Przedstawiciele trzech partnerstw z Warki, Szadka i Główczyc, które realizują projekty w ramach V edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” spotkały się 21 października w świetlicy wiejskiej w Starej Warce na warsztacie poświęconym pracy nad budowaniem trwałych partnerstw w oparciu o dobro wspólne i zasoby lokalne, a także komunikacji i promocji działań.
Produkty lokalne – tradycyjnie wypiekany chleb w Szadku i szlak jabłkowy w Warce, oraz idea dobrej samorządności z udziałem obywateli w sołectwach z Gminy Główczyce to partnerskie inicjatywy, których autorzy spotkali się na pierwszym z cyklu trzech warsztatów, organizowanych dla uczestników V edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”. Warsztaty prowadzone przez ekspertów miały na celu nie tylko przekazanie wiedzy związanej z rozwijaniem działań partnerskich na ich początkowym etapie, ale także służyły wzajemnemu poznaniu się organizacji i wymianie doświadczeń.
Spotkanie otworzyli Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii i Kalina Grzeszuk-Zajączkowska, Koordynator Programowy PAFW. Następnie Prezes ARFP poprowadził warsztat na temat roli dobra wspólnego w procesie budowania partnerstw oraz relacji pomiędzy partnerami opartych na wartościach, podkreślając przy tym, że „budowanie trwałego partnerstwa musi opierać się o dobro wspólne, z którego korzyści czerpią wszyscy mieszkańcy”. Podczas tej części wywiązała się ożywiona dyskusja na temat sposobów motywowania uczestników projektów do podtrzymywania swojej stałej w nich obecności.
Kolejny blok warsztatowy poprowadziła Agnieszka Pytlik reprezentująca Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, animatorka Pracowni Dobra Wspólnego, która czerpiąc doświadczenia z realizacji projektu partnerskiego „SARI” (II edycja programu) i używając podejścia problemowego zwracała uwagę na trudne momenty w procesie budowania partnerstw. Zachęcała też do efektywnego łączenia lokalnych zasobów przy jednoczesnym przewidywaniu trudności: „Partnerstwa są realne, ale są też wymagające”.
Popołudniowa część w całości poświęcona była aspektowi komunikacji wewnętrznej i promocji działań Partnerstwa na zewnątrz, a także uwiecznianiu działań projektowych na fotografiach. O jakości komunikacji w partnerstwie i przydatnych do tego narzędziach, a także o strategii promocyjnej opowiadała Katarzyna Kunert, Specjalistka ds. PR w Akademii Rozwoju Filantropii. O technice robienia udanych zdjęć reportażowych opowiedział fotograf Krzysztof Kuczyk.
Na zakończenie uczestnicy spotkania opowiedzieli aktualnych działaniach swoich partnerstw, a Stowarzyszenie W.A.R.K.A. zaprezentowało prototyp skrzynki kontaktowej – jednego z elementów projektu, którego autorką jest Pani Małgorzata Dąbrowska ze Stowarzyszenia Kultywator, Liderka PAFW. Skrzynka zamieszczona na powstającym Szlaku Jabłkowym będzie pełniła funkcję komunikacyjną z mieszkańcami Warki.
Kolejny warsztat odbędzie się 26 października w Niemcach w woj. lubelskim.
Udział w programie „Lokalne Partnerstwa PAFW” jest nagrodą dla społeczności wyróżniających się szczególnym zaangażowaniem w realizację programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i służy inicjowaniu współpracy między ich uczestnikami poprzez realizację wspólnych projektów. Łącznie, w ramach pięciu edycji programu, w 85 gminach zawiązało się 38 partnerstw, działających z zaangażowaniem blisko 500 partnerów.