Blisko 40 przedstawicieli 15 Grup Inicjatywnych najbardziej aktywnych gmin, w których realizowane były programy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, wzięło udział w spotkaniu inaugurującym Akademię Rozwoju Partnerstwa, które odbyło się 24 i 25 kwietnia w siedzibie PAFW Warszawie.
Gości powitali Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Kalina Grzeszuk-Zajączkowska, Kierownik Programowa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Przedstawili założenia programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” oraz cele Akademii Rozwoju Partnerstwa — trzymiesięcznego cyklu szkoleniowo-doradczego dla grup inicjatywnych składających się między innymi z organizacji pozarządowych, szkół, bibliotek, lokalnych liderów, których łączy zaangażowanie w różne programy PAFW. Udział w Akademii ma zaowocować złożeniem projektów partnerskich i planów rozwoju partnerstw.
O metodzie animacji społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego, stosowanej w programie szczegółowo opowiedział ekspert Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce – Tomasz Schimanek. Następnie ekspertki merytoryczne: Maria Wiśnicka z Fundacji Sendzimira, Sylwia Żmijewska z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Sylwia Gajownik z Fundacji Edukacja dla Demokracji, bazując na doświadczeniach realizacji programów PAFW: „Zielony Lider”, „Szkoła Ucząca Się” (SUS) i „Przemiany w Regionie” (RITA), zaprezentowały praktyczne możliwości budowania partnerstw wokół obszarów takich, jak ekologia, praca z młodzieżą czy wsparcie uchodźców z Ukrainy w małych społecznościach.
Drugiego dnia uczestnicy wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Henryka Stawickiego i Alicję Sadowską z „Change Pilots” pochylając się nad pierwszym z elementów metody animacji — diagnozą potrzeb i włączaniem społeczności lokalnych we współtworzenie projektów.
W nadchodzących tygodniach, w ramach Akademii Rozwoju Partnerstwa, Grupy Inicjatywne pracować będą pod okiem Animatorów, absolwentów programu. Elementami tej pracy będą diagnoza potrzeb społeczności lokalnej m in.: utworzenie mapy lokalnych zasobów, ustalenie wspólnej wizji oraz zawiązanie i zaplanowanie działań i planu rozwoju partnerstwa.
W ramach IX edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” planowane jest utworzenie siedmiu partnerstw oraz trzech start-upów.
Program „Lokalne Partnerstwa PAFW”, realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, ma na celu inicjowanie i rozwój współpracy między uczestnikami różnych programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. W podejmowanych działaniach wykorzystywana jest metoda animacji społeczności lokalnych służąca budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę społeczną. Dotychczas, w ramach programu, zawiązało się 75 partnerstw (w tym 17 start-upów), których działania objęły 121 gmin. Łącznie wzięło w nich udział blisko 165 tysięcy mieszkańców i ponad 1200 partnerów.