W dwunastu gminach w Polsce osiem Lokalnych Partnerstw PAFW od kilku miesięcy codzienną pracą wzbogaca otoczenie mieszkańców. Nie ma potrzeby, by szukać problemów i ich przyczyn – organizacje tworzące partnerstwa razem działają na rzecz budowania dobra wspólnego, które przyczynia się do lepszej jakości życia i tworzenia przyjaznej przestrzeni. Właśnie przekroczyły półmetek swoich działań, a efekty są naprawdę imponujące.
Sprawdźmy, co u nich słychać!
Warka i okolice mogą pochwalić się utworzeniem Szlaku Jabłkowego, którego inauguracja odbyła się 12 maja. Powstał on w ramach projektu partnerskiego Owoc naszej Pasji. Jego liderem jest Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Dlaczego właśnie jabłko? Co do tego nikt z mieszkańców nie miał wątpliwości – jabłko jest najczęstszym i najbardziej oczywistym skojarzeniem z tą częścią Mazowsza. Ze względu na obecność licznych sadów jabłkowych, stanowi symbol regionu. Partnerstwo chcąc wypromować lokalny produkt i nadać swojej okolicy niepowtarzalny charakter zaktywizowało społeczność i zaplanowało wiele działań, min. ma na swoim koncie akcję Zimowa odmiana, która ożywiła miejską przestrzeń, nie tylko dzięki przystrojeniu choinek jabłkami, ale także poprzez chętnie odwiedzany świąteczny kiermasz. W Warce wymyślono również niecodzienny kanał komunikacji społecznej – na rynku stanęła Skrzynka Kontaktowa, która będzie miejscem wydarzeń kulturalnych oraz spotkań i relaksu, zarówno dla mieszkańców, jak i gości. W czasie wakacji odbędzie się tam JabłkoFest, kulinarny festiwal, na którym będzie można spróbować szarlotki, cydru i innych pyszności wykonanych z jabłek.
Wielka Wieś w województwie małopolskim to od niedawna centrum dowodzenia w walce ze smogiem. Mieszkańcy gminy zgodnie orzekli, że czyste powietrze jest dobrem wspólnym, które należy chronić i stale o nie zabiegać, dlatego zaplanowali szereg działań angażujących różne środowiska, np. dzięki pomocy studentów z krakowskiej AGH zainstalowanych zostało aż 21 czujników smogu. Monitoringiem wyników zajmuje się 50 wolontariuszy, skupionych w Kołach Czystego Wolontariatu. Rozstrzygnięto również konkurs na gminne logo antysmogowe, które teraz ozdabia ekologiczne torby, jakie mieszkańcy Wielkiej Wsi zabierają codziennie na zakupy. Ponadto, w działania partnerstwa lokalnego włączane są wszystkie grupy wiekowe, dla których organizowane są spotkania na temat smogu, czy palenia w piecach. Trwają również konkursy plastyczne dla przedszkoli oraz najmłodszych klas szkół podstawowych, a także mini-projekty we wszystkich miejscowościach gminy (między innymi warsztaty komiksowe, konkurs literacki, pochody antysmogowe). Przed partnerstwem już wkrótce uroczysta gala podsumowująca gminny konkurs „Eko-selfie – czyli jestem zielony”.
Sieć Miejsc Przyjaznych Młodzieży – tzw. MPMy to inicjatywa partnerstwa obejmującego obszar aż czterech gmin w województwie podkarpackim, są to: Błażowa, Boguchwała, Chmielnik oraz Lubenia, a jego liderem jest Fundacja Generator Inspiracji. Tu stawia się na młodzież a dokładnie mówiąc na stworzenie dla niej przyjaznej przestrzeni, stymulującej rozwój. Dwa takie miejsca już rozpoczęły swoją działalność i cieszą się dużym zainteresowaniem Jedno z nich powstało w Klimatycznej Kawiarni Społecznej w Boguchwale, drugie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chmielniku. Każde z nich wypełniane jest działaniami kierowanymi do młodzieży i przez nią realizowanymi. Zorganizowano np. akcję Kawa za książkę, która pomogła w zbieraniu lektur, maraton zumby czy warsztaty o zdrowej żywności.
