W dniach 26-28 czerwca 2024 r. odbyło się w Warszawie IX Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych (OFIP). Wydarzenie było okazją do prezentacji uczestnikom z całej Polski programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” oraz stosowanej w nim metody animacji społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego.
Organizowane od kilkunastu lat Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych, to cykliczne spotkanie dla przedstawicieli trzeciego sektora, samorządów, administracji publicznej oraz biznesu.
Tegoroczne Forum odbywało się pod hasłem „Jesteśmy tu i teraz”, a główny temat stanowiły współczesne wyzwania dla trzeciego sektora.
Prezentacja programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” miała miejsce podczas panelu „Szansa na integrację i rozwój społeczności lokalnych: metoda animacji społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego”, w którym wzięło udział ok. 70 osób. Spotkanie poprowadził Tomasz Schimanek, ekspert Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
Kalina Grzeszuk-Zajączkowska, Kierownik Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, przedstawiła główne informacje na temat Fundacji i jej programów. O założeniach i dotychczasowym dorobku programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” opowiedzieli natomiast Emilia Dmochowska i Stanisław Głąbski z zespołu programowego w Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Jednym z kluczowych elementów spotkania była prezentacja Tomasza Schimanka o metodzie animacji społeczności lokalnych. Ekspert ARFP omówił genezę, podstawowe elementy oraz korzyści ze stosowania metody.
W drugiej części panelu głos zabrały przedstawicielki lokalnych partnerstw, które opowiedziały o podjętych inicjatywach i zmianach jakie zaszły w ich społecznościach.
Marzena Pawłowska ze Stowarzyszenia W.A.R.K.A. zaprezentowała „Szlak Jabłkowy”, Certyfikat „Jabłko na widelcu” i warecką „Skrzynkę Kontaktową”, dzięki którym jabłko stało się powodem do dumy dla mieszkańców tego regionu, obfitującego w największe sady w Europie.
Następnie Monika Januszewska z Biblioteki i Centrum Kultury Gminy Lubiewo opowiedziała o działaniach animacyjnych na plaży w Bysławiu, które pozwoliły połączyć dwie zwaśnione miejscowości i zaktywizować lokalną społeczność.
Na zakończenie Justyna Jankowska ze Stowarzyszenia Młodych Gminy Płużnica przedstawiła „Płużnicką Współdzielnię” – miejsce spotkań i integracji, w którym można nie tylko dzielić się rzeczami materialnymi, ale także wiedzą i kompetencjami.
„Lokalne Partnerstwa PAFW” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który jest realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. W ciągu ośmiu edycji na terenie 120 gmin zawiązało się 75 partnerstw. Obecnie trwa dziewiąta edycja.