Łącznie ponad 60 przedstawicieli siedmiu koalicji zawiązanych w trzeciej edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” spotkało się w trzech miejscach w Polsce – Złocieńcu, Sandomierzu oraz Grodzisku Mazowieckim na warsztatach regionalnych. Warsztaty, które odbyły się w czerwcu i lipcu, były okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.
Podczas każdego ze spotkań Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, poprowadził debatę z przedstawicielami samorządów, partnerstw oraz alumnów programu szukając odpowiedzi na pytania, co wspiera, a co hamuje działania na rzecz społeczności lokalnych.
Doświadczeniami z budowania, rozwijania i utrwalania partnerstwa lokalnego podzielili się Waja Jabłonowska i Piotr Jaśkiewicz – liderzy koalicji zawiązanych w dwóch pierwszych edycjach programu, obecnie biorący udział w Pracowni Dobra Wspólnego – inicjatywie dla alumnów programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”.
O tym jak komunikować o inicjatywach lokalnych, pisać ciekawe teksty na stronę internetową oraz prowadzić działania w mediach społecznościowych uczestnicy dowiedzieli się od Krzysztofa Wołoczki, dziennikarza dokumentalisty oraz właściciela firmy Optimist Media.
Natomiast Dawid Szarański z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która realizuje program PAFW „Nowe Technologie Lokalnie,” przedstawił sposoby wykorzystania nowych technologii w organizacjach pozarządowych.
”Lokalne Partnerstwa PAFW” inicjują i rozwijają współpracę między uczestnikami rożnych programów PAFW na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. Motyw przewodni podejmowanych działań stanowi dobro wspólne. W gminach, w których realizowane były różne programy PAFW powstają partnerstwa składające się z samorządów, organizacji pozarządowych, firm i mediów lokalnych, a ich liderami są Ośrodki Działaj Lokalnie. Obecnie trwa trzecia edycja programu, w której dofinansowano projekty siedmiu partnerstw działających na terenie 19 gmin. Nowe partnerstwa realizują działania z udziałem ponad 80 partnerów m.in. na rzecz zagospodarowania przestrzeni społecznej, środowiska naturalnego, stworzenia regionalnego produktu, ocalenia dziedzictwa kulturowego regionu i integracji dwóch sąsiadujących gmin.