Geolodzy twierdzą, że w Polsce nie ma zagrożenia wybuchu wulkanu, my jednak wiemy, że jest inaczej! W Złotoryi powstaje Centrum Aktywności Wulkan, które zaprojektowali i własnymi rękami budują wolontariusze ze Stowarzyszenia Nasze Rio. To miejsce będzie sercem projektu Młodzi odkrywają tajemnice i potencjał regionu. Celem jest nie tylko edukacja kulturalna młodzieży, ale też nawiązywanie współpracy, możliwość wymiany doświadczeń i wzajemnych inspiracji osób młodszych i starszych. „Wielki wybuch”, czyli otwarcie Centrum, zaplanowano na 22 czerwca.
Na współpracy międzypokoleniowej, opiera się również partnerski projekt „Robimy wiochę! Sołectwo na medal”, realizowany w gminie Główczyce. Mieszkańcy uznali, że niezależnie od wieku, każdy powinien mieć możliwość współdecydowania o losach swojej miejscowości, dlatego we współpracy z sołectwami zorganizowali mini konkurs grantowy, w którym dofinansowali 8 inicjatyw odpowiadających na potrzeby różnych środowisk. W ramach jednej z nich, ruszył już projekt W Stowięcinie Rosną Dynie, promujący uprawę tych warzyw. W gminie Główczyce kiełkują jednak nie tylko dynie – partnerstwo rozpoczęło również akcję Kiełkująca kultura, dzięki której poprzez formy street-artowe prezentowana będzie tradycja regionu.
Partnerstwo z gminy Szadek realizuje wyjątkowo smaczny projekt „Z tradycyjnym chlebem w XXI wiek”. Ich celem jest powrót tradycji wypieku chleba do gospodarstw domowych. Trwają przygotowania do budowy dwóch pieców chlebowych, z których będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy, a teren wokół nich stanie się miejscami spotkań sąsiadów. W tutejszej szkole podstawowej zorganizowano już cykl lekcji Od ziarenka do bochenka, w czasie których dzieci uczyły się, jak powstaje chleb oraz konkurs recytatorski o tym samym tytule. W najbliższym czasie rozpocznie się seria warsztatów kulinarnych dla rodzin, podczas których każdy będzie mógł poznać tajemnice najlepszych piekarzy. Wkrótce planowane jest również wydanie przewodnika turystycznego po regionie oraz książki kulinarnej.
Przenieśmy się teraz na tereny Kozłowieckiego Parku Narodowego. Widać, że jest to miejsce, o które szczególnie dbają partnerzy z gminy Niemce. By umożliwić korzystanie z walorów turystycznych, jakie oferuje tutejszy Park, grupa inicjatywna z Fundacją Sempre a Frente na czele, powołała Młodzieżową Straż Leśną. To projekt, będący odpowiedzią na potrzebę korzystania z kontaktu z naturą, która nie jest zaśmiecana przez człowieka. W działania ekologiczne i ochronne lasu zaangażowało się blisko 50 młodych ludzi, co dało im też możliwość uczestniczenia w specjalistycznych warsztatach, np. z fotografii, topografii czy ornitologii. Grupa została jednolicie umundurowana i podzielona na patrole. W takim lesie można poczuć się naprawdę bezpiecznie.
O tym, jaki wiele znaczeń ma dobro wspólne, świadczy różnorodność projektów, realizowanych w ramach programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”, szczególnie oddaje to nazwa Kalejdoskop partnerstwa – inicjatywy, która realizowana jest w Myślenicach i Dobczycach. Aktywiści z tych gmin postanowili połączyć swoje siły i razem stworzyć środowisko wspierające działalność NGO w regionie. W tym celu, regularnie organizują tzw.: Kawiarenki obywatelskie, w czasie których spotykają się przedstawiciele organizacji pozarządowych i razem wypracowują rozwiązania ważnych dla mieszkańców kwestii, inspirują się wzajemnie i dzielą wiedzą. W kolejnych miesiącach zostanie powołany fundusz stypendialny, który będzie wsparciem dla zdolnych uczniów z regionu oraz utworzenie kalendarza lokalnych wydarzeń.
„Lokalne Partnerstwa PAFW” są programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który jest realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Celem programu jest inicjowanie i rozwój współpracy pomiędzy organizacjami, instytucjami i osobami zaangażowanymi w różne programy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Więcej o działaniach Lokalnych Partnerstw Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności na:
oraz na fanpage’u: www.facebook.com/LokalnePartnerstwaPAFW