Przedstawiciele partnerstw zawiązanych w V edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”, które przez ostatni rok osiągnęły najlepsze rezultaty w realizacji wspólnych projektów: „Jabłkowa Warka – Owoc Naszej Pasji” oraz „Sieć Miejsc Przyjaznych Młodzieży”, wzięli udział w wizycie studyjnej w Berlinie w dniach 9-13 grudnia 2017 r.
„Wizyta studyjna, to zarówno wyraz uznania za dotychczasowe sukcesy tych Partnerstw, jak i inspiracja do dalszych działań, dzięki którym będą one mogły rozwijać się. Jej celem była wymiana doświadczeń między polskimi i niemieckimi organizacjami społecznymi w zakresie umacniania lokalnych koalicji i transfer dobrych praktyk na grunt polski” – mówi Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce (będącej realizatorem programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”).
W wizycie wzięli udział przedstawiciele Partnerstwa „Jabłkowa Warka – Owoc naszej Pasji”: Andrzej Zaręba, Prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A oraz Dorota Lenarczyk, Małgorzata Dąbrowska i Lidia Grzegorek oraz Monika Kozdraś-Grzesik, Prezes Stowarzyszenia Fundacji Generator Inspiracji, Aneta Szura, Beata Wojnarowicz-Hondz, Ryszard Król i Irena Szczypek, reprezentujący projekt partnerski „Sieć Miejsc Przyjaznych Młodzieży”. Towarzyszyli im animatorzy Pracowni Dobra Wspólnego – Gabriela Gibas z Żywieckiej Fundacji Rozwoju i Stanisław Baska z Funduszu Lokalnego SMK oraz Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce wraz Emilią Dmochowską, Koordynatorką Programu z ramienia ARFP.
Uczestnicy odwiedzili Holzmarkt, społecznie wykreowaną przestrzeń w mikrodzielnicy pod Berlinem, gdzie odbywają się targi zdrowej żywności i warsztaty lokalnych rzemieślników. Funkcjonuje również restauracja, ogrody społecznościowe oraz klub dla dzieci. Następnym punktem wizyty był Impact Hub – innowacyjne laboratorium, inkubator biznesu i centrum przedsiębiorczości społecznej, gdzie spotykają się m.in.: przedsiębiorcy, specjaliści w dziedzinie CSR, informatycy, start-up –owcy, architekci, prawnicy, pracownicy socjalni oraz studenci. Wszystkich łączy dążenie do rozwiązywania lokalnych i globalnych problemów za pomocą innowacji społecznych.
Wielu inspiracji uczestnikom dostarczył Zamek Trebnitz, w którym znajduje się Centrum Edukacji i Spotkań – placówka o profilu edukacyjno‐kulturalnym, która główny nacisk swojej działalności kładzie na międzynarodowe projekty wymian z krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Prowadzone są tam działania na rzecz aktywizacji wsi, m in. spotkania międzypokoleniowe i warsztaty kulinarne, a także prace nad rewitalizacją lokalnego parku.
Przedstawiciele Partnerstw odwiedzili również projekt Jugend Mobil realizowany w ramach programu „MiE & Ju” (Migration, Engagement und Jugend), którego celem jest integracja młodzieży z różnych środowisk kulturowych. W ramach inicjatywy zbudowano mobilną przestrzeń społeczną, wyposażoną m.in. w składaną scenę, nagłośnienie, małą kuchnię. Jugend Mobil jest wykorzystywany na potrzeby lokalnej społeczności przy okazji rozmaitych wydarzeń plenerowych.
Ostatni punkt na trasie uczestników to Paretz – mała miejscowość na zachód od Berlina z zabytkowym kompleksem pałacowym z XIX w., odrestaurowanym dzięki Fundacji Breuninger Stiftung. Renowacja obiektu zaktywizowała mieszkańców i była impulsem do uruchomienia Paretz Akademie przestrzeni aktywności lokalnej, w której można doskonalić umiejętności z zakresu komunikacji i kreatywności.
Realizowany od 2009 roku program „Lokalne Partnerstwa PAFW” służy inicjowaniu i rozwojowi współpracy między uczestnikami rożnych programów Fundacji Wolności na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. Łącznie, w ramach pięciu edycji programu, w 85 gminach zawiązało się 38 partnerstw, działających z zaangażowaniem blisko 600 partnerów.