Uruchomiony w 2004 roku program wizyt studyjnych do Polski skierowany jest do aktywnych studentów i profesjonalistów z Europy Wschodniej oraz innych krajów postkomunistycznych. Cel programu to przybliżenie realiów Polski, a także Unii Europejskiej, a jednocześnie rozwój i wzmocnienie zawodowych i osobistych kontaktów pomiędzy młodymi liderami ze Wschodu a ich polskimi gospodarzami.
Oferta dla studentów obejmuje kilkunastodniowe wizyty studyjne w Polsce. Mogą w nich brać udział osoby w wieku od 18 do 21 lat z Białorusi, Mołdawii i Ukrainy, które chcą poznać polskie środowiska akademickie, organizacje obywatelskie, spotkać się z liderami życia publicznego, wziąć udział w wykładach, warsztatach, seminariach i imprezach kulturalnych. Studenci aplikują do udziału w programie indywidualnie. Wizyty odbywają się w kilkunastoosobowych grupach uczestników z różnych państw, dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Są prowadzone przez doświadczone polskie organizacje pozarządowe, wyłaniane w drodze otwartego konkursu. Koordynatorem wizyt studenckich jest Fundacja „Borussia” z Olsztyna.
Oferta dla profesjonalistów jest skierowana do przedstawicieli samorządów lokalnych, administracji rządowej, centralnych instytucji państwowych, organizacji pozarządowych, mediów, sektora edukacji oraz innych grup zawodowych z Europy Wschodniej, a także z krajów Kaukazu Południowego i Azji Środkowej. Wizyty, których profil oparty jest na dzieleniu się polskim doświadczeniem w zakresie transformacji oraz integracji europejskiej, prowadzone są we współpracy z polskimi organizacjami pozarządowymi oraz jednostkami administracji centralnej i samorządowej.
Od 2014 roku, po wydarzeniach na Majdanie, w kontaktach z Ukrainą szczególny nacisk był położony na przekazywanie doświadczeń osobom biorącym aktywny udział we wdrażaniu reformy samorządowej, a także w działaniach związanych z integracją Ukrainy ze strukturami europejskimi. W latach 2004-2022 w wizytach studyjnych do Polski wzięło udział 6655 obywateli Ukrainy: 4508 profesjonalistów i 2147 studentów.
Rekrutacja uczestników wizyt studyjnych dla profesjonalistów poprzedzona jest listem intencyjnym kierowanym do biura programu „STP” w Warszawie od zainteresowanych instytucji i organizacji partnerskich z krajów regionu lub od polskich organizacji pozarządowych i innych instytucji.
Łącznie, w latach 2004-2022, w wizytach studyjnych uczestniczyło 10 486 osób, w tym 3615 studentów i 6871 profesjonalistów reprezentujących różne środowiska. Przed wybuchem pandemii COVID-19, corocznie Polskę odwiedzało ponad 300 profesjonalistów i ponad 200 studentów.
W 2022 roku, w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, PAFW uruchomiła inicjatywę „STP dla Ukrainy” z budżetem 900 tysięcy złotych. Polskie organizacje pozarządowe, które gościły w Polsce grupy liderów studenckich i profesjonalistów, przekazały za pośrednictwem absolwentów programu wsparcie rzeczowe i finansowe osobom poszkodowanym przez wojnę. Pomoc ta została skierowana do większości z 24 obwodów w Ukrainie, m.in. do obwodu kijowskiego i Kijowa, lwowskiego, tarnopolskiego i dniepropietrowskiego, a także charkowskiego oraz sumskiego i ługańskiego.
Absolwenci „Study Tours to Poland” z Tarnopola Khrystyna Bilinska (urzędniczka i aktywistka społeczna) oraz Mykhailo Syrotyuk (radny miasta) – twórcy Centrum Nauki w Tarnopolu – zorganizowali dużą grupę wolontariuszy i angażują się we wsparcie dla uchodźców, m.in. poprzez pomoc rzeczową. Centrum Nauki w Tarnopolu zostało przekształcone w lokalny ośrodek pomocy humanitarnej.
W ramach programu Fundacja jest zaangażowana w Warszawską Letnią Akademię Euro-Atlantycką (WEASA) – inicjatywę, będącą wspólnym przedsięwzięciem PAFW, The German Marshall Fund of the United States oraz Fundacji Centrum Europejskie Natolin.
Oferta zajęć Akademii – prowadzonych w oparciu o kampus natoliński – skierowana jest do ekspertów z krajów Partnerstwa Wschodniego, takich jak analitycy, doradcy polityczni i rządowi, pracownicy think tanków i NGOs, urzędnicy służby cywilnej, czy dziennikarze. Zakres tematyczny Akademii obejmuje transformację systemową, integrację europejską i relacje transatlantyckie, a od 2017 roku tematem wiodącym WEASA są wyzwania cyfrowe, zwłaszcza bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Dziesiąta edycja WEASA, zatytułowana „Wojna informacyjna a nowa rzeczywistość geopolityczna”, koncentrowała się głównie wokół tematyki wojny Rosji z Ukrainą i jej konsekwencjach dla Regionu, Europy i reszty świata.
Łącznie, w dziesięciu edycjach WEASA (2013-2022), wzięło udział 456 uczestników z krajów Partnerstwa Wschodniego, a także (od 2017 roku) z Bałkanów Zachodnich, w tym: 44 osoby z Armenii, 34 z Azerbejdżanu, 40 z Białorusi, 82 z Gruzji, 40 z Mołdawii, 126 z Ukrainy.
Dotacje PAFW wyniosły 8.018.431 USD, w tym na bieżącą edycję 515.521 USD.