W dniach 19-25 sierpnia we Wrocławiu, pod hasłem przewodnim „Biblioteki. Społeczeństwo. Solidarność.” odbył się 83 Światowy Kongres IFLA (International Federation of Library Associations and Institutions). Jest to jedno z najważniejszych, największych wydarzeń w bibliotekarskim świecie.
W wydarzeniu wzięło udział ponad trzy tysiące bibliotekarek i bibliotekarzy z całego świata, którzy dyskutowali o przyszłości bibliotek. Był to tydzień paneli, sesji, spotkań i ciekawych wydarzeń.
Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego reprezentowali prezes Jacek Królikowski oraz Agnieszka Koszowska, która poprowadziła prezentację „Roboty i tablety w Twojej bibliotece”, poświęconą nowym technologiom w bibliotekach i prezentującą doświadczenia z projektów FRSI (Program Rozwoju Bibliotek, Link do przyszłości, Mobolab). We Wrocławiu obecni byli także Ewa Szabat i Karol Baranowski, bibliotekarze, którzy są członkami utworzonej przez FRSI w ramach Programu Rozwoju Bibliotek sieci LABiB, zrzeszającej aktywnych bibliotekarzy – innowatorów. Bibliotekarze zaprezentowali materiały promujące sieć oraz specjalną grę dla uczestników Kongresu, która zachęcała do nawiązywania kontaktów, dzielenia się pomysłami dotyczącymi aktywności w bibliotekach , a także do zwiedzania Wrocławia – miasta, które było gospodarzem tegorocznego Kongresu. Pomysły uczestników gier na rozwiązanie zadań zaskakiwały oryginalnością i innowacyjnością. LABiB zaprezentował się także w tzw. „pasażu bibliotek”.
Jednym z ciekawych wydarzeń była sesja posterów, podczas której wiele organizacji i bibliotek z całego świata prezentowało swoje akcje i dokonania – to przykładowo akcja czytania pod wodą w Malezji czy biblioteka z RPA, która podaje książki jak w restauracjach drive thru.
Kolejny Kongres IFLA odbędzie się w Kuala Lumpur.
19 uczestników Kongresu IFLA z krajów afrykańskich: Algierii, Ghany, Kenii, Malawi, Namibii, Nigerii, RPA, Tanzanii, Ugandy i Zambii odbyła wizyty studyjne w bibliotekach z Olsztyna i Grodziska Mazowieckiego, biorących udział w Programie Rozwoju Bibliotek. Wizyty odbyły się w ramach projektu „Young African Public Library Innovators”, którego Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego była partnerem.
Głównym celem Programu Rozwoju Bibliotek, który do kwietnia 2015 roku był realizowany w ramach partnerstwa PAFW i Fundacji Billa i Melindy Gatesów, jest wspieranie bibliotek publicznych w gminach wiejskich, wiejsko–miejskich i w miastach do 20 tysięcy mieszkańców, w przekształcaniu się w nowoczesne, wielofunkcyjne centra dostępu do informacji, kultury i edukacji, animujące zarazem aktywność obywatelską. Dzięki wsparciu, jakie otrzymało blisko 4 tysiące placówek bibliotecznych, mieszkańcy wsi i małych miast mają szansę na poprawę jakości swojego życia. Istotną częścią programu jest wzmacnianie kompetencji i prestiżu zawodowego bibliotekarzy.