140 przedstawicieli sieci Ośrodków Działaj Lokalnie (ODL) spotkało się na podsumowaniu XII i inauguracji XIII edycji programu „Działaj Lokalnie” w dniach 20-21 marca 2023 r. w Warszawie. Wzięli udział w warsztatach poświęconych m.in. ekologii, angażowaniu młodzieży w aktywność lokalną oraz wsparciu dla uchodźców Ukrainy.
Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Kalina Grzeszuk-Zajączkowska, Kierownik Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności witając gości, poruszyli temat wyzwań stojących przed uczestnikami rozpoczynającej się XIII edycji programu. Wskazali również na sukces działań prowadzonych w 2021 i 2022 roku przez Ośrodki Działaj Lokalnie, które zaowocowały blisko dwoma tysiącami projektów lokalnych, w tym aż 200 z nich poświęconych było pomocy dla uchodźców po wybuchu wojny w Ukrainie.
O tym co lokalnie możemy zrobić wobec zmian klimatu mówiła dr Katarzyna Iwińska z Collegium Civitas. Wykład ten był poświęcony globalnym zmianom jakie zaszły w środowisku naturalnym od rewolucji przemysłowej oraz ich konsekwencjom w skali lokalnej. Następnie o nowym standardzie we współpracy biznesu z organizacjami pozarządowymi opowiedział Sławomir Brzózek, dyrektor ds. ESG w ENERIS Surowce.
W panelu dyskusyjnym „Jak mądrze pomagać uchodźcom? Współpraca organizacji ogólnopolskich i lokalnych” udział wzięli: Katarzyna Sawko, reprezentująca Polskie Forum Migracyjne, Martyna Bogaczyk, Prezeska Fundacji Edukacja dla Demokracji, Zuzanna Komornicka przedstawicielka Federacji Funduszy Lokalnych w Polsce i Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika oraz Marcin Rechulicz, Prezes Stowarzyszenia Czajnia. Dyskusja toczyła się wokół pomocy uchodźcom z Ukrainy, najważniejszymi wyzwaniami z nią związanymi oraz potrzebami, była także poświęcona budowaniu sieci współpracy pomiędzy organizacjami.
Równolegle odbyły się warsztaty: Iryny Oleksyiuk z Ukraińskiego Domu poświęcony integracji uchodźców ze społecznością lokalną, „Jak angażować młodzież korzystając z potencjału lokalnej społeczności” Justyny Turek i Henryka Stawickiego z Change Pilots a także „Konflikt Rozwija” Konrada Sobczyka ze Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych. Następnie miał miejsce warsztat Tomasza Schimanka, eksperta Akademii Rozwoju Filantropii nt. zmian prawnych dla organizacji pozarządowych .
Nagrodzono również laureatów konkursu „Opowiedz” na najlepsze filmy o projektach realizowanych w programie „Działaj Lokalnie”. Łączna pula wyniosła 37 500 zł: zwycięzcy otrzymali 7 nagród głównych po 5000 zł i zaś wyróżnieni 2500 zł.
Zwycięzcami Konkursu „Opowiedz…” 2021 roku są:
Nagroda główna w kategorii „Człowiek”: film Dawida Wojtyły o projekcie „Odkryj z nami” Stowarzyszenia „Paramus” i grupy nieformalnej Kreatywny Przystanek, nominowany przez Żywiecką Fundację Rozwoju.
" frameborder="0" allowfullscreen>
Nagroda główna w kategorii „Miejsce”: film o projekcie „Stawiamy na Folk-Up!” grupy nieformalnej „Bree&Zespół Chwila”, nominowany przez Żywiecką Fundację Rozwoju.
" frameborder="0" allowfullscreen>
Nagroda główna w kategorii „Motyw”: film o projekcie „Typ C, wariant B czyli Kanapka śmierci” Stowarzyszenia Kastor – Inicjatywy dla Rozwoju i grupy nieformalnej „Teatr Zygzak”, nominowany przez Lokalną Grupą Działania „Równiny Wołomińskiej”.
" frameborder="0" allowfullscreen>
Wyróżnienie w kategorii „Motyw”: film o projekcie „Wokół drzewa” autorstwa DW FILM – Dawida Wojtyły, realizowanym przez Fundację Wspierania Kultury i Sztuki „Kuźnia Sztuki”, nominowany przez Żywiecką Fundację Rozwoju.
" frameborder="0" allowfullscreen>
Zwycięzcami Konkursu „Opowiedz…” 2022 roku są:
Nagroda główna w kategorii „Nasze miejsce”: film Łukasza Wachowskiego o projekcie „Międzykulturowy patchwork” realizowanym przez Grupę Szwacze (inicjatywę DL) nominowany przez Lokalną Grupę Działania „Chata Kociewia”.
" frameborder="0" allowfullscreen>
Nagroda główna w kategorii „The making of – historia tworzenia projektu”: film Olgi i Jakuba Firlejów o projekcie Foto-My „Ukraina. Kobiety. Portrety” nominowany przez Żywiecką Fundację Rozwoju
" frameborder="0" allowfullscreen>
Nagroda główna w kategorii „Bohater”: film Łukasza Jurkowlańca o projekcie „Nordic Walking – chodzę, bo lubię” realizowanym przez Radę seniorów (inicjatywę DL), nominowany przez Fundację Lokalna Grupa Działania – Naszyjnik Północy.
Nagroda główna w kategorii „Impact”: film Fundacji Mai i Mata Kwiatkowskich o projekcie „Kultura na krańcu (małego) świata” realizowanym przez grupę nieformalną „Kulturalne Babki”, nominowany przez Żywiecką Fundację Rozwoju.
" frameborder="0" allowfullscreen>
Drugi dzień poświęcony był głównie wymianie doświadczeń zarówno między Ośrodkami Działaj Lokalnie, jak i przedstawicielami innych programów Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności. O włączaniu młodzieży do działań lokalnych i metodzie programu „Równać Szanse” opowiedział Paweł Walecki z Fundacji Civis Polonus. O tym jak ODL mogą działać na rzecz klimatu i środowiska wykorzystując doświadczenia „Zielonego Lidera” mówiły Maria Wiśnicka i Judyta Łuczyńska z Fundacji Sendzimira. Sposobami na utrzymanie zaangażowania w zespole podzielił się Piotr Henzler z Fundacji Akademia Organizacji Obywatelskich.
Jak angażować mieszkańców we wspólne idee? Jak skutecznie zapraszać ludzi na spotkania, tak aby frekwencja była wyższa? Te tematy poruszyła Agnieszka Ganiek z Centrum Aktywności Społecznej w Mikołowie. Z kolei Anna Jafernik z Żywieckiej Fundacji Rozwoju i Dawid Jarząbek z Fundacji Koalicja dla Młodych zaprezentowali wypracowany produkt społeczny „Pomarańczowa Energia” służący rozwiązywaniu lokalnych problemów w oparciu o model fundraisingowy, wypracowany w programie „Lokalne Partnerstwa PAFW’.
Spotkanie poprowadziła Dorota Kostowska, trenerka i facylitatorka projektów społecznych.
„Działaj Lokalnie” jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z siecią 77 Ośrodków Działaj Lokalnie. Wspiera i aktywizuje lokalne społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie, ważne dla mieszkańców, które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia oraz przyczyniają się do budowy kapitału społecznego. Od 2000 roku wsparcie otrzymało blisko ponad 14 tysięcy lokalnych projektów, w ich realizację zaangażowało się 5,3 miliona uczestników, w tym około 250 tysięcy wolontariuszy.