21 stycznia 2023 r. w wałbrzyskim kinie Apollo odbyła się uroczysta premiera filmu „Skarb” z udziałem noblistki Olgi Tokarczuk. Realizacja filmu była możliwa m.in. dzięki dotacji z programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP).
Sztuka Olgi Tokarczuk, a jednocześnie jej debiut dramatopisarski, “Skarb” z 1999 r. doczekała się filmowej adaptacji, którą zrealizowała grupa amatorskiego Teatru Lokomotywa ze Świdnika. Reżyserem filmu był Andrzej Łagoda, założyciel Teatru Lokomotywa. Jak mówił dla Radia Wrocław, „Skarb” miał być początkowo spektaklem teatralnym, jednak zawirowania związane z pandemią pokrzyżowały plany i zdecydowano, że powstanie film.
Teatr Lokomotywa miał już doświadczenie w adaptacji twórczości noblistki, w 2020 roku wystawił spektakl „Żurek” również na motywach powieści Olgi Tokarczuk. Spektakl został zrealizowany przez amatorską grupę aktorów ze Świdnika m.in. dzięki wsparciu z programu „Działaj Lokalnie”.
Uroczystą premierę „Skarbu” w Wałbrzychu uświetniła swą obecnością Olga Tokarczuk, która bardzo pozytywnie oceniła filmową adaptację swojej sztuki. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenia Granica z Lubawki, wolontariusze pracujący przy realizacji filmu i partnerzy przedsięwzięcia oraz Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce – Realizatora Programu „Działaj Lokalnie”.
Paweł Łukasiak, Prezes ARFP: „Gratulujemy twórcom wspaniałego, pełnometrażowego filmu „Skarb”! Dzieła pani Olgi Tokarczuk w dużej mierze oparte są na lokalności. Na lokalnych historiach, bohaterach widzianych i opowiadanych z jej perspektywy i z jej niezwykłą wrażliwością. Reżyser, a jednocześnie lider lokalnej organizacji, Andrzej Łagoda konsekwentnie podąża tym tropem. W wielu społecznościach lokalnych krążą plotki, opowiadane są historie o rzekomo ukrytych skarbach. Wizja odnalezienia skarbu pobudza ludzi do marzeń i działania. Potrzebna jest oczywiście wiara w sukces, wytrwałość i wyobraźnia. Wielką wiarę i wyobraźnię mieli twórcy i aktorzy filmu Skarb. Rzadko bowiem się zdarza, że uda się stworzyć pełnometrażowy film z grupą wolontariuszy i aktorów amatorów.”
Autorami scenariusza są Andrzej i Michał Łagoda, którzy przenieśli akcję z lat sześćdziesiątych do czasów współczesnych. Grupa pasjonatów z Teatru Lokomotywa otrzymała na swój projekt 6 tysięcy złotych w konkursie „Działaj Lokalnie 2021” organizowanym przez Stowarzyszenie Granica z Lubawki.
Realizacja filmu była możliwa również dzięki wsparciu darczyńców m.in. Gminie Marciszów oraz Edycie i Aloizowi Gillmaierom.
Program „Działaj Lokalnie” jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z siecią 78 Ośrodków Działaj Lokalnie. Wspiera i aktywizuje lokalne społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie, ważne dla mieszkańców, które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia oraz przyczyniają się do budowy kapitału społecznego. Od 2000 roku wsparcie otrzymało ponad 14 tysięcy lokalnych projektów, w ich realizację zaangażowało się ponad 4,8 miliona uczestników, w tym około 235 tysięcy wolontariuszy.