O efektach swoich przedsięwzięć, a także o sile partnerskich koalicji opowiadali 23 lutego ich przedstawiciele – uczestnicy VII edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”. Spotkanie odbyło się online.
Wydarzenie otworzyli Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce wraz z Kaliną Grzeszuk-Zajączkowska, Kierownikiem Programowym Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, podkreślając jak ogromne znaczenie w dzisiejszym świecie ma siła partnerstw, doceniając wysiłki osób i instytucji w nie zaangażowanych oraz zachęcając do kontynuacji i rozwijania tej współpracy w oparciu o wypracowane zasoby lokalne.
Następnie Emilia Dmochowska, Koordynatorka Programu przedstawiła uczestnikom możliwości kontynuacji współpracy w ramach inicjatywy dla alumnów – „Pracowni Dobra Wspólnego”.
W dalszej części liderzy partnerstw zaprezentowali osiągnięcia swoich rocznych projektów, których wspólnym mianownikiem było dobro wspólne – w każdym przypadku poprzedzone diagnozą potrzeb lokalnej społeczności.
W Płużnicy mieszkańcy postawili na przyjazną, estetyczną, kameralną i nowoczesną przestrzeń dla mieszkańców, którą nazwali „Współdzielnią”. Stała się ona miejscem rozwoju edukacji nieformalnej i sąsiedzkiego wsparcia, umożliwiającym dzielenie się wiedzą, doświadczeniami oraz kompetencjami. W Płużnickiej „Współdzielni” m in. odbył się cykl „Śniadań Społeczników” a także przeprowadzono szereg szkoleń, warsztatów i zajęć edukacyjnych.
Partnerstwu z Niepołomic zależało na tym, aby Puszcza Niepołomicka, integrowała tutejszą społeczność i stała się miejscem, w którym walory przyrody i przeszłość historyczna wyjdą naprzeciw potrzebom mieszkańców. Zapoczątkowane w ramach start-upu w VI edycji programu działania poszerzyły swój zakres i w większym stopniu zaangażowały mieszkańców – m in. odbyły się spacery przyrodnicze po Puszczy Niepołomickiej, zorganizowano też festiwal „ZaPUSZCZAmy Korzenie – Zdrowie z natury”, którego celem było promowanie zdrowego trybu życia i zachowania dobrostanu psychicznego.
Dobrem wspólnym partnerstwa z Gołdapi stała się przestrzeń publiczna, postrzegana w kategoriach społeczno- kulturowych, służąca zaspokojeniu zarówno potrzeb społeczności lokalnej jak i turystów. Ze względu na burzliwą historię Gołdapi i Mazur, skoncentrowano się również na wielokulturowości, stanowiącej cenny element tej społeczności. Jednym z elementów projektu była organizacja wystawy w centrum miasta pt. „Gołdap – ludzie i miejsca”, prezentującej historyczne zdjęcia zebrane od mieszkańców a także cztery tablice, które zawierają wielkoformatowe fotografie przedwojennej zabudowy. We wspólnej przestrzeni zorganizowano kawiarenki obywatelskie i wykłady.
„Pomysłownia Ornety”, to Centrum Integracji Lokalnej, efekt pracy partnerstwa i przestrzeń aktywności, rozwoju innowacji społecznych, kreatywności i kompetencji. Zaprojektowano je jako miejsce spotkań mieszkańców, a także prowadzenia warsztatów i dyskusji, ukierunkowane na budowanie lokalnego kapitału społecznego. Z inicjatywy mieszkańców udało się też stworzyć lokalną telewizję internetową „Pobudka Orneta”.
Partnerstwo z Międzyrzecza jako dobro wspólne zdefiniowało dobrze poinformowaną społeczność – potrzebę zaspokojenia wiedzy lokalnej, obejmującej m.in. świadomość własnych korzeni, a także walorów gminy i odbywających się na jej terenie wydarzeń. Osiągnięcie tego celu stało się bliższe dzięki stworzeniu lokalnej telewizji internetowej w ramach start-upu w VI edycji programu. Dlatego partnerzy postanowili dalej rozwijać ten środek komunikacji, a jednocześnie włączyć międzyrzecką społeczność również w inne działania takie jak: warsztaty, questy, czy gry terenowe. Opracowano też plany rozwoju wiosek tematycznych w 2 sołectwach.
W gminie Dragacz postanowiono zatroszczyć się o tradycje związane z regionem Kociewia. Wśród działań z udziałem mieszkańców odbyły się: warsztaty malowania wzorów kociewskich zakończone konkursem, rajdy rowerowe oraz gry terenowe.
Projekt „Mapy pamięci, pamięć na mapach” w Janowicach Wielkich miał na celu zachowanie zbiorowej pamięci historycznej, kulturowej, przyrodniczej i społecznej. Efektem współdziałania mieszkańców jest opracowanie wirtualnej mapę miejsc i opowieści z gminy Janowice Wielkie, ustawienie 20 tabliczek, odnoszących się do poszczególnych miejsc z mapy, a także 11 wywiadów ze starszymi mieszkańcami gminy.
