22 października, w formule online, odbyła się inauguracja VII edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”. Nowo powstałe grupy inicjatywne wkrótce rozpoczną realizację partnerskich przedsięwzięć na rzecz swoich społeczności.
Uczestników spotkania powitali Grzegorz Jędrys, Dyrektor Przedstawicielstwa w Polsce Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Joanna Lempart, Dyrektor Programowa PAFW, którzy pogratulowali uczestnikom i wyrazili słowa uznania dla lokalnych koalicji współpracy na rzecz realizacji projektów partnerskich. Następnie Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce w swoim wystąpieniu podkreślił ogromną rolę działań na rzecz dobra wspólnego, w szczególności w trudnym okresie pandemii.
Po symbolicznym przekazaniu czeków, uczestnicy zaprezentowali online swoje projekty partnerskie, które będą realizowane w obecnej edycji programu. Działania te zostały przygotowane w oparciu o diagnozę z udziałem społeczności lokalnych i dotyczyć będą:
- utworzenia „współdzieli”, gdzie powstanie nowa jakość edukacji oparta na dzieleniu zasobów (gmina Płużnica),
- wspólnych przestrzeni działań społecznych (Mosina, Radlin),
- wiosek tematycznych (Gaszowice, Międzyrzecz),
- pielęgnacji dziedzictwa przyrodniczego z elementami ekologii (Niepołomice, Fredropol),
- kultywowania lokalnych tradycji (Janowice, Dragacz, Szumowo)
- wielokulturowości regionu (Gołdap),
- budowania więzi międzypokoleniowych (Orneta)
- projektowania przestrzeni miejskiej z elementami street-artu (Lądek Zdrój).
Realizacja przedsięwzięć, które łącznie obejmą 14 gmin, potrwa do listopada 2021 r.
Ostatnim punktem inauguracji był warsztat „Empatia i budowanie relacji w czasie epidemii – zaczynając od relacji w partnerstwie, a kończąc na relacjach z mieszkańcami” poprowadzony przez Jacka Jakubowskiego, psychologa, Współwłaściciela i Superwizora Grupy TROP, a także pomysłodawcę i założyciela Centrum Empatii, członka Stowarzyszenia Ashoka.
Celem programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” jest inicjowanie i rozwój współpracy między uczestnikami rożnych programów PAFW na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. W podejmowanych działaniach wykorzystywana jest metoda animacji społeczności lokalnych służąca budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę społeczną. Dotychczas zawiązało się 45 Lokalnych Partnerstw PAFW, które swoim zasięgiem obejmują 97 gmin i prowadzą działania z zaangażowaniem ponad 780 partnerów. Realizatorem programu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.