Konkurs na Najlepszą Inicjatywę Obywatelską „Pro Publico Bono” został zainicjowany w 1999 roku przez Premiera Jerzego Buzka. Od 2000 r. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności była fundatorem nagród konkursowych.
Cel Konkursu stanowiło wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez coroczne wyłanianie i promocję najbardziej wartościowych działań organizacji pozarządowych – w skali kraju, regionu, a zwłaszcza lokalnej społeczności – realizowanych w zakresie edukacji, kultury i dziedzictwa narodowego, ochrony zdrowia, pomocy społecznej i charytatywnej, rozwoju środowiska i regionu, a także dyplomacji społecznej i integracji europejskiej.
Kapituła, której pierwszym honorowym przewodniczącym był Jan Nowak-Jeziorański†, przy ocenie zgłaszanej inicjatywy brała pod uwagę jej społeczne znaczenie, innowacyjność, wpływ na rozwój i konkurencyjność miejscowości, efektywność oraz przejrzystość wykorzystania środków społecznych. Ponadto Kapituła uwzględniała stabilność instytucjonalną danej organizacji, przestrzeganie etycznych metod w działaniu, a także jakość współpracy z administracją publiczną oraz innymi instytucjami.
W ramach programu, w 2007 roku, ustanowiono Nagrodę im. Bolesława Wierzbiańskiego dla redakcji lokalnych tytułów prasowych; jej fundatorem została PAFW. Do 2011 roku Nagroda była przyznawana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, obecnie jej gospodarzem jest Stowarzyszenie Gazet Lokalnych. W 2022 roku laureatem Nagrody im. Bolesława Wierzbiańskiego została redakcja „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”.
W 2021 roku uruchomiono nowe przedsięwzięcie „Media Forum. Rozwój Lokalny”, w którym wykorzystano doświadczenia konkursu o Nagrodę im. Bolesława Wierzbiańskiego. Celem tego projektu jest rozwój zawodowy dziennikarzy mediów lokalnych poprzez podnoszenie ich kompetencji w ramach szkoleń prowadzonych przez doświadczonych dziennikarzy mediów ogólnopolskich i lokalnych oraz innych ekspertów. W latach 2021-2022 w szkoleniach zorganizowanych w ramach projektu „Media Forum. Rozwój Lokalny” przez Stowarzyszenie „ROTA” wzięło udział blisko 100 dziennikarzy mediów lokalnych. Obecnie jego realizatorem jest Fundacja Media Forum.
Poprzez program Fundacja wspiera również Kongres Obywatelski organizowany corocznie przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Wydarzenie, odbywające się od 2005 roku, jest unikalną formą zaangażowania obywateli w dialog o kierunkach rozwoju kraju, kondycji społeczeństwa i dobru wspólnym. Kongres ma charakter otwarty i każdorazowo gromadzi blisko tysiąc osób, w tym przedstawicieli administracji centralnej i samorządowej, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych, biznesu, organizacji studenckich, a także społeczności lokalnych. Kongres stwarza także sposobność do prezentacji doświadczeń PAFW w zakresie aktywizacji lokalnych społeczności.
Szesnasty Kongres Obywatelski, który odbył się w 2021 roku pod hasłem „Polska jutra. Zielona transformacja – Nowe technologie – Współpraca”, z powodów ograniczeń związanych z pandemią został zorganizowany w formule hybrydowej. Wzięło w nim udział 900 uczestników. Uzupełnieniem oferty Kongresu Obywatelskiego są interaktywne newslettery „Idee dla Polski”, będące przestrzenią dyskusji na ważne tematy z punktu widzenia rozwoju kraju, zarówno w ujęciu ogólnopolskim, jak i regionalnym. Co tydzień teksty eksperckie publikowane na jego łamach są wysyłane do subskrybentów pocztą elektroniczną.
Dotacje PAFW wyniosły 3.274.384 USD, w tym na ostatnią edycję 412.573 USD.