W styczniu 2018 r. do Sieci Ośrodków Działaj Lokalnie dołączyło 5 nowych organizacji, które otrzymały status Afiliowanego Ośrodka Działaj Lokalnie. Sieć ODL liczy obecnie 71 organizacji, (w tym 9 Afiliowanych ODL), które obejmują swoim zasięgiem blisko 620 gmin.
Nowi członkowie Sieci ODL, to:
- Fundacja „Razem Możemy Więcej” przy Domu Dziecka w Kłodzku (Kłodzko, województwo dolnośląskie);
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Łowicka” (Łowicz, województwo łódzkie);
- Stowarzyszenie Puszcza Notecka (Międzychód, województwo wielkopolskie);
- Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa (Raciborowice, województwo małopolskie);
- Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska” (Słupca, województwo wielkopolskie);
W najbliższych miesiącach wezmą oni udział w szkoleniu przygotowawczym, a wiosną przeprowadzą pierwsze lokalne konkursy grantowe.
Afiliowane Ośrodki Działaj Lokalnie to organizacje pozarządowe, które mają siedzibę na terenie miejscowości do 50 tys. mieszkańców i są gotowe, w oparciu o zasady programu „Działaj Lokalnie”, ufundować dotacje w lokalnym konkursie grantowym w całości z własnych środków lub ze środków pozyskanych. Są pełnoprawnymi członkami Sieci ODL i mogą korzystać ze wszystkich jej zasobów. Afiliowane ODL otrzymują tzw. „seed granty” w wysokości 5 tys. zł lub 10 tys. zł, z przeznaczeniem m.in. na organizację lokalnego konkursu grantowego.
„Zależy nam na systematycznym powiększaniu Sieci ODL. W ten sposób możemy docierać do kolejnych społeczności lokalnych. Za pośrednictwem pięciu nowych organizacji obejmujemy swoim zasięgiem kolejne 33 gminy. Dołożymy starań, by pomóc naszym nowym partnerom w osiąganiu celów programu” – mówi Paweł Zań, koordynator „Działaj Lokalnie”.
Nabór na Afiliowane Ośrodki Działaj Lokalnie jest w trybie ciągłym. Kolejny termin wyłonienia Afiliowanych ODL to koniec 2018 r. Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń. Więcej informacji na stronie programu www.dzialajlokalnie.pl.
Program „Działaj Lokalnie” wspiera i aktywizuje lokalne społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie, które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia oraz przyczyniają się do budowania kapitału społecznego.