6 i 7 czerwca 2019 r. w Warszawie, w siedzibie Przedstawicielstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności odbyło się piąte Seminarium w ramach Pracowni Dobra Wspólnego. Wzięli w nim udział najaktywniejsi przedstawiciele Lokalnych Partnerstw PAFW, którzy na co dzień nie ustają w wysiłkach, by rozwijać współpracę międzysektorową w swoich społecznościach.
Seminarium otworzyli Paweł Łukasiak Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Kalina Grzeszuk-Zajączkowska, Kierownik Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którzy mówili o aktualnych wyzwaniach w kontekście wspólnego tworzenia strategii rozwoju programu.
Wykład otwierający o intrygującym tytule „Dlaczego słonie nie robią bilbordów, czyli ekonomia behawioralna w praktyce” wygłosiła Julia Kalczyńska z BLINK Spark a Change, która opowiadała o udoskonalaniu działań organizacji w kierunku stosowania niestandardowych i niskobudżetowych metod wyzwalania pożądanej zmiany w uczestnikach projektów społecznych.
Drugi dzień rozpoczął warsztat metodą „open space” prowadzony przez Aleksandrę Chodasz , trenerkę i tutorkę programu „Liderzy PAFW„, podczas którego dominowały dwa motywy – jak zapewnić trwałą współpracę partnerów i utrzymywać zaangażowanie społeczne oraz jak promować i upowszechniać metodę animacji społeczności lokalnych wokół dobra wspólnego. Żywa dyskusja wśród uczestników i praca w grupach pozwoliła na sformułowanie wielu ciekawych wniosków i rekomendacji.
Dalsza część prowadzona przez Tomasza Schimanka, eksperta Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce miała na celu wspólne określenie najważniejszych zasad i warunków dobrej i efektywnej współpracy w partnerstwie międzysektorowym. W rezultacie zdefiniowano szereg czynników sprzyjających budowaniu współodpowiedzialności partnerów za dobra wspólne i określono zasoby do tego potrzebne.
Seminarium zamykał blok poświęcony komunikacji i kryzysom w Partnerstwie, którego prowadzącym był Sebastian Szajner, trener biznesu, interwent kryzysowy SWPS. Celem pracy warsztatowej było spojrzenie na konflikty nie jak na zagrożenie, lecz jako szansę na budowanie kapitału społecznego, a efektem dwugodzinnej pracy sporządzona przez uczestników lista konkretnych działań, które pomagają przezwyciężyć napotykane trudności.
Pracownia Dobra Wspólnego jest przestrzenią współpracy i wymiany doświadczeń dla alumnów programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”, a jej celem jest rozwój oraz upowszechnianie współpracy społeczności lokalnych, popularyzowanie metody animacji społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego, a także wzmacnianie trwałości dotychczas zawiązanych partnerstw.