Realizowany od 2012 roku program (wcześniej pod nazwą "Nowe Technologie Lokalnie") stanowi kontynuację działań PAFW wspierających wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w rozwoju lokalnym. Służy to podniesieniu wiedzy oraz umiejętności działaczy i pracowników organizacji pozarządowych, w szczególności z małych społeczności lokalnych, w zakresie skutecznego wykorzystania ICT w codziennej pracy, co zwiększa zasięg i efektywność ich działań.
" frameborder="0" allowfullscreen>
Realizacja przedsięwzięcia została poprzedzona analizą jaką przeprowadziła Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, a także konsultacjami z ekspertami krajowymi i zagranicznymi. Zebrano i udostępniono informacje na temat stanu zaawansowania organizacji pozarządowych w dziedzinie wykorzystywania ICT, z uwzględnieniem poziomu odpowiedniej wiedzy i kompetencji ich kadr.
W ramach programu przeprowadzono szkolenia tematyczne dla organizacji pozarządowych prezentujące przykłady wykorzystania nowoczesnych technologii w komunikacji, marketingu, czy zarządzaniu. Niektóre z tych organizacji otrzymały dotacje na zakup sprzętu i oprogramowania, a także na projekty, których celem było praktyczne zastosowanie ICT w działalności trzeciego sektora.
Na ofertę programu składa się również Sieć Mobilnych Doradców ICT, do której obecnie należy 60 specjalistów świadczących bezpłatne usługi szkoleniowe i wsparcia technologicznego na rzecz lokalnych organizacji pozarządowych. Dotychczas Mobilni Doradcy udzielili blisko 9 tysięcy porad, a z ich pomocy skorzystało ponad 15 tysięcy przedstawicieli organizacji pozarządowych z całej Polski. W minionym roku, ze względu na sytuację pandemiczną, Mobilni Doradcy skupili się przede wszystkim na wsparciu organizacji społecznych w realizacji ich zadań w formule pracy zdalnej.
Program oferuje także środki wspierające tworzenie nowych narzędzi ICT, które mogą być następnie wykorzystywane przez organizacje non-profit. W 2020 roku, w ramach Funduszu Sektora 3.0, wsparcie uzyskały dwa projekty. Pierwszy z nich „Pacjenci pacjentom”, realizowany przez Fundację Ludzie i Medycyna, otrzymał dofinansowanie w kwocie 30 tysięcy zł na stworzenie aplikacji do mentoringu w chorobie, której odbiorcami są osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia. Z kolei w ramach projektu Fundacji Kultury Bez Barier „Znajdź: pętla indukcyjna”, wspartego kwotą 20 tysięcy zł, powstaje baza miejsc i wydarzeń, gdzie dostępna jest pętla indukcyjna – narzędzie umożliwiające osobom słabosłyszącym lepszy udział w życiu społecznym.
Szczególny nacisk jest położony na dostarczanie wiedzy umożliwiającej identyfikowanie potencjalnych obszarów zastosowania technologii informacyjnych w organizacjach pozarządowych. W tym celu została uruchomiona w 16 miastach Polski sieć TechKlubów, w ramach której odbywały się cykliczne spotkania (od 2020 roku w formule online) ekspertów, przedstawicieli NGOs, biznesu, samorządu i świata nauki, służące dzieleniu się doświadczeniem w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii. Od 2012 roku w spotkaniach TechKlubów uczestniczyło około 18 tysięcy osób.
Ważną rolę w programie odgrywają coroczne międzynarodowe konferencje – Festiwale „Sektor 3.0”. Wydarzenia te gromadzą przedstawicieli organizacji pozarządowych, specjalistów ICT z biznesu, polityków, naukowców oraz ekspertów z zagranicy (między innymi z USA, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Izraela i Indii). Stanowią one platformę wymiany informacji na temat współczesnych trendów wykorzystania ICT w działalności społecznej. W latach 2012-2021 w jedenastu edycjach organizowanej w Warszawie konferencji „Sektor 3.0” wzięło udział ponad 6600 osób. W roku 2020 i 2021 roku Festiwal został zorganizowany całkowicie w formule online. W 2021 roku swoim zasięgiem objął 6 milionów użytkowników Internetu, w tym odnotował ponad 400 tysięcy wyświetleń transmisji na żywo na portalu Onet, zaś ponad 3500 osób wzięło udział w wydarzeniach organizowanych z wykorzystaniem platformy Hopin oraz mediów społecznościowych.
Dotacje PAFW wyniosły 4.034.515 USD, w tym na bieżącą edycję 258.781 USD.