownia Dobra Wspólnego to inicjatywa dla alumnów programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”, mająca na celu rozwój oraz upowszechnianie współpracy społeczności lokalnych, popularyzowanie metody animacji społeczności lokalnych, a także wzmacnianie trwałości dotychczas zawiązanych partnerstw.
Kalina Grzeszuk-Zajączkowska
Foto: ARFP