Hasło „ZróbMY klimat” było motywem przewodnim tegorocznego Zlotu Absolwenckiego Liderów PAFW, zorganizowanego przez Fundację Szkoła Liderów, który odbył się w dniach 16-17 czerwca 2023 r. w Przypkach. Ponad 160 osób dyskutowało wokół tematów związanych ekologią, zmianami klimatycznymi, polityką „zero waste” oraz odnawialnymi źródłami energii.
Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele interesujących warsztatów, których tematyka była ściśle związana z motywem przewodnim spotkania.
Czy potrzebny jest gaz i atom? Jaka będzie rola wodoru i magazynów energii? Jaki to może mieć wpływ na polską gospodarkę? Te i inne istotne tematy poruszył Marcin Popkiewicz, dziennikarz naukowy i popularyzator nauki, specjalizujący się w klimatologii, energetyce i analizach megatrendów, podczas wykładu inauguracyjnego „Zrozumieć Transformację Energetyczną. Od depresji do wizji albo jak wykopywać się z dziury, w której jesteśmy”.
Lider PAFW Patryk Białas prowadził warsztaty pt. „Jak zrobić sprawiedliwą społecznie ekologiczną zmianę w gminie” poświęcone wymianie doświadczeń na temat Inicjatyw Społecznych o Sprawiedliwej Transformacji. Liderka Agata Otrębska, na swoich warsztatach przedstawiała różne sposoby aktywizmu klimatycznego. Dyrektorka polskiego oddziału międzynarodowej organizacji Health and Environment Alliance (HEAL), Weronika Michalak, prowadziła zajęcia o tym, czy zmiana klimatu zagraża zdrowiu i życiu także w Polsce. O sposobach na zmniejszenie ilości odpadów dyskutowano z inspiracji Katarzyny Wągrowskiej, ekspertki od „zero waste”. Z kolei Krzysztof Smolnicki, tutor w Szkole Liderów, zaprezentował „zielone standardy” w praktyce organizacji wydarzeń. Natomiast psycholożka, specjalistka zdrowia publicznego, Joanna Brzezińska przedstawiła najnowszą politykę Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącą zdrowia psychicznego i zmian klimatu.
W ramach warsztatów „Liderstwo Liderstwu” spotkania poprowadzili także absolwenci XVIII edycji. Wśród nich m.in. nietypowe zajęcia zorganizował Damian Piórko-Ziemba, który zaprezentował różne typy gier służących budowaniu relacji i angażujących lokalną społeczności do działania z wykorzystaniem grywalizacji. Janina Piwowarczyk przedstawiła ideę „Żywej Biblioteki” – przestrzeni spotkań z osobami dyskryminowanymi. Krystyna Adamenko podzieliła się doświadczeniami własnej organizacji dotyczącymi przeciwdziałania wykluczeniu transportowemu w oparciu o model „Mobilnego Seniora”. Łukasz Molski przedstawił różne spojrzenia na działalność społeczną, pomysłach na „zielone” działania, dzieląc się swoim doświadczeniem z wizyty USA w ramach Open World Program. Tutor Krzysztof Konieczny omówił temat zatrucia Odry.
„Wspólnie możemy jeszcze wiele zrobić dla klimatu, działając oddolnie, zwiększając zasięgi swoich działań w lokalnych społecznościach” – mówili uczestnicy spotkania.
Wydarzenie było również okazją do podsumowania zakończonej właśnie XVIII edycji programu „Liderzy PAFW” – 46 tegorocznych absolwentów otrzymało dyplomy – a także pożegnania Katarzyny Czayki-Chełmińskiej oraz Przemysława Radwana-Rohrenschefa, wieloletnich członków zarządu Fundacji Szkoła Liderów i współtwórców programu.
Program „Liderzy PAFW” jest skierowany do aktywnych uczestników projektów finansowanych przez PAFW oraz lokalnych liderów, których wspiera w rozwoju kompetencji niezbędnych w pracy na rzecz swoich społeczności, wykorzystując metodę tutoringu. Jego uczestnicy biorą również udział w szkoleniach oraz otrzymują wsparcie dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Oferta dla absolwentów to warsztaty, krajowe i zagraniczne wizyty studyjne a także spotkania z osobami życia publicznego. Efekty dotychczasowych osiemnastu edycji programu to podniesienie kwalifikacji ponad 840 liderów lokalnych z całej Polski oraz powstanie ich aktywnej ogólnopolskiej sieci, a także wykształcenie 68 specjalistów w zakresie stosowania metody tutoringu.