Możliwość ukierunkowania działań partnerskich na dobro wspólne związane z przeciwdziałaniem skutkom epidemii COVID-19 występującym w danej społeczności – to nowa oferta programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”. Łączna wartość wsparcia, to blisko 900 tys. złotych.
Celem programu „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności” jest inicjowanie i rozwój współpracy między uczestnikami rożnych programów PAFW na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. W podejmowanych działaniach wykorzystywana jest metoda animacji społeczności lokalnych służąca budowaniu dobra wspólnego.
W trudnym czasie epidemii potrzeba partnerskiej współpracy i wspólnego działania jest szczególnie ważna, dlatego silne organizacje społeczne, aktywni mieszkańcy i lokalni liderzy odgrywają kluczową rolę we wspieraniu lokalnych społeczności. Międzysektorowe działania partnerskie mają potencjał budowania wartościowych inicjatyw a metoda animacji społeczności lokalnych, wypracowana w programie „Lokalne Partnerstwa PAFW”, ma możliwość sprawdzić się również w obecnych warunkach.
W ramach VII edycji programu oferujemy możliwość ukierunkowania działań partnerskich na dobro wspólne służące przeciwdziałaniu skutkom epidemii COVID-19 w danej społeczności.
Oferta skierowana jest do:
Nowych partnerstw, które zgłoszą swój udział w ścieżce głównej i pilotażowej – zapewniamy m in. wsparcie merytoryczne w realizacji diagnozy potrzeb społeczności poprzez dostarczenie narzędzi on-line. Pula na projekty partnerskie wynosi łącznie 680 tys. złotych
Uczestników Pracowni Dobra Wspólnego – Alumnów Programu, w tym:
- Partnerstw biorących udział w VI edycji programu; pula środków na projekty wzmacniające wynosi 100 tys. złotych.
- Animatorów Pracowni Dobra Wspólnego, którzy będą mogli skorzystać z Funduszu Rozwoju z przeznaczeniem na działania na rzecz partnerstw, powstałych w edycjach I-V, mające na celu przeciwdziałanie skutkom epidemii w gminach, na terenie których działają te partnerstwa. Pula środków w ramach Funduszu Rozwoju wynosi 100 tys. złotych. Dodatkowo powstanie platforma wymiany doświadczeń i sposobów na radzenie sobie z aktualnymi wyzwaniami w lokalnych społecznościach.
Dotychczas w sześciu edycjach programu, zawiązało się 45 Lokalnych Partnerstw PