Celem przedsięwzięcia jest inicjowanie i rozwój współpracy między uczestnikami rożnych programów PAFW na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. W podejmowanych działaniach wykorzystywana jest metoda animacji społeczności lokalnych służąca budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę społeczną.
Dzięki różnorodnej ofercie programowej PAFW w wielu gminach w Polsce przeprowadzono projekty, których uczestnicy zdobyli doświadczenia i wypracowali zasoby stwarzające szansę na wyzwolenie dodatkowej energii obywatelskiej. Program oferuje beneficjentom takich projektów możliwość podejmowania wspólnych, partnerskich przedsięwzięć wykorzystujących nagromadzony potencjał w działaniach na rzecz całych lokalnych społeczności. Jednocześnie przyczynia się do umacniania lokalnego kapitału społecznego poprzez synergię doświadczeń i rezultatów różnych inicjatyw. Powstają partnerstwa składające się z uczestników kilku programów PAFW – tworzą oni Grupę Inicjatywną stanowiącą trzon lokalnej koalicji. Dołączają do niej samorządy, firmy, lokalne media oraz organizacje pozarządowe i instytucje, które dotychczas nie brały udziału w programach Fundacji. Liderami partnerstw mogą być organizacje uczestniczące w jednym z następujących programów PAFW: „Działaj Lokalnie”, „English Teaching”, „Równać Szanse”, „Szkoła Ucząca Się” (SUS), „Liderzy PAFW”, Program Rozwoju Bibliotek, „Przemiany w Regionie” (RITA), a także „Seniorzy w Akcji”. W realizację projektów zaangażowani są liczni mieszkańcy gmin i wolontariusze.
Dotychczas w siedmiu edycjach programu, realizowanych od 2009 roku, zawiązało się 50 Lokalnych Partnerstw PAFW oraz 11 partnerskich start-upów, które swoim zasięgiem obejmują 107 gmin i prowadzą działania z zaangażowaniem 900 partnerów.
Dzięki zrealizowanym projektom partnerskim udało się, między innymi, zmienić regulacje prawne w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w Żywcu, utworzyć lokalną internetową telewizję obywatelską w Grodzisku Mazowieckim, zagospodarować publiczny park w Biłgoraju, czy też stworzyć powiatowe centrum wolontariatu w Dębicy. Efekty projektów to również promocja lokalnych produktów – w Dolinie Baryczy powstał „Szlak karpia” – natomiast w okolicach Warki utworzono „Szlak jabłkowy”. Powstała Sieć Miejsc Przyjaznych Młodzieży na Podkarpaciu, a także Centrum Aktywności „Wulkan” w Złotoryi, gdzie stawia się na działania z udziałem młodych ludzi, zaś w Niemcach utworzono Młodzieżową Straż Leśną, która dba o czystość i piękno Lasów Kozłowieckich, promując postawy proekologiczne. W ramach zakończonej w grudniu 2019 roku VI edycji programu, dzięki zaangażowaniu partnerów i mieszkańców, nieistniejąca już, pierwsza w Polsce fabryka lokomotyw „Fablok” SA, stała się wizytówką Chrzanowa, a w Krotoszynie zaniedbany skwer obok publicznej biblioteki zaczął tętnić życiem. W ramach tej samej edycji przyznano trzy granty na realizowane na mniejszą skalę projekty typu „start-up”. W efekcie powstała lokalna telewizja w Międzyrzeczu, a w Niepołomicach udało się zintegrować mieszkańców wokół działań na rzecz nieuczęszczanej przez nich wcześniej Puszczy Niepołomickiej.
W rozpoczętej w styczniu 2020 roku VII edycji zawiązało się 5 partnerstw, 4 start-upy oraz – w ramach pilotażu – przyznano 4 tzw. start-up granty na działania służące poszerzeniu lokalnej oferty edukacji nieformalnej, tworzeniu wiosek tematycznych, pielęgnowaniu dziedzictwa przyrodniczego a także budowaniu więzi międzypokoleniowych i wielokulturowości regionu. Wszystkie mają również za zadanie przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii. W styczniu 2022 roku ruszyła VIII edycja programu.
Dodatkowe wsparcie finansowe PAFW umożliwia lokalnym partnerstwom kontynuację podjętych już działań oraz motywuje do opracowania strategii utrwalania rezultatów realizowanych przedsięwzięć. Program popularyzuje metodę animacji społeczności lokalnych, która wypracowana została we współpracy z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Metodę zaprezentowano w publikacji „Jak budować dobro wspólne? Poradnik dla działających lokalnie”. W kolejnej publikacji, z 2015 roku, „Jak lokalnie budować partnerstwa?” znajdują się natomiast teksty eksperckie na tematy istotne dla zawiązywania koalicji oraz ich trwałości, zilustrowane przykładami z realizacji projektów. Utrwalaniu partnerstw i wymianie doświadczeń służą cykliczne warsztaty regionalne, seminaria oraz elektroniczny biuletyn programu współtworzony przez członków partnerstw.
Do absolwentów programu skierowana jest oferta pod nazwą Pracownia Dobra Wspólnego; jej cel to upowszechnianie współpracy społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego, popularyzowanie metody animacji społeczności lokalnych, a także wzmacnianie trwałości dotychczas zawiązanych partnerstw. W ramach inicjatywy oferowane jest wsparcie eksperckie oraz dostęp do bazy materiałów, odbywają się również regularne zjazdy absolwentów, szkolenia oraz webinaria. Najbardziej aktywni uczestnicy tworzą „Społeczność Animatorów”, którzy nie tylko pracują nad doskonaleniem metody animacji i rozwijaniem narzędzi aktywizacji społeczności lokalnych, ale także wspierają proces powstawania nowych partnerstw w miejscach dotychczas nieobjętych programem.
Dotacje PAFW wyniosły 3.111.550 USD, w tym na ostatnią edycję 97.826 USD.