Pod tym hasłem 22 i 23 lutego w Warszawie odbyło się szkolenie dla przedstawicieli programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” i Ośrodków Działaj Lokalnie. Wzięło w nim udział ponad 150 osób z całej Polski.
Uczestników powitali Joanna Lempart-Winnicka, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Zapowiedź intensywnego programu szkolenia połączona była z przedstawieniem nowych wyzwań i tematów ważnych dla obu programów.
Pierwszy dzień dotyczył „Szkoły Animacji Społecznej” – inicjatywy dla beneficjentów Ośrodków Działaj Lokalnie. O potrzebie doceniania, ale też stałego wzmacniania kompetencji osób realizujących lokalne projekty opowiedział Paweł Zań, koordynator programu „Działaj Lokalnie”. Marzena Kacprowicz z Fundacji Dobra Sieć przedstawiła międzynarodowe narzędzie do certyfikacji kompetencji miękkich LEVER i możliwości jego zastosowania w Działaj Lokalnie.
Temat zmian prawnych w lokalnej aktywności obywatelskiej omówił z uczestnikami Tomasz Schimanek, ekspert Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Poprowadził też następny blok – warsztaty metodą „world cafe”, których celem było wypracowanie rozwiązań służących aktywizowaniu nowych grup uczestników projektów, pobudzanie nowych pomysłów i podnoszeniu jakości realizowanych inicjatyw.
Równolegle odbył się warsztat prowadzony przez przedstawicielkę British Council Ewę Kownacką, która przedstawiła uczestnikom ideę programu Active Citizens, mającego charakter warsztatów dla lokalnej społeczności. Jego metodologia stanowi dodatkową ofertę dla Ośrodków Działaj Lokalnie przydatną w podnoszeniu kompetencji lokalnych animatorów.
Drugi dzień szkolenia rozpoczął się panelem poświęconym poszczególnym etapom budowania partnerstw metodą animacji w oparciu o dobro wspólne i prezentacji osiągnięć Partnerstw, które zawiązały się w V edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”. Wywiady z uczestnikami programu, pogrupowane w bloki tematyczne: grupa inicjatywna i partnerstwo, dobro wspólne oraz korzyści dla społeczności prowadził Grzegorz Nawrocki. Następnie przedstawiciele partnerstwa z Warki oraz partnerstwa z gmin Błażowa, Boguchwała, Chmielnik i Lubenia podzielili się z uczestnikami spotkania swoimi doświadczeniami z odbytej studyjnej wizyty zagranicznej w okolice Berlina, która stanowiła nagrodę dla najlepszych Grup Inicjatywnych V edycji programu.
W kolejnej części uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w bloku tematycznym poświęconym obchodom 100-lecia Niepodległości przez Polskę. Wykład dr. Andrzeja Zawistowskiego, kierownika działu historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego, pt. „Polska jesień 1918” przybliżył fakty historyczne z tamtego okresu. Tomasz Kiersnowski opowiedział o inicjatywie „Nasza Niepodległa” a Alicja Wancerz-Gluza, z Fundacji Ośrodka KARTA, zaprezentowała projekt „Nieskończenie Niepodległa – Ludzie”, który jest zaproszeniem dla środowisk lokalnych do partnerskiego współdziałania w roku Stulecia Niepodległości.
Popołudniowe warsztaty były pogrupowane w dwa wiodące bloki tematyczne – pierwszy poświęcony nowym narzędziom fundraisingowym, drugi dotyczył komunikacji i promocji działań lokalnych. W bloku dotyczącym fundraisingu Andrzej Pietrucha, reprezentujący Fundację Akademia Organizacji Obywatelskich opowiedział o nowych trendach w tym obszarze, prezentując najlepsze praktyki organizacji z całego świata. Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce przedstawił zyskujący coraz większą popularność na świecie model „venture philanthropy” oraz fundusz „Podwójne wyzwanie”. Następnie Ośrodki Działaj Lokalnie – Kraina Świętej Anny, Fundacja Pokolenia i Dębicki Klub Biznesu – podzieliły się swoim doświadczeniem z organizacji wydarzeń typu Giving Circle. Uczestnicy dowiedzieli się także, w jaki sposób z pomocą platformy TuDu w sieci można pozyskać wolontariuszy do realizacji zadań ODL. Krótką prezentację w tym temacie przedstawiła Marzena Kacprowicz z Fundacji Dobra Sieć.
Równoległy blok tematyczny dotyczący zagadnień związanych z komunikacją i promocją rozpoczął się od warsztatu Marcina Gołąbka reprezentującego Stowarzyszenie Wzmacniacz, podczas którego uczestnicy mogli dowiedzieć się jak za pomocą obrazów opowiadać historie z działań projektowych i promować lokalne wydarzenia. Tomasz Soliński twórca ogólnopolskiej platformy weztonakrec.pl skupiającej niezależnych filmowców przedstawił natomiast najnowsze trendy w tworzeniu dobrej jakości materiałów video, które mogą służyć organizacjom w promowaniu ich działań.
Uczestnicy spotkania mieli również możliwość zapoznania się z prezentacją projektu „Zaokrąglamy” Fundacji Dokładam się, służącego wykreowaniu wśród konsumentów zwyczaju zaokrąglania wydanej kwoty do pełnej złotówki na rzecz konkretnych akcji charytatywnych określonych organizacji pożytku publicznego, którą przedstawił Tomasz Kiersnowski.
Szkolenia dla Ośrodków Działaj Lokalnie odbywają się raz w roku i są stałym elementem programu „Działaj Lokalnie” służącym wzmacnianiu członków Sieci ODL i podnoszeniu jakości ich działania. 30 spośród 71 Ośrodków Działaj Lokalnie uczestniczyło w pięciu edycjach programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”.