O młodzieży i seniorach w bibliotece, pod hasłem „I tak (nie) przyjdą!”, dyskutowano podczas XV Kongresu Bibliotek, który odbył się 19 i 20 listopada w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tematyka tegorocznego spotkania koncentrowała się wokół sposobów przełamywania barier międzypokoleniowych.
Kongres Bibliotek jest cyklicznym wydarzeniem dla bibliotekarek i bibliotekarzy z całej Polski, realizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Prowadzącym tegoroczne wydarzenie był Filip Jędruch, dziennikarz radiowy i specjalista ds. komunikacji oraz nowych technologii w organizacjach pozarządowych, związany z programem „Sektor 3.0”.
W słowie wstępnym Joanna Lempart, Dyrektorka Programowa PAFW, poruszyła ważny temat różnorodności i synergii w ofercie programowej Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, podając za przykład Program Rozwoju Bibliotek. „W ponad 4200 bibliotekach w Polsce udało się stworzyć miejsca otwarte dla wszystkich. Biblioteki udowodniły to wielokrotnie, przyjmując uchodźców, ale także koncentrując się wokół tematów ważnych globalnie, jak ochrona środowiska i klimatu, czy przeciwdziałanie dezinformacji, które mogą być wspólnym mianownikiem dla działań międzypokoleniowych” – powiedziała Joanna Lempart.
Z kolei Jacek Królikowski, Prezes Fundacji Rozwoju Informacyjnego podkreślił integrującą rolę bibliotek: „Jedną z podstawowych cech biblioteki jest to, że jest dla wszystkich otwarta, nie dzieli ludzi. Jeżeli damy ludziom przestrzeń, to na pewno przyjdą”.
Gościem specjalnym Kongresu był dr Paweł Grabowski, Lider PAFW, założyciel Fundacji Podlaskie Hospicjum Onkologiczne (obecnie Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza).
Co biblioteki mogą zaproponować seniorom? Jak skonstruować dla tej grupy ciekawą ofertę? Te zagadnienia wybrzmiały w rozmowie z dr Edytą Bonk, psycholożką, nauczycielką akademicką w Katedrze Wspomagania Rozwoju Człowieka SWPS. O przyciąganiu młodzieży do bibliotek Filip Jędruch dyskutował z Jarosławem Szulskim, nauczycielem, współzałożycielem Liceum Artes Liberales.
Tematy te były poruszane również w rozmowach z Jolantą Janiec („O bibliotece stref” ) – Liderką PAFW i dyrektorką Miejskiej Biblioteki Publicznej Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa, członkinią stowarzyszeń InicjaTyWy i LABiB, animatorką hrubieszowskiego UTW, a także z Agnieszką Sikorską z Cooperativa studio i dr Agnieszką Cieślą, architektką i urbanistką, adiunktką w Zakładzie Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku Przyrodniczym, założycielką Fundacji Mimo Wieku. „Co robić, by młodzi i starzy mogli się spotkać w rozumnej i spokojnej rozmowie ? (…) Chodzi o to, by znaleźć czas, dbać o relacje, podtrzymywać dialog” – wskazał inny gość Kongresu profesor Tadeusz Sławek, interpretator literatury, tłumacz, pisarz i publicysta.
O potrzebach młodzieży i seniorów, z uczestniczkami i uczestnikami rozmawiały także facylitatorki: Karolina Pluta, pedagożka teatru, trenerka i performerka i Ida Bocian, aktorka i reżyserka, animatorka kultury, a także Magdalena Latuch – facylitatorka, trenerka, doradczyni i dr Magdalena Rosochacka-Gmitrzak, socjolożka i gerontolożka.
Podczas Kongresu wręczono stypendia w Konkursie im. Olgi Rok, który wyróżnia bibliotekarki z całej Polski za ich wyjątkowe działania na rzecz lokalnych społeczności.
W kategorii „Placówka biblioteczna mniejsza” nagrodę otrzymała Joanna Przybyło z Gminnej Biblioteki Publicznej im. W. S. w Wierzchosławicach za działania na rzecz klimatu, dzięki którym udaje się integrować społeczność lokalną, a także angażować wiele organizacji i instytucji do współpracy.
W kategorii „Placówka biblioteczna większa” nagrodę otrzymała Alesia Tarasenka z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu za działania na rzecz integracji mniejszości i promowanie otwartości i dialogu m in. organizowanie w bibliotece warsztatów międzykulturowych i wsparcia psychologicznego.
Kongres to także liczne warsztaty dla bibliotekarek i bibliotekarzy, służące zdobyciu wiedzy, nowych kontaktów, a także dzieleniu się doświadczeniem i dyskusjom poświęconym projektowaniu ciekawej oferty i zajęć w bibliotekach z myślą o młodzieży i seniorach.
XV Kongres Bibliotek zgromadził ponad 200 uczestniczek i uczestników. Wydarzenie było transmitowane na Facebooku i na kanale YT.