O tym, co jest siłą partnerskich działań i jak planować dalszy rozwój rozmawiali uczestnicy VIII edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” podczas seminarium ewaluacyjnego, które odbyło się 9 października 2023 r. w siedzibie Przedstawicielstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w Warszawie.
Witając gości Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Kalina Grzeszuk-Zajączkowska, Kierownik Programowa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pogratulowali uczestnikom osiągnięć, a także podkreślili znaczenie partnerskiej współpracy.
Następnie liderzy partnerstw zaprezentowali efekty swoich działań i dzielili się sukcesami, co dało przestrzeń do wzajemnej inspiracji i poznania unikalnej specyfiki każdego z przedsięwzięć.
Bibliogród w Nowym Tomyślu, Szlak Mazurskich Legend w gminie Pozezdrze czy Archiwum Pamięci w Ustroniu Morskim, to tylko niektóre z dokonań, jakimi mogą pochwalić się Lokalne Partnerstwa PAFW. W gminie Wołów powstała ścieżka turystyczna łącząca dwie miejscowości, a w Bieszczadzkiej Birczy żywe Ekomuzeum. Mieszkańcy Gminy Wojcieszków mogą korzystać ze wspólnej przestrzeni, jaką jest W.P.A.R.K. – Wspólna Przestrzeń Aktywności Rekreacji i Kultury, a w gminie Mosina powstał MOST – Mosiński Ośrodek Społeczno-Twórczy. Partnerzy z Gminy Janowice Wielkie uruchomili stronę internetową – archiwum lokalnej pamięci o regionie, współtworzone przez mieszkańców. W gminie Łubniany powstało miejsce nieformalnych spotkań młodzieży, a dla mieszkańców gminy Oborniki Śląskie dobrem wspólnym stała się wspólna, otwarta dla wszystkich, inspirowana naturą przestrzeń. Dbałość o środowisko Doliny Noteci była tematem przewodnim Partnerstwa z gminy Drawsko, a postać Edwarda Fiszera, poety i autora piosenek była motywem działań Partnerstwa z gminy Słupca. W Ćmielowie w oparciu o lokalne zasoby powstał szlak krzemienno-porcelanowy, a Partnerstwo z Wojkowic postawiło na aktywizację zawodową mieszkańców z włączeniem osób uchodźczych z Ukrainy.
Druga część spotkania, prowadzona przez ekspertki z Fundacji Stocznia — Katarzynę Wójcikowską i Aleksandrę Piechcińską — poświęcona była ewaluacji i składała się na dyskusję w grupach o mocnych stronach, ale też i trudnych etapach procesu budowania partnerstw.
Uczestnicy mieli również możliwość przygotować się do stworzenia indywidualnych Planów Rozwoju Partnerstwa w postaci matrycy, specjalnego narzędzia przygotowanego na potrzeby programu. Wprowadzenie do tej części seminarium zrobił Tomasz Schimanek – ekspert Akademii Rozwoju Filantropii. Prace nad Planem Rozwoju Partnerstw będzie kontynuowana w trybie indywidualnych konsultacji z Animatorami Pracowni Dobra Wspólnego, alumnami programu.
Spotkanie odbyło się w ramach VIII edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”, którego celem jest inicjowanie i rozwój współpracy między uczestnikami różnych programów PAFW na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. W podejmowanych działaniach wykorzystywana jest metoda animacji społeczności lokalnych służąca budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę społeczną.
Dotychczas, w ramach programu, zawiązało się 75 partnerstw (w tym 17 start-upów), których działania objęły 121 gmin. Łącznie wzięło w nich udział blisko 165 tysięcy mieszkańców i ponad 1200 partnerów. Tylko w ramach VIII edycji powstało 14 partnerstw z udziałem 224 partnerów i ponad 500 wolontariuszy. W działania te włączyło się blisko 9000 mieszkańców.