Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci George’a Herberta Walkera Busha, 41. Prezydenta Stanów Zjednoczonych, wybitnego amerykańskiego przywódcy, wielkiego przyjaciela Polski, który odegrał istotną rolę w obaleniu komunizmu i skutecznie wsparł ustrojowe przemiany w Europie Środkowej i Wschodniej.
Pośród Jego licznych zasług dla Polski warto podkreślić inicjatywę z jakiej wyrosła Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. W lipcu 1989 roku, podczas przemówienia w polskim Sejmie, Prezydent Bush zapowiedział aktywne wsparcie USA dla budowy gospodarki rynkowej w Polsce, m.in. poprzez utworzenie Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości. W listopadzie tego samego roku, realizując intencję amerykańskiego Prezydenta, Kongres USA uchwala ustawę „O wspieraniu demokracji w Europie Wschodniej” (SEED ACT), na mocy której w 1990 roku założony zostaje Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości. Inwestując w ponad 50 przedsięwzięć, Fundusz utworzył i rozwinął wiele firm oraz innych instytucji, które do dzisiaj odgrywają ważną rolę w polskiej gospodarce. Zainicjowane przez Fundusz programy kredytowe dla małych i średnich firm objęły prawie 100 tysięcy przedsiębiorców. Dzięki Funduszowi utworzono pięć banków, w tym pierwszą instytucję finansową w Polsce oferującą kredyty hipoteczne.
W 1992 roku z inicjatywy Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości powstała grupa Enterprise Investors, która od tamtej pory zajmowała się jego inwestycjami. Obecnie EI jest wiodącą w regionie instytucją zarządzającą funduszami typu private equity. Początkowy kapitał Funduszu, w wysokości 240 mln USD, w wyniku skutecznej działalności inwestycyjnej został powiększony o ponad 50 procent.
W 1999 roku Prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznał Funduszowi Przedsiębiorczości Specjalną Nagrodę Gospodarczą „Za szczególny wkład w rozwój polskiej gospodarki”. W tym samym roku Prezydent George H. W. Bush złożył wizytę w Polsce i wziął udział w konferencji poświęconej dorobkowi Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości oraz jego dziedzictwu, którego świadectwem miała zostać Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.
W 2001 roku połowa pierwotnego grantu przyznana Funduszowi Przedsiębiorczości, czyli 120 mln USD, została zwrócona Rządowi USA; stało się tak po raz pierwszy w historii amerykańskiej pomocy zagranicznej. Wcześniej, za zgodą Kongresu USA i w porozumieniu z Rządem RP, rozpoczęło się stopniowe przekazywanie pozostałych środków do ustanowionej przez Fundusz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Ostatecznie kapitał wieczysty Fundacji osiągnął wartość 255 milionów USD.
W 2005 roku, z okazji jubileuszów: 15-lecia Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości oraz 5-lecia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Prezydent Bush skierował do władz obu instytucji specjalne życzenia w przekazie video.
" frameborder="0" allowfullscreen>
Zapamiętamy Go jako człowieka o wielkich zasługach dla historycznej przemiany rozpoczętej polskim przełomem w 1989 roku. „Właśnie tutaj, w sercu Europy, Amerykanie wyrażają swą najgłębszą nadzieję, aby Europa była scalona i wolna” – powiedział podczas swojej wizyty w Warszawie. W 1992 roku został odznaczony przez Prezydenta Lecha Wałęsę Orderem Zasługi Rzeczypospolitej. W 2005 roku otrzymał nagrodę im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego za „wkład w obalenie komunizmu i odzyskanie przez Polskę niepodległości”.
Andrew Nagorski, Przewodniczący Rady Dyrektorów
Jerzy Koźmiński, Prezes Fundacji
Rada Dyrektorów oraz Zespół Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności