12 i 13 maja odbyło się szkolenie organizowane cyklicznie w ramach programu „Działaj Lokalnie”. Po raz pierwszy od ponad dwóch lat 150 przedstawicieli Ośrodków Działaj Lokalnie i Lokalnych Partnerstw PAFW miało okazję na żywo dyskutować o wyzwaniach ważnych z perspektywy małych społeczności.
Spotkanie otworzyli Joanna Lempart, Dyrektor Programowa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Joanna Lempart podziękowała uczestnikom programów Fundacji za ich niesłabnące zaangażowanie i zasługującą na podziw aktywność w czasach kryzysowych. Odnosząc się do wyzwań przyszłości – tematu przewodniego spotkania – wspomniała o uruchomionym przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności programie „Wspieramy Ukrainę” z budżetem 4 mln złotych, podkreślając jednocześnie, jak ważne w kontekście pomocy uchodźcom jest myślenie długofalowe. Prezes Paweł Łukasiak, swoje wystąpienie rozpoczął od słów: „Tworząc program ‘Działaj Lokalnie’ jesteśmy połączeni tymi samymi wartościami, jakimi są: wspieranie rozwoju organizacji pozarządowych, aktywność obywatelska i odwaga do działania”.
Gościem specjalnym wydarzenia był Prof. Ryszard Praszkier, ekspert nauk społecznych, Instytutu Studiów Społecznych UW, członek międzynarodowego Stowarzyszenia Innowatorów Społecznych Ashoka. W swoim wykładzie o kreatywnym przywództwie porównał on kreatywność liderską do „dmuchnięcia zmiany”, czyli nadania impulsu od skali mikro do makro, obrazując tę teorię historiami liderów społecznej zmiany w Bangladeszu, Kanadzie i Ameryce Łacińskiej.
Joanna Sadzik, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Wiosna” w rozmowie z Dorotą Kostowską poruszyła temat budowania partnerstw, pozyskiwania darczyńców oraz organizacji zbiórek charytatywnych. Wspomniała także o ważnej roli osobistych relacji, jak również o strategii działania i transparentnej, trafiającej do odbiorów komunikacji.
Dalsza część spotkania to równoległe sesje warsztatowe, które były okazją do wymiany doświadczeń i ciekawych dyskusji. Warsztat: „Współczesne wyzwania dla lokalnych organizacji pozarządowych” poprowadzili Joanna Konczanin i Przemysław Dziewitek, przedstawiciele Grupy TROP a Piotr Bystrianin, Prezes Fundacji „Ocalenie” – sesję „Uchodźcy lokalnie – jak zacząć”. Uwarunkowania prawne funkcjonowania NGO w Polsce przedstawił Tomasz Schimanek, ekspert społeczny Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Dorota Kostowska, trenerka i facylitatorka wystąpień poprowadziła sesję „Co robimy, dlaczego i dla kogo – czyli jak opowiadać o działaniach swojej organizacji”, z kolei Katarzyna Kunert z Akademii Rozwoju Filantropii omówiła skuteczną komunikację na LinkedIn oraz Instagramie.
Drugiego dnia szkoleń organizatorzy również zapewnili różnorodność tematyczną. Warsztat o marketingu społecznym dla NGO poprowadziła Zuzanna Komornicka, trenerka, specjalistka ds. komunikacji i promocji reprezentująca Federację Funduszy Lokalnych w Polsce. O tym „Jak skutecznie prowadzić edukację ekologiczną” mówił Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik, inicjator akcji „Cycling Recycling”, uhonorowany tytułem „Społecznika Roku 2021”. Wykład „Dezinformacja” poprowadził Maciej Sopyło, trener edukacji medialnej i cyfrowej. Osobna sesja prowadzona przez Tomasza Schimanka, eksperta ARFP, poświęcona była prezentacji raportu „Nowe oblicza wolontariatu. Wolontariat Pracowniczy”.
Równolegle do sesji tematycznych przedstawiciele Fundacji Stocznia przeprowadzili grupowe wywiady poświęcone przyszłości „Działaj Lokalnie”.
Organizatorem szkolenia była Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.
Program „Działaj Lokalnie” jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z siecią 78 Ośrodków Działaj Lokalnie. Wspiera i aktywizuje lokalne społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie, ważne dla mieszkańców, które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia oraz przyczyniają się do budowy kapitału społecznego. Od 2000 roku wsparcie otrzymało blisko 13,5 tysięcy lokalnych projektów, w ich realizację zaangażowało się 4,5 miliona uczestników, w tym około 234 tysięcy wolontariuszy.
Celem programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” jest inicjowanie i rozwój współpracy między uczestnikami rożnych programów Fundacji na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. W podejmowanych działaniach wykorzystywana jest metoda animacji społeczności lokalnych służąca budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę społeczną. Dotychczas zawiązało się 61 wielosektorowych partnerstw działających na obszarze 107 gmin. W działania włączyło się 1000 różnych partnerów, ponad 8000 wolontariuszy i 16 tysięcy mieszkańców.