Szkoła Edukacji jest wspólnym przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Uniwersytetu Warszawskiego, której program powstał w ścisłej współpracy z renomowanym ośrodkiem kształcenia nauczycieli – Columbia University Teachers College w Nowym Jorku. To jedyne w Polsce studia podyplomowe dające uprawnienia nauczycielskie, które odbywają się w trybie stacjonarnym.
" frameborder="0" allowfullscreen>
Obecnie studia są bezpłatne, a studenci mogą ubiegać się o stypendium pomagające w pokryciu kosztów utrzymania, a także o miejsce w akademiku UW.
W szóstej edycji studiów (rok akademicki 2021/22), udział wzięło 30 studentów na czterech ścieżkach kształcenia: polonistycznej, matematycznej, historii i wiedzy o społeczeństwie, a także biologii z przyrodą oraz – dodatkowo – 12 studentów na ścieżce psychologiczno-pedagogicznej prowadzonej we współpracy z Wydziałem Biologii UW.
Integralną częścią kształcenia nauczycieli w SE są codzienne praktyki w szkołach. Studenci spędzają zatem czas zarówno na zajęciach akademickich, jak i w klasie – obserwują lekcje, współprowadzą i samodzielnie prowadzą je, uczestniczą w radach pedagogicznych oraz w zebraniach z rodzicami. Doświadczenia szkolne są na bieżąco omawiane podczas zajęć akademickich. Szkoła Edukacji odpowiada za jakość praktyk, blisko współpracując z siecią starannie wybranych placówek szkolnych z Warszawy i okolic. W warsztatach i spotkaniach konsultacyjnych uczestniczy blisko 100 nauczycieli ze szkół praktyk.
Studenci mają także zapewnioną indywidualną opiekę tutorów ze Szkoły Edukacji. Zajęcia akademickie odbywają się w małych grupach. Duży nacisk położony jest na dyskusję i systematyczne poddawanie refleksji postępów w nauce. Zajęcia prowadzą osoby z doświadczeniem w pracy szkolnej, aktywnie zajmujące się edukacją, patrzące z różnych perspektyw: nauczycieli-praktyków, akademików, pasjonatów oświaty. Wykładowcy Szkoły Edukacji reprezentują różne ośrodki akademickie, zostali przeszkoleni przez wybitnych amerykańskich i europejskich specjalistów w zakresie kształcenia nauczycieli.
Przy Szkole Edukacji PAFW i UW działa Biuro Absolwenta – oferujące długofalowe wsparcie dla byłych studentów Szkoły, także w znalezieniu zatrudnienia w zawodzie. Absolwenci, obecnie 150 osób, stale współpracują z wykładowcami SE, na bieżąco doskonalą swój warsztat pracy i wymieniają się szkolnymi doświadczeniami. Placówki oświatowe zatrudniające absolwentów, mogą korzystać z różnych szkoleń oferowanych przez Szkołę Edukacji.
Od 2017 roku na ofertę SE składają się także kursy doskonalące dla czynnych zawodowo nauczycieli z dydaktyki literatury i języka polskiego, matematyki, biologii, historii oraz kompetencji wychowawczych i komunikacyjnych. Rozwijają one umiejętności przedmiotowe i wychowawcze nauczycieli. W roku akademickim 2020/21 w kursach uczestniczy ok. 100 osób.
Nowością jest realizowany od 2021 roku komponent badawczy, w ramach którego prowadzonych jest 8 projektów poświęconych naukowej weryfikacji metod i narzędzi dydaktycznych wykorzystywanych w pracy Szkoły Edukacji.
Dobre praktyki wypracowane w Szkole Edukacji są upowszechniane nie tylko w szkołach, ale i wśród instytucji odpowiedzialnych za kształcenie i doskonalenie nauczycieli. W 2021 roku, w różnego rodzaju konferencjach, szkoleniach i webinariach, na których prezentowane były metody i narzędzia stosowane przez SE w pracy ze studentami, udział wzięło ponad 4 tysiące osób.
Od 2020 roku zajęcia akademickie, praktyki szkolne, kursy doskonalenia zawodowego, a także wydarzenia edukacyjne są prowadzone przede wszystkim zdalnie. Kadra SE zmodyfikowała program nauczania tak, aby dostosować jego realizację do szczególnych warunków związanych z pandemią COVID-19.
W zarządzanie oraz rozwój Szkoły Edukacji zaangażowana jest Fundacja Dobrej Edukacji, utworzona przez PAFW w 2014 roku. Szkoła Edukacji mieści się w budynku Centrum Nowych Technologii UW (CENT) w Warszawie.