Ruszyły zapisy na dwudniową konferencję „Dobre praktyki zielonych liderów samorządowych i pozarządowych” w całości poświęconą przykładom działań, jakie już są i mogą być podejmowane lokalnie na rzecz wody, zieleni, energii i gospodarki obiegu zamkniętego. Zgłoszenia trwają do 15 kwietnia.
„Kryzys klimatyczny i kryzys bioróżnorodności osiągnęły już taką skalę, że stają się egzystencjalnym zagrożeniem dla ludzkości, wymagającym podjęcia zdecydowanych działań. Powinniśmy działać na każdym szczeblu, także w mniejszych ośrodkach, gminach i sołectwach. I na szczęście w wielu miejscach tak się dzieje” – mówi Maria Wiśnicka z Fundacji Sendzimira. „Chcemy pokazać, jak skutecznie działać lokalnie, by ograniczać emisje gazów cieplarnianych, poprawić jakość powietrza, zwiększać retencję i zmniejszać produkcję odpadów”.
Konferencja będzie okazją do spotkania w gronie włodarzy gmin, urzędników i urzędniczek, radnych oraz osób pracujących lub działających społecznie w organizacjach pozarządowych, OSP, KGW itp. Nie zabraknie okazji do pogłębionej dyskusji w małych grupach, wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów. Organizatorzy gwarantują interaktywny charakter sesji. Każda ma mieć inną, angażującą formułę: postery, world cafe, studium przypadku, warsztat.
Podczas wydarzenia prelegenci pokażą ponad 20 zróżnicowanych projektów, działań, programów i strategii realizowanych w polskich gminach. Dodatkowo każda osoba uczestnicząca w konferencji będzie mogła wziąć udział w kilkugodzinnej wizycie studyjnej dotyczącej jednego z czterech tematów konferencji: wody, zieleni, energii lub gospodarki obiegu zamkniętego.
Dobre praktyki prezentowane w trakcie konferencji znajdą się w publikacji, którą w wersji drukowanej otrzymają uczestnicy wydarzenia, a w wersji elektronicznej wszyscy chętni.
- Termin: 16-17 maja 2024 r.
- Miejsce: Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych w Krakowie lub online
- Program
- Udział w konferencji jest bezpłatny. Zapisy trwają do 15 kwietnia
Organizatorem konferencji jest Fundacja Sendzimira, która od 2009 roku działa na rzecz zrównoważonego rozwoju w Polsce. Głównymi obszarami zainteresowania Fundacji są ochrona przyrody, zarządzanie zielenią miejską, zrównoważone gospodarowanie wodami opadowymi, adaptacja do zmian klimatu, zrównoważone i efektywne energetycznie budownictwo. Fundacja wspiera samorządy m.in. we wdrażaniu rozwiązań opartych na przyrodzie sprzyjających retencji krajobrazowej, prowadzeniu procesów partycypacyjnych czy tworzeniu standardów zarządzania zielenią.
Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wkład własny do projektu został sfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „Zielony Lider„. Partnerami konferencji są Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie i Politechnika Krakowska.
Kontakt dla mediów:
Maria Wiśnicka, +48 663 20 20 50