Do piętnastu partnerstw, działających na obszarze 30 gmin z udziałem ponad 200 partnerów, zawiązanych w ramach dwóch pierwszych edycji programu „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności” skierowana została pilotażowa oferta dla alumnów pod nazwą „Pracownia Dobra Wspólnego”. W dniach 22-23 lutego blisko 40 członków partnerstw spotkało się w Chotyni, aby wspólnie zainaugurować rozpoczęcie jej działalności.
Uczestnikami spotkania byli zarówno liderzy partnerstw – Ośrodki Działaj Lokalnie, jak i przedstawiciele samorządu, biznesu, organizacji pozarządowych, a także szkół, ośrodków kultury oraz rekreacji i sportu. Obecni byli również Grzegorz Jędrys, Dyrektor Przedstawicielstwa PAFW w Polsce oraz Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, która jest realizatorem programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”.
„Pracownia Dobra Wspólnego” ma na celu upowszechnianie współpracy społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego, popularyzowanie metody animacji społeczności lokalnych, a także wzmacnianie trwałości dotychczas zawiązanych partnerstw. W ramach inicjatywy oferowany jest dostęp do bazy materiałów, wsparcie eksperckie, udział w wizytach studyjnych i spotkaniach umożliwiających wymianę dobrych praktyk oraz możliwość uzyskania mini-grantu na realizację projektów edukacyjno-szkoleniowych.
Gościem specjalnym wydarzenia był Tamas Scsaurszki, węgierski ekspert w zakresie partycypacji obywatelskiej oraz filantropii w Europie Środkowo-Wschodniej, były dyrektor programowy Fundacji Charlesa Stewarta Motta na Czechy, Węgry, Polskę i Słowację. Obecnie kieruje Ferencvaros Community Foundation w Budapeszcie.
Tamas Scsaurszki podzielił się z uczestnikami swoimi doświadczeniami w funkcjonowaniu partnerstw lokalnych oraz rozwoju funduszy lokalnych. „Najważniejsze jest, żeby człowiek nie pracował sam, żebym szukał partnerów od samego początku swojego przedsięwzięcia – szansa na sukces jest o wiele większa, kiedy pracuje się razem” – mówił. Scsaurszki podkreślił też istotną rolę liderów w procesie tworzenia partnerstw. Ich zadaniem jest stworzenie pozytywnej atmosfery do współpracy ludzi i instytucji. Wspólnie z uczestnikami spotkania zastanawiał się również, co zrobić, żeby partnerstwa były trwałe oraz jak motywować ich członków do kontynuowania wspólnej pracy.
Uczestnicy spotkania wzięli udział w kilku warsztatach. O metodach animacji społecznej na świecie, istocie oddziaływania społeczności oraz potencjale budowania społeczności wokół liderów opowiedziała Ewa Konczal, reprezentantka Ashoki w Polsce i Europie Centralnej. Szymon Kukanow z Cha Cha Communications pokazał, jak efektywnie tworzyć społeczności internetowe i nimi zarządzać. Z tematem grywalizacji w kontekście budowania społeczności wirtualnych i terytorialnych zapoznały członków Pracowni Dobra Wspólnego Patrycja Rokicka i Marzena Kacprowicz z Fundacji Dobra Sieć. Podkreślały przydatność wykorzystania mechanizmu gier w działaniach społecznych, rozwiązywaniu problemów, podnoszeniu motywacji i zmianie postaw.
Spotkanie podsumował Tomasz Schimanek, ekspert ds. organizacji pozarządowych i projektów społecznych z ARFP, który zapoznał uczestników z procesem planowania inicjatyw podejmowanych w ramach Pracowni Dobra Wspólnego oraz praktycznymi przykładami jej funkcjonowania.
„Lokalne Partnerstwa PAFW” inicjują i rozwijają współpracę między uczestnikami rożnych programów PAFW na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. Motyw przewodni podejmowanych działań stanowi dobro wspólne. W gminach, w których realizowane były różne programy PAFW powstają partnerstwa składające się z samorządów, organizacji pozarządowych, firm i mediów lokalnych, a ich liderami są Ośrodki Działaj Lokalnie. Obecnie trwa trzecia edycja programu, w której dofinansowano projekty siedmiu partnerstw działających na terenie 19 gmin. Nowe partnerstwa realizują działania z udziałem ponad 80 partnerów m.in. na rzecz zagospodarowania przestrzeni społecznej, środowiska naturalnego, stworzenia regionalnego produktu, ocalenia dziedzictwa kulturowego regionu i integracji dwóch sąsiadujących gmin.
strona programu: www.lokalnepartnerstwa.org.pl