Dwudniowe warsztaty rozpoczęły się wykładem inauguracyjnym Profesora Radosława Markowskiego pt. „Procesy demokratyczne a kapitał społeczny w demokratycznej Polsce”.
Następnie podczas sesji prowadzonej metodą World Cafe, uczestnicy w trzech grupach tematycznych zastanawiali się nad rozszerzeniem oferty poszczególnych komponentów Pracowni Dobra Wspólnego, czyli Biblioteki, Warsztatu i Społeczności Animatorów.
Spotkanie było również okazją do wzbogacenia wiedzy i podniesienia kompetencji podczas warsztatów prowadzonych przez specjalistów. Lokalne programy młodzieżowe przedstawiła Lubica Lachka z organizacji Nitrianska Komunitna Nadacia, dyrektorka i współzałożycielka jednego z najprężniej działających na Słowacji funduszu lokalnego w Nitrze. Bartłomiej Bernabiuk z agencji eventowej Akokan przeszkolił z profesjonalnej organizacji wydarzeń, a Bartosz Stodólski z Laboratorium EE z projektowania nowoczesnych stron internetowych. W świat mobilnych technologii zabrała uczestników Anna Orzech z Fundacji WOŚP, natomiast do korzystania z bloga jako skutecznego narzędzia marketingu zachęcał Jakub Prószyński, autor bloga pijarukoksu.pl.
„Pracownia Dobra Wspólnego” ma na celu upowszechnianie współpracy społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego, popularyzowanie metody animacji społeczności lokalnych, a także wzmacnianie trwałości dotychczas zawiązanych partnerstw. W ramach inicjatywy oferowany jest dostęp do bazy materiałów, wsparcie eksperckie, udział w wizytach studyjnych i spotkaniach umożliwiających wymianę dobrych praktyk oraz możliwość uzyskania mini-grantu na realizację projektów edukacyjno-szkoleniowych.
W dwudniowych warsztatach udział wzięło blisko 40 przedstawicieli 14 partnerstw zawiązanych w zakończonych edycjach programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”.
Celem programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” jest inicjowanie i rozwój współpracy między uczestnikami rożnych programów PAFW na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. W podejmowanych działaniach wykorzystywana jest metoda animacji społeczności lokalnych służąca budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę społeczną. Dotychczas, w trzech edycjach programu, zawiązane zostały 22 międzysektorowe partnerstwa działające na obszarze 49 gmin z udziałem blisko 400 partnerów. W styczniu rozpoczęła się IV edycja „Lokalnych Partnerstw PAFW”, której realizatorem jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.