Coroczne spotkanie Ośrodków Działaj Lokalnie odbyło się 21 i 22 marca w Warszawie. Przedstawiciele 74 organizacji lokalnych z całej Polski uczestniczyli w intensywnym cyklu szkoleniowym, którego motyw przewodni to „Pozytywne motywowanie do działania”.
Uczestników powitali Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Kalina Grzeszuk-Zajączkowska, Kierownik Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, mówiąc o wyzwaniach XI edycji programu „Działaj Lokalnie”. Następnie Paweł Zań, Koordynator Programu z ramienia ARFP przedstawił najważniejsze założenia i zmiany programowe.
Wykład otwierający „Od poczucia niesprawiedliwości do hejtu. Od empatii do społecznego zaangażowania” wygłosił gość specjalny – Wojciech Eichelberger, psychoterapeuta, trener i doradca biznesu, współinicjator Instytutu Psychoimmunologii. W swoim wystąpieniu podkreślał, że znakiem dzisiejszych czasów jest coraz mniej okazji do treningu empatii, która szczególnie ważna wydaje się w obliczu agresji i niechęci, a której narzędziem może być słuszny gniew i przekonanie, że działanie w imię wspólnego dobra daje poczucie sprawstwa. Dawanie ludziom poczucia sprawstwa to w obliczu hejtu niezwykle ważna rola organizacji pozarządowych – mówił Wojciech Eichelberger.
Pozostałą część dwudniowego spotkania stanowiły 23 sesje szkoleniowo-warsztatowe, które odbywały się w równoległych blokach.
Ważny blok stanowił wykład o aktualnie dostępnych dla organizacji funduszach. Przedstawiciele Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – Izabela Plur i Jan Zdrojewicz opowiadali o kryteriach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich, Sylwia Sobiepan – przedstawicielka Fundacji Batorego przybliżyła uczestnikom profil Funduszy Norweskich i programu Aktywni Obywatele, natomiast Tomasz Kiersnowski reprezentujący Inicjatywę Razem ’89 zachęcał organizacje do włączenia się w obchody 30-lecia przemian demokratycznych w Polsce.
O nowych technologiach i narzędziu Google AdWords opowiedział Krzysztof Wroński z Semihouse, natomiast o sposobach radzenia sobie ze zjawiskiem hejtu w mediach społecznościowych opowiadali Monika Mazur-Rafał i Aleksandra Hołyńska z Fundacji Humanity in Action. Temat zmian prawnych w działalności Trzeciego Sektora omówił Tomasz Schimanek, ekspert ARFP.
Równolegle podczas obu dni przedstawiciele Fundacji Badań i Innowacji Społecznych Stocznia – Łukasz Ostrowski i Katarzyna Wójcikowska prowadzili warsztaty na temat realiów pracy Ośrodków Działaj Lokalnie i Lokalnych Komisji Grantowych.
Drugiego dnia uczestnicy wzięli udział w warsztatach na temat metod generowania pomysłów, które poprowadzili Tomasz Pilewicz i Joanna Fogler z Fundacji MOST, a także w warsztatach dotyczących narzędzi przydatnych w realizacji projektów, które poprowadziła Joanna Kurkowska z Evenea. O samej platformie Evenea.pl, prezentującej różne wydarzenia z obszaru rozwoju zawodowego i osobistego uczestnicy dowiedzieli się z wykładu Piotra Wojdata. O Real Time Marketing w NGO opowiedział Marcin Gołąbek, reprezentujący Stowarzyszenie Wzmacniacz. Andrzej Pietrucha z kolei, reprezentujący Fundację Akademia Organizacji Obywatelskich przedstawił metody efektywnego planowania kampanii fundraisingowej w Internecie.
Osobny blok szkoleniowy prowadzony przez Tomka Schimanka, eksperta ARFP poświęcony był metodzie animacji na rzecz dobra wspólnego w Programie „Działaj Lokalnie”.
W tegorocznym spotkaniu szkoleniowym wzięło udział 160 przedstawicieli Ośrodków Działaj Lokalnie.
Szkolenia dla członków Sieci Ośrodków Działaj Lokalnie są częścią stałej oferty programu i służą wzmocnieniu kompetencji uczestników i potencjału rozwojowego lokalnych organizacji.
Program „Działaj Lokalnie” jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Dotychczas, zrealizowano w nim 10 400 przedsięwzięć lokalnych w całej Polsce, w których udział wzięło ponad 3,8 mln mieszkańców i blisko 220 tysięcy wolontariuszy. Program oparty jest na współpracy z Siecią 74 Ośrodków Działaj Lokalnie obejmujących swoich zasięgiem blisko 650 polskich gmin.