26 kwietnia w formule online odbyło się seminarium promujące publikację naukową „Metoda animacji społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego. Teoria i praktyka” wydaną przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach programu „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności” .
Podczas spotkania zaprezentowana została monografia zawierająca wnioski z badania ewaluacyjnego przeprowadzonego na przełomie 2018 i 2019 roku przez zespół badawczy Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem prof. Anny Gizy. Przeprowadzona ewaluacja potwierdziła, skuteczność i użyteczność metody w praktyce, tzn. że służy ona aktywizacji społeczności lokalnych a efekty jej stosowania odpowiadają na potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Metoda nie tylko pomaga aktywizować społeczności lokalne do działań na rzecz dóbr wspólnych, które same definiują, ale umożliwia również organizowanie tych działań w formule partnerstwa oraz integrowanie wokół nich ludzi, instytucji i organizacji. Dzięki temu wdrażanie metody przyczynia się do wzmocnienia lokalnego kapitału społecznego i rozwoju społeczności lokalnych.
Wydarzenie otworzyli Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Kalina Grzeszuk-Zajączkowska, Kierownik Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którzy wskazali na uniwersalność metody oraz jej użyteczność dla lokalnych liderów i aktywnych organizacji. „Metoda charakteryzuje się niezwykłym, pozytywnym punktem widzenia, nie koncentrującym się na problemach, lecz na rozwiązaniach. Jest to też sposób na czas po pandemii, kiedy bardzo nam zależy na odmrożeniu aktywności społecznej” – mówił Prezes Paweł Łukasiak.
Wykład wprowadzający do tematyki seminarium wygłosiła prof. Anna Giza, która opowiedziała o początkach pracy nad metodą i o doskonałych efektach wdrażania jej przez lokalne partnerstwa PAFW. „Powstał taki pomysł, żeby aktywność społeczna była zorientowana na dobro wspólne, czyli na rzeczy, naprawdę ważne, krytyczne i mogące służyć jako element uświadamiający społeczności lokalnej, że jest ona odpowiedzialna za wspólnotę, w której żyje” – wyjaśnia prof. Giza.
Następnie Tomasz Schimanek, ekspert społeczny Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce zaprezentował metodę animacji społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego i jej główne założenia a o skuteczności i użyteczności metody na podstawie przeprowadzonych ewaluacji opowiedziały badaczki dr Anna Baczko-Dombi i dr Agata Komendant-Brodowska, reprezentujące Uniwersytet Warszawski.
Punktem podsumowującym wydarzenie był panel dyskusyjny pt. „Możliwości animowania społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego w czasie pandemii” z udziałem Ireny Gadaj, prezes Biłgorajskiego Funduszu Lokalnego, Piotra Jaśkiewicza, prezesa Fundacji Nauka dla Środowiska reprezentującego również Politechnikę Koszalińską, Krzysztofa Zacharzewskiego, burmistrza Złocieńca oraz Tomasza Schimanka. Prelegenci odpowiadali na pytania i komentarze uczestników seminarium.
Wydarzenie poprowadził red. Grzegorz Nawrocki. Odbyło się ono na platformie Hopin i było transmitowane na żywo na kanale YouTube oraz na Facebooku. Łącznie wzięło w nim udział blisko 250 osób.
Publikacja dostępna jest na tej stronie.
Publikacja do pobrania w pdf: Metoda animacji społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego. Teoria i praktyka
Celem programu „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności” jest inicjowanie i rozwój współpracy między uczestnikami rożnych programów PAFW na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. W podejmowanych działaniach wykorzystywana jest metoda animacji społeczności lokalnych służąca budowaniu dobra wspólnego. Dotychczas w siedmiu edycjach programu, realizowanych od 2009 roku, zawiązało się 50 Lokalnych Partnerstw PAFW oraz 11 partnerskich start-upów, które swoim zasięgiem obejmują 107 gmin i prowadzą działania z zaangażowaniem 900 partnerów. Realizatorem programu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.