W Programie Rozwoju Bibliotek uczestniczą biblioteki wraz z filiami w gminach wiejskich, wiejsko-miejskich oraz w miastach do 20 tysięcy mieszkańców.
Po trzech latach realizacji programu, na zlecenie FRSI, Pracowania Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” od marca 2012 roku prowadziła badania ilościowe i jakościowe w gminach objętych programem, aby dowiedzieć się, jakie korzyści przynoszą użytkownikom biblioteki.
Badania pokazały, między innymi, że biblioteki są ważnymi miejscami dostępy do nowoczesnych technologii – blisko 250 tys. osób (37% użytkowników komputerów w bibliotekach) po raz pierwszy skorzystało z Internetu w bibliotece. Do bibliotek biorących udział w Programie Rozwoju Bibliotek przychodzi 30% mieszkańców małych miejscowości (2,5 miliona ludzi). Dla młodych ludzi jest przede wszystkim miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu, dorośli szukają w niej niezbędnych informacji w Internecie, korzystają z bankowości elektronicznej, składają oferty pracy. Seniorzy natomiast uczą się w bibliotekach, jak obsługiwać komputer.
Biblioteki biorące udział w Programie Rozwoju Bibliotek podejmują coraz więcej działań, które nie dotyczą już tylko czytelnictwa. Stały się również bardziej aktywne w kontaktach z innymi instytucjami działającymi na terenie gminy. Spektrum korzyści płynących z użytkowania bibliotek jest również bardzo szerokie – od rozwoju kapitału intelektualnego przez integrację społeczną i wzbogacania życia codzienne aż po partycypację obywatelską.
Wyniki badania przedstawione zostały w raporcie „Po co Polakom biblioteki?”: http://frsi.org.pl/po-co-polakom-biblioteki/