Alumni programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”, którzy realizowali swoje projekty w latach 2009-2019, spotkali się 12 lutego na wirtualnym Seminarium Dobra Wspólnego. Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz do zdobycia wiedzy i umiejętności szczególnie przydatnych w epidemicznej rzeczywistości.
Wydarzenie otworzyła Joanna Lempart, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która podkreśliła, że pomimo epidemii partnerstwa nadal aktywnie i skutecznie działają, czego dowodem są projekty realizowane w ramach Funduszu Rozwoju. Do powitań przyłączył się Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, dziękując uczestnikom za ich zaangażowanie na rzecz lokalnych społeczności i zachęcając do aktywnego udziału w szkoleniach.
Pierwsza część Seminarium, w której każdy mógł zabrać głos, była poświęcona wymianie doświadczeń. Przedstawiciele partnerstw odnieśli się do największych sukcesów i najtrudniejszych wyzwań ostatniego czasu, a także do kwestii ponownego określania dobra wspólnego. Uczestnicy podkreślali, że pomimo niesprzyjających okoliczności, w 2020 r. udało się w ich społecznościach zrealizować wiele istotnych celów, choć często konieczna była zmiana formy prowadzenia określonych działań. Sytuacja zagrożenia epidemicznego spowodowała również konieczność ponownego spojrzenia na dobro wspólne, które w ubiegłym roku definiowano inaczej, niż jeszcze dwa lata temu. Priorytetem stały się kwestie związane z ochroną zdrowia oraz wsparcie dla zamkniętych w domach seniorów oraz dzieci i młodzieży uczących się zdalnie. Nowa sytuacja była również w niektórych partnerstwach impulsem do poszerzenia dotychczasowego składu i zaangażowania nowych podmiotów do współpracy.
Dalsza część spotkania miała charakter szkoleniowy. Piotr Henzler z Fundacji Akademia Organizacji Obywatelskich przeprowadził szkolenie na temat efektywnej pracy z zespołem rozproszonym. Trener omówił typy zespołów rozproszonych i opowiedział o dysfunkcjach wpływających na efektywność prowadzonych przedsięwzięć. Zwrócił również uwagę na obszary strategiczne, którymi należy się zająć, gdy praca odbywa się na odległość oraz rozprawił się z mitami pracy zdalnej.
O przechodzeniu przez zmiany w taki sposób, aby nie zgubić ludzi, opowiedziała Katarzyna Czayka-Chełmińska, wiceprezeska Fundacji Szkoła Liderów. Podkreśliła, że w pierwszej kolejności warto pomóc sobie, aby móc pomagać innym. Następnie przedstawiła i szczegółowo omówiła cztery fazy przechodzenia przez sytuację kryzysową: zaprzeczenie, opór, eksperymentowanie i zaangażowanie. Ponadto zwróciła uwagę, że więzi społeczne są równie ważne co szczepionka i mogą nam pomóc przetrwać trudny czas.
Ostatnie szkolenie dotyczyło zarządzania projektami partnerskimi online. Marcin Gołąbek, ekspert marketingu internetowego, zaprezentował narzędzia przydatne w czasie, gdy możliwości spotykania się w tradycyjnej formie i dzielenia obowiązkami w partnerstwach są mocno ograniczone. Następnie, na przykładzie organizacji wydarzenia podsumowującego projekt, przedstawił możliwości programu Asana, dzięki któremu w łatwy sposób można delegować poszczególne zadania i monitorować ich realizację.
Wydarzenie poprowadziła Dorota Kostowska, trenerka wystąpień publicznych, specjalizująca się w webinariach.
Seminarium Dobra Wspólnego to cykliczne wydarzenie organizowane dla alumnów programu „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności”, którego celem jest wspieranie rozwoju partnerstw, które mają potencjał do kontynuacji, wznowienia lub budowania trwałości działań podjętych w dotychczasowych edycjach Programu.
Celem programu „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności” jest inicjowanie i rozwój współpracy między uczestnikami rożnych programów PAFW na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. W podejmowanych działaniach wykorzystywana jest metoda animacji społeczności lokalnych służąca budowaniu dobra wspólnego. Dotychczas w siedmiu edycjach programu, realizowanych od 2009 roku, zawiązało się 50 Lokalnych Partnerstw PAFW oraz 11 partnerskich start-upów, które swoim zasięgiem obejmują 107 gmin i prowadzą działania z zaangażowaniem 900 partnerów. Realizatorem programu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.