Ustrzyki Dolne, Dębica, Sandomierz, Tomaszów Lubelski i Biłgoraj – te miejsca odwiedzili na początku czerwca przedstawiciele 10 organizacji pozarządowych z Ukrainy, biorących udział w inicjatywie „Działaj Lokalnie na Ukrainie”.
Wizyta studyjna, która miała na celu podzielenie się z ukraińskimi partnerami doświadczeniem z realizacji programu „Działaj Lokalnie” z perspektywy lokalnej organizacji na co dzień podejmującej wyzwania związane budową kapitału społecznego w małych miejscowościach, odbyła się dzięki współpracy programów PAFW „Study Tours to Poland” oraz „Działaj Lokalnie”. Jej organizatorem była Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.
„Skupiliśmy się na prezentacji konkretnych działań, w tym przypadku były to konkursy grantowe w ramach programu ,Działaj Lokalnie’. Pokazaliśmy, jak funkcjonują lokalne organizacje pozarządowe m.in. w Biłgoraju, w Dębicy i Tomaszowie Lubelskim. Wszystko po to, by nasi partnerzy mogli samodzielnie podejmować podobne działania na Ukrainie” – tłumaczy Irena Gadaj, prezes Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.
W Ustrzykach Dolnych Lucyna Sobańska, Prezes Fundacji Bieszczadzkiej, zaprezentowała przykłady udanej i efektywnej współpracy z samorządami, z kolei tematem wiodącym w Dębicy była współpraca z biznesem. Paweł Werbowy z Dębickiego Klubu Biznesu przekazał wiedzę z obszaru projektowania konkursu grantowego, poszukiwania partnerów i metod pozyskiwania środków. W Sandomierzu Wojciech Zych przedstawiciel Fundacji Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej, skupił się na procedurach konkursów grantowych i oceny wniosków, w tym omówił rolę lokalnych komisji grantowych. W Biłgoraju Maciej Mulawa opowiadał uczestnikom o konieczności przeprowadzenia diagnozy i oceny potrzeb społeczności lokalnej oraz ewaluacji projektów. Marcin Rechulicz, reprezentujący Stowarzyszenie „Czajnia” z Tomaszowa Lubelskiego, podkreślał jak ważna jest animacja lokalna i angażowanie społeczności w działania na rzecz rozwiązywania problemów społecznych. Ponadto w każdym z odwiedzanych miejsc goście z Ukrainy mogli zapoznać się z przykładami projektów zrealizowanych w ramach programu „Działaj Lokalnie”.
Sesja podsumowująca, którą prowadzili Irena Gadaj i Maciej Mulawa z Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej poświęcona była roli i znaczeniu programu „Działaj Lokalnie” w procesie rozwoju lokalnego i regionalnego, a także możliwości przyszłej współpracy polskich i ukraińskich organizacji.
„Wracamy z cennym doświadczeniem, ale i przekonaniem, że przed nami dużo pracy by zaangażować lokalną społeczność do większej aktywności na rzecz wspólnego dobra i podniesienia jakości życia” – mówi Aleksander Ahinskiy, jeden z uczestników spotkania.
Obecna wizyta studyjna, to kolejny etap projektu „Działaj Lokalnie na Ukrainie”, którego celem jest transfer doświadczeń programu „Działaj Lokalnie” na Ukrainę, m.in. poprzez prowadzenie działań edukacyjnych skierowanych do przedstawicieli ukraińskich organizacji pozarządowych. Projekt rozpoczął się w 2017 r. Bierze w nim udział 10 lokalnych organizacji pozarządowych z Ukrainy z obwodów: donieckiego, kijowskiego, ługańskiego, mikołowskiego, lwowskiego, starobielskiego i winnickiego. Stanowi on kontynuację pilotażu, realizowanego od września 2016 do sierpnia 2017 przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP), który był efektem synergii dwóch programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności: „Działaj Lokalnie” oraz „Przemiany w Regionie” (RITA). Jego celem jest zapoczątkowanie procesu budowy na Ukrainie sieci organizacji pozarządowych na wzór funkcjonującej w Polsce sieci Ośrodków Działaj Lokalnie. Partnerem projektu po stronie ukraińskiej jest ISAR Ednannia.