W dniach 11-12 marca 2021 roku odbyło się szkolenie online dla przedstawicieli Sieci Ośrodków Działaj Lokalnie. Podczas dwóch intensywnych dni zdobywali oni wiedzę i umiejętności, przydatne w codziennych działaniach na rzecz rozwoju lokalnych społeczności, z uwzględnieniem potrzeb i wyzwań związanych z pandemią COVID-19.
W wydarzeniu, zorganizowanym z wykorzystaniem platformy Hopin, wzięło udział łącznie blisko 170 osób.
Uczestników przywitała Joanna Lempart, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która podziękowała Ośrodkom Działaj Lokalnie za skuteczne motywowanie lokalnych społeczności do działania, pomimo trudności związanych z pandemią COVID-19. Była to również okazja do oficjalnego powitania trzech nowych ODL, które właśnie dołączyły do Sieci – są to:
- Lokalna Grupa Działania Kraina Dinozaurów z Ozimka (województwo opolskie);
- Lokalna Grupa Działania Zakole Dolnej Wisły z Kijewa Królewskiego (województwo kujawsko-pomorskie);
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich z Trzebnicy (województwo dolnośląskie);
W swoim wystąpieniu Joanna Lempart wspomniała o nowej ścieżce tematycznej programu – Działaj Lokalnie i ekologicznie, a także o będącym odpowiedzią na trudny czas pandemii pakiecie antykryzysowym, który będzie kontynuacją oferty dla Ośrodków Działaj Lokalnie. „Nie pozostajemy obojętni na to, co dzieje się od roku i co dominuje życie nas wszystkich” – powiedziała. Poruszyła też temat związany z pomocą w ramach II edycji Funduszu Wsparcia dla Organizacji Pozarządowych i Instytucji Obywatelskich Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który będzie się koncentrował na przeciwdziałaniu skutkom pandemii w zakresie edukacji i wsparcia rozwoju społecznego dzieci i młodzieży.
Następnie głos zabrał Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, który opowiedział o trzech filarach programu „Działaj Lokalnie”. Pierwszy z nich to Fundusz „Stabilność i Rozwój”, w ramach którego będzie udzielane wsparcie dla ODL na rozwój zasięgu geograficznego i rozwój współpracy z samorządami poprzez lokalne programy regrantingu. Natomiast dwa pozostałe to kampania „Odmrażamy społeczną energię” oraz digitalizacja. „Dzięki docieraniu z programem do nowych organizacji i darczyńców oraz współpracy z samorządami lokalnymi rodzi się aktywność obywatelska w zupełnie nowych środowiskach” – mówił Paweł Łukasiak.
Następnie uczestnicy wysłuchali wykładu pt. „Naukowo o pandemii” dr Anety Afelt, geografki z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, członkini Interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 w Polskiej Akademii Nauk. W swoim wystąpieniu wyjaśniła w jaki sposób koronawirus SARS-CoV-2 przedostał się ze zwierząt na ludzi, w jaki sposób dalej się rozprzestrzeniał, a także jak wyglądają perspektywy walki z pandemią.
Tomasz Schimanek, ekspert ARFP, przybliżył uczestnikom tematykę regrantingu od strony prawnej, a następnie poprowadził debatę z udziałem samorządowców, poświęconą doświadczeniom związanym z wdrażaniem i stosowaniem tego mechanizmu współpracy JST i NGO. W dyskusji wzięli udział Krzysztof Zacharzewski, Burmistrz Złocieńca oraz Sebastian Nabrzeski, Sekretarz Gminy Zaleszany. Ostatnim punktem pierwszego dnia szkolenia była druga debata, którą moderował Paweł Łukasiak. Prezes ARFP rozmawiał z przedstawicielami ODL Stanisławem Baską, Anną Jafernik i Lucyną Sobańską o dobrych praktykach związanych z rozszerzaniem zasięgu programu.
Drugiego dnia uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat digitalizacji w „Działaj Lokalnie”. Paweł Zań, Koordynator Programu, przedstawił plany związane z elektronicznym podpisywaniem umów i modernizacją generatora wniosków. Określił również działania związane z realizacją lokalnych konkursów grantowych, które ODL mogą realizować w formie zdalnej. W uzupełnieniu do wystąpienia Pawła Zania, Jarosław Handke, przedstawiciel firmy Autenti, zaprezentował platformę umożliwiającą zdalne podpisywanie umów.
W kolejnej części szkolenia odbyło się sześć warsztatów i wykładów, w ramach dwóch równoległych sesji. Uczestnicy pierwszej z nich wspólnie z Olą Chodasz (Fundacja Rozwoju „Dobre Życie”) zastanawiali się jak oswoić hybrydowy świat. Następnie Oskar Grochowalski (Zdalna Fundacja) opowiedział o zarządzaniu zespołami rozproszonymi, a Maciej Dębski (Fundacja „Dbam o mój zasięg”) poruszył temat higieny pracy online.
W drugiej sesji odbyła się rozmowa Pawła Łukasiaka z przedstawicielami ODL poświęcona aktywizacji społeczności lokalnych w czasie pandemii. W dyskusji wzięli udział: Monika Bojanowicz, Marta Czerwińska, Dorota Lenarczyk i Bożena Pełdiak. Ponadto Irena Jazukiewicz i Magdalena Noszczyk (Fundacja WWF Polska) zaprezentowały narzędzia przydatne w edukacji ekologicznej, a Patrycja Ajanidis i Joanna Skowrońska (Allegro) omówiły proces zakładania zbiórek na portalu Allegro Lokalnie.
Szkolenia dla członków Sieci Ośrodków Działaj Lokalnie są częścią stałej oferty programu i służą wzmocnieniu kompetencji uczestników i potencjału rozwojowego lokalnych organizacji.
„Działaj Lokalnie” jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z siecią 78 Ośrodków Działaj Lokalnie. W ramach programu, przez 21 lat, wsparto już ponad 12 tysięcy lokalnych projektów. W ich realizację zaangażowanych było ponad 4 miliony uczestników, w tym około 230 tysięcy wolontariuszy.