W dniach 6-7 lutego, w siedzibie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Liderzy PAFW, którzy zdobyli mandat w ostatnich wyborach samorządowych wymieniali się doświadczeniami z kampanii i pracy w samorządzie. Gościem pierwszego dnia był Minister Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Spotkanie otworzył Jerzy Koźmiński, który podkreślił, że program „Liderzy PAFW”, obchodzący w tym roku swoje dziesięciolecie, jest dla Fundacji przedsięwzięciem o szczególnej wadze. „Jesteście wyjątkowymi absolwentami wyjątkowego programu. Ma on charakter przekrojowy i ujmuje istotę działalności PAFW. Zdecydowaliście się przekroczyć próg, po przekroczeniu którego Wasza aktywność społeczna, obywatelska staje się aktywną obecnością w sprawowaniu władzy lokalnej.” – powiedział Prezes PAFW. Przywołał osiągnięcia przeprowadzonej przed 25 laty reformy samorządowej, która stanowiła istotną cześć transformacji ustrojowej Polski.
Minister Olgierd Dziekoński, który był gościem specjalnym spotkania, swoje wystąpienie poświęcił miejscu, w jakim jest dziś samorząd terytorialny i roli jaką odgrywa w dwudziestą piątą rocznicę samorządności Polski. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP przywołał wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w czasie wyborów, potwierdzających stosunkowo wysoki poziom zaufania do samorządów (ok. 62 procent). Zwrócił jednak uwagę na niepokojące dane; blisko 40 procent ankietowanych deklaruje, że nie potrzebuje samorządów, a tylko 14 procent zdecydowałoby się na start w wyborach samorządowych, co może świadczyć o pewnym kryzysie polskiej samorządności. „Jest to paradoks w kontekście rocznicy dwudziestopięciolecia samorządności. Nie chcemy brać udziału w rządzeniu.” – powiedział. Przyczyn tego stanu rzeczy Minister Dziekoński upatrywał, m.in. w braku dialogu samorządów ze społeczeństwem, co z kolei skutkuje niechęcią obywateli do uczestniczenia we wspólnotach samorządowych. „Nie ma wolności bez skutecznie funkcjonującej samorządności terytorialnej. Nie ma wspólnoty bez dialogu.” – podkreślił.
Spotkanie było przede wszystkim okazją do wzajemnej wymiany doświadczeń między Liderami PAFW. Absolwenci programu i doświadczeni samorządowcy odpowiadali na pytania uczestników spotkania przy stolikach eksperckich w ramach dyskusji „Liderzy – Liderom. Doświadczeni – Debiutantom”.
Grzegorz Dudzik, burmistrz Zielonki, przedstawił swoje doświadczenia w zakresie oddłużania gminy, Brygida Wiencek, radna gminy Strzeleczki, opowiedziała o tworzeniu lokalnych partnerstw, Rafał Mathiak, wójt gminy Klembów, prowadził dyskusję na temat tego jak doświadczenia z biznesu można wykorzystać w pracy w samorządzie, z kolei Dorota Nowosad, radna Zamościa, skupiła się na współpracy organizacji pozarządowych z samorządem. Moderatorami dyskusji byli Przemysław Radwan-Röhrenschef z Fundacji Szkoła Liderów i Radosław Jasiński z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
W wyborach samorządowych w 2014 roku wystartowało 154 absolwentów i uczestników programu „Liderzy PAFW” oraz dwóch tutorów (89 kobiet i 63 mężczyzn). Mandaty zdobyło 67 osób. Zdecydowana większość kandydatów spośród Liderów PAFW startowała z ramienia komitetów lokalnych – 65 procent.
Realizowany od 2004 roku program „Liderzy PAFW” ma na celu wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób podejmujących działania na rzecz swoich społeczności, głównie poprzez wykorzystanie metody tutoringu, polegającej na stałej współpracy lokalnego lidera z doświadczonym tutorem. Program jest skierowany głównie do aktywnych uczestników lokalnych projektów finansowanych w ramach różnych programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zasadnicza część programu to trwająca 12 miesięcy współpraca lidera z tutorem oraz cykl szkoleń dostosowany do potrzeb oraz priorytetów ich uczestników. Nabyte podczas udziału w programie umiejętności mają pomóc liderom w podejmowanych przez nich działaniach na rzecz lokalnych społeczności. Absolwenci programu objęci są stałym wsparcie Fundacji w ramach inicjatywy „Alumni”.
Efekty dotychczasowych dziewięciu edycji programu to podniesienie kwalifikacji 501 liderów lokalnych z całej Polski oraz powstanie ich aktywnej ogólnopolskiej sieci, a także wykształcenie 60 specjalistów w zakresie stosowania metody tutoringu. W obecnej, dziesiątej edycji programu, rozpoczętej w 2014 roku, uczestniczy 36 liderów i 10 tutorów.
Realizatorem programu jest Fundacja Szkoła Liderów.