W gminie Mosina utworzono centrum wolontariatu zrzeszającego młodzież. Powołano też do życia Federację Organizacji Lokalnych, stanowiącą zrzeszenie organizacji działających na terenie gminy. Współpraca zaowocowała przeprowadzeniem kilku wspólnych akcji. Były to:, zbiórka na rzecz domu opieki senioralnej, włączenie się w akcję „Zupa wolności” dla ludzi w kryzysie bezdomności a także zbiórka karmy dla kotów i psów do schroniska. Zrealizowano również 8 społecznych inicjatyw młodzieżowych i 3 konkursy dla mieszkańców.
Dzięki realizacji projektu „Wspólna Włodawa” udało się zwrócić uwagę mieszkańców na przestrzeń publiczną pod kątem znaczenia historyczno-przyrodniczego oraz jej obecnej estetyki. Odbyły się cztery spotkania online związane m.in. z historią włodawskich rodów, dziedzictwem cmentarzy żydowskich, a także radzeniem sobie z epidemią w małych społecznościach. W parku miejskim zainstalowano 11 tabliczek, nawiązujących do istniejącego w tym miejscu cmentarza żydowskiego.
Mieszkańcy Czernicy za główny cel obrali pielęgnowanie lokalnej tożsamości i historii oraz podkreślanie wyjątkowości miejsca, w którym żyją. Dlatego właśnie dziedzictwo kulturowe i historia Czernicy, a w szczególności znajdującego się tam XIX wiecznego pałacu, stały się dobrem wspólnym, wokół którego zaczęto budować partnerstwo. W efekcie powstała pierwsza w województwie śląskim wioska tematyczna. Przedstawiciele lokalnej społeczności zacieśnili wzajemne więzi, wspólnie przygotowując wszystkie elementy identyfikacji wizualnej i budując markę „Spichlerza Tajemnic”. Opracowano 2 scenariusze warsztatów oraz 4 questy dla odwiedzających wioskę.
Projekt „Czego nam trzeba? Działamy!” w Lądku Zdroju polegał na poprawie estetyki przestrzeni miejskiej. Odbyły się liczne akcje upiększania miasta (nasadzenia roślin, ustawienie ozdobnych kwietników na rynku miejskim), a przy Centrum Kultury stworzono edukacyjny ogródek zielny. Największym przedsięwzięciem był „Street Art Festival Lądek-Zdrój”, , który dzięki pozyskaniu wielu nowych partnerów, przekształcił się w 8-dniowy festiwal poświęcony sztuce ulicy z licznymi atrakcjami: przedstawieniem lokalnego teatru ulicznego, instalacją artystyczną w przestrzeni miejskiej, wykonaną przez dzieci i młodzież lądecką, plenerem artystycznym, koncertami ulicznymi, warsztatami, animacjami, spektaklem teatru tańca oraz „śniadaniem na trawie”.
W gminie Szumowo mieszkańców połączyły zasoby historyczne i kulturowe, a w szczególności tamtejszy Skansen. W ramach projektu: odbyły się 2 edycje Szumowskiego Festiwalu Tradycji i Sztuki Ludowej, wydano publikację „Miejscowości z gminy Szumowo dawniej i dziś” przeprowadzono 10 różnego rodzaju szkoleń i warsztatów związanych z tradycją regionu m.in.: dawne zabawki i zabawy, wyplatanie ze słomy, warsztaty wokalne oraz kulinarne.
W gminie Fredropol powstała mapa interaktywna, prezentująca atrakcje gminy, na której zamieszczono ponad 130 punktów. Każde miejsce jest szczegółowo opisane, zamieszczono również zdjęcia (w tym zdjęcia sferyczne 360 stopni dla wybranych lokalizacji). Dodatkowo, dzięki współpracy z Inicjatywą Dzikie Karpaty, mapę udało się wzbogacić także o atrakcje projektowanego Turnickiego Parku Narodowego.
Uczestnicy spotkania podkreślali szczególne znaczenie więzi jakie udało im się zbudować dzięki realizacji partnerskich przedsięwzięć. Wybrane start-upy będą miały możliwość rozwinięcia swoich działań w kolejnej edycji programu.
Uruchomiony w 2009 r. program „Lokalne Partnerstwa PAFW” ma na celu inicjowanie i rozwój współpracy między uczestnikami rożnych programów PAFW na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. W podejmowanych działaniach wykorzystywana jest metoda animacji społeczności lokalnych służąca budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę społeczną. W 2019 został uruchomiony pilotaż skierowany do samozawiązujących się partnerstw, których członkowie nie byli wcześniej związani z programami PAFW.
Dotychczas w ramach programu zawiązało się 50 partnerstw i 11 start-upów, których działania objęły 107 gmin. Łącznie wzięło w nich udział blisko 160 tysięcy mieszkańców i prawie 1000 partnerów. Tylko w VII edycji programu w działania przeprowadzone w ramach 13 projektów zostało zaangażowanych łącznie ponad 220 partnerów i blisko 400 wolontariuszy.