Pracowite i inspirujące lato za nami – czyli warsztaty dla lokalnych partnerstw PAFW
Dębica, Stoczek Łukowski, Ełk i Milicz – to miejsca, w których od lipca do września 2015 r. odbywały się warsztaty lokalne dla uczestników IV edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”. Spotkania pod hasłem „Dobra komunikacja to dobre partnerstwo” były okazją do pogłębienia wiedzy nie tylko o tym, jak skutecznie komunikować o wspólnie prowadzonych działaniach, ale również jak zadbać o trwałość współpracy i stwarzać mieszkańcom przestrzeń do angażowania się w inicjatywy obywatelskie.
Każdemu z warsztatów towarzyszyły wizyty studyjne lub ciekawe spotkania mogące stanowić inspirację dla nowych działań.
Pierwszy z cyklu warsztatów odbył się w Dębicy, w siedzibie firmy Tikkurila jednego z partnerów przedsięwzięcia. Zgromadził on organizacje partnerskie z dwóch projektów „Powiat Dębicki wolontariatem malowany” i – z realizowanego po sąsiedzku w gminie Staszów – „Młodzi gospodarze”.
Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak globalnie działająca firma może rozwijać ciekawe działania CSR na poziomie lokalnym. Magdalena Olszewska, kierownik komunikacji korporacyjnej opowiedziała o aktywności Tikkurili w lokalnym środowisku i konsekwentnej realizacji strategii CSR. O trwałości partnerstwa na przykładzie kampanii społecznej zrealizowanej w pierwszej edycji programu mówiła Gabriela Gibas-Psuturi, Prezes Żywieckiej Fundacji Rozwoju – Ośrodka Działaj Lokalnie oraz lidera lokalnego partnerstwa z Żywca. Czyste powietrze jako motyw i dobro wspólne wzbudziło ogromne zainteresowanie uczestników. Pojawiły się pomysły na wykorzystanie doświadczeń partnerstwa z Żywca w innych projektach. Na zakończenie pod hasłem „Partycypacja społeczna – ki diabeł?” Przemysław Dziewitek ze Stowarzyszenia „Pracownia Obywatelska” poprowadził dyskusję o tym, jak najlepiej wykorzystać budżet partycypacyjny i kiedy uruchomić proces konsultacji społecznych w tym zakresie.
Gospodarzem drugiego warsztatu było Partnerstwo ze Stoczka Łukowskiego realizujące projekt „Miasto Walki i Oręża”. W roli gości tym razem znaleźli się partnerzy projektu „Moja i Twoja Historia” ze Strachówki. „To nie organizacje współpracują z organizacjami, a ludzie z ludźmi” – mówił Stanisław Baska, Prezes Fundacji Fundusz Lokalny SMK, który podzielił się swoimi doświadczeniami z budowania partnerstwa „Młodzi Gniewni – partnerstwo dla młodych” (I edycja). Następnie Agnieszka Maszkowska z Fundacji Soclab – Laboratorium Badań i Działań Społecznych opowiadała o partycypacji obywatelskiej i dzieliła się dobrymi praktykami jej stosowania.
Na zakończenie uczestnicy warsztatów mieli okazję sprawdzić się w queście po Stoczku Łukowskim, który powstał jako jeden z elementów projektu partnerskiego. Spotkali się także z przedstawicielami lokalnego Klubu Motocyklowego CWS, który angażuje się w działania społeczne.
„Ełk pisze się krótko, pamięta długo” – takie hasło pojawiło się w mediach społecznościowych po warsztatach w Ełku, które odbyły się pod koniec lipca. Spotkali się tam przedstawiciele projektów „Otwarci na Różnorodność” oraz „Wspólna Przestrzeń wspólne sprawy” z Supraśla. W przypadku Partnerstwa z Ełku – Tworzenie Przystanków Kulturalno-Społecznych, w przypadku Partnerstwa z Supraśla – kawiarenki obywatelskie, służące aranżowaniu przestrzeni publicznej. Z pozoru dość odmienne projekty tu znalazły wspólną płaszczyznę do wymiany doświadczeń. Wykorzystując wiedzę przekazaną przez Panią Agnieszkę Maszkowską dyskutowano jak w kontekście dobra wspólnego, jakim jest przestrzeń publiczna wykorzystać budżety obywatelskie.
W roli eksperta od umacniania trwałości partnerstwa wystąpił Stanisław Baska. W spotkaniu udział wziął m.in. starosta ełcki Pan Marek Chojnowski. Warsztaty zwieńczyła wizyta w Gminie Stare Juchy gdzie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z niecodziennymi działaniami tutejszej Gminnej Biblioteki Publicznej i Spółdzielni Dobra Siła, które służą jako wzorcowy przykład partnerskiej współpracy.
Serię warsztatów regionalnych zamknęło spotkanie w Miliczu, które zgromadziło przedstawicieli partnerstw realizujących projekty „Jarmark Rozmaitości” oraz „Kolorowo-karpiowo – szlakiem karpia po Dolinie Baryczy”. Uczestnicy zjazdu w Miliczu gościli w sali Kreatywnego Ośrodka Multifunkcyjnego. Część dotyczącą wpływu lokalnych organizacji na budżety obywatelskie poprowadziła Małgorzata Malec z Fundacji Wspierania Rozwoju Lokalnego „Moja Przestrzeń” z Wrocławia. Na znaczenie budowania trwałości partnerstwa szczególną uwagę podczas warsztatów zwracał Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Następnie uczestnicy wzięli udział w uroczystym otwarciu obiektu „Dom Drzewa” w Wałkowej, gdzie dawna wyłuszczarnia szyszek w efekcie partnerskiej współpracy wielu instytucji i organizacji została zaadaptowana na ośrodek edukacji ekologicznej. Przysłowiową wisienką na torcie była przejażdżka z przewodnikiem, po najbardziej wyjątkowych ścieżkach rezerwatu Doliny Baryczy, gdzie można już znaleźć kolorowe i artystycznie ozdobione figury karpi, wypracowane w trakcie projektu partnerskiego. Wizyta zakończyła się zwiedzaniem Muzeum Tradycji Rybactwa Stawów Milickich i Doliny Baryczy.
Podczas wszystkich czterech warsztatów szczególny nacisk kładziony był na skuteczną komunikację w działaniach partnerstw. Katarzyna Kunert z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce zapoznała uczestników z narzędziami służącymi do wzmocnienia ich działań promocyjnych.
Warsztaty regionalne odbyły się w ramach programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”, którego celem jest inicjowanie i rozwój współpracy między uczestnikami rożnych programów PAFW na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności.