Osiem nowych Lokalnych Partnerstw Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności nie próżnuje. W Staszowie ekipa TVP Rzeszów odwiedziła „Młodych Gospodarzy” zrekrutowanych z trzech sołectw i przeszkolonych z budowania strategii, prowadzenia konsultacji oraz wystąpień publicznych. Co wydarzyło się w ostatnich miesiącach w siedmiu pozostałych Lokalnych Partnerstwach PAFW?
W Dolinie Baryczy rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla dzieci na projekt karpi „Karp jak malowany”. Dzieci zaprojektowały karpia zgodnie z otrzymanym zarysem, wykorzystując elementy charakterystyczne dla danego miejsca, podanego przez organizatorów. Prac wpłynęło ponad 1200, czyli ponad 4 razy więcej niż zakładano. Pod koniec lutego partnerzy projektu „Szlakiem Karpia po dolinie Baryczy” zaproszą zwycięzców do pomalowania wielkich figur karpia. Każda z nich stanie się dobrem wspólnym miejscowości zaangażowanych w partnerstwo.
W powiecie dębickim rozpoczęły się prace budowlane przy tworzeniu powiatowego centrum wolontariatu. Autorzy projektu „Powiat Dębicki Wolontariatem Malowany” chcą stworzyć miejsce porad oraz pośrednictwa w zakresie pracy wolontariuszy oraz zachęcić przynajmniej jedno przedsiębiorstwo do wdrożenia strategii rozwoju wolontariatu pracowniczego. Strażacy ochotnicy będą uczyć mieszkańców powiatu dębickiego udzielać pierwszej pomocy, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica w Pustkowie nauczą seniorów obsługi komputera, a uczniowie żyrakowskiej szkoły wystawią spektakle edukacyjne.
Partnerstwo stojące za projektem „Wspólna przestrzeń-wspólne sprawy” z Supraśla zorganizowało kawiarenki obywatelskie, z których wynikło, że istnieje silna potrzeba stworzenia przestrzeni, w której mogą spotykać się mieszkańcy niezależnie od wieku i zamożności. Supraślanie zauważyli też, że brakuje im różnych wydarzeń, ciekawych, ale i bezpłatnych zajęć, czy zwyczajnie pretekstów do spotkań.
Partnerstwo z miejscowości Strachówka zorganizowało warsztaty filmowe, w której wzięła udział kilkunastoosobowa grupa młodzieży. Dzięki nim powstają kolejne materiały filmowe tj. „Dżony gotówa” czy spot o historii gminy Strachówka. Trochę starsi mieszkańcy również mieli swoje zajęcia w ramach „Mojej i Twojej historii”. W trzech miejscach – we wsi Annopol, Jadwisin i Borucza – odbyły się międzypokoleniowe rodzinne „Spotkania familijne przy kominku”, czyli prezentacja rodzin ze Strachówki i okolic połączona z rodzinnymi opowieściami.
W partnerstwie „Stoczek Łukowski – Miasto Walki i Oręża” wyłoniono członków grupy rekonstrukcyjnej, która będzie odtwarzać sceny bitew w okolicach Stoczka. Partnerzy zamówili stroje historyczne, przeprowadzili warsztaty z historii i rozpoczęli zbieranie eksponatów. Obecnie trwają prace nad multimedialnymi warsztatami z rozwoju sztuki wojennej, udało się stworzyć bazę pomysłów i miejsc do wykorzystania przy tworzeniu gier terenowych, questów i spacerów multimedialnych.
W Ełku Stowarzyszenie Aktywnych STOPA koncentruje się na tworzeniu Przystanków Kulturalno-Społecznych (PKS) oferując mieszkańcom bogatą ofertę warsztatów tj. „Teatr Inspiracji”, pokazy, wystawy, filmy i prelekcje („Kino otwarte”), służących walce ze stereotypowym postrzeganiem osób odmiennych, brakiem otwartości i zaufania. Partnerzy chcą pokazać, że ludzie w gminac Ełk, Stare Juchy, Kalinowo, Prostki są jak najbardziej „Otwarci na Różnorodność”.
Ostatni projekt „Jarmark Rozmaitości”, którego liderem jest Stowarzyszenie „Chociszewo – Wspólna Przyszłość”, ma pokazać nieodkryty dotąd potencjał gminy Trzciel do uprawniania aktywnych form wypoczynku. W ramach „Akademii Sportów Wszelakich”, od poniedziałku do czwartku partnerzy organizują zajęcia z piłki ręcznej, atletyki i piłki siatkowej, w piątki tenis stołowy i badminton, a w sobotę unihokej. Natomiast w ramach „Akademii odkrytych możliwości” odbył się pokaz zumby połączony z festynem rodzinnym i rozpoczęły się treningi nordic walking. Ze względu na duże zainteresowanie, trzy osoby z gminy zostały skierowane na szkolenie i otrzymały certyfikat trenera nordic walking, który pozwala na organizację zajęć w terminie korzystnym dla mieszkańców. W Trzcielu rozpoczął się też kurs gotowania zdrowej żywności, który zaowocował pokazem pt. Zdrowe Zapomniane Potrawy Regionalne.
Więcej o działaniach Lokalnych partnerstw Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności na: www.lokalnepartnerstwa.org.pl
oraz na fanpage’u: www.facebook.com/LokalnePartnerstwaPAFW
„Lokalne Partnerstwa PAFW” są programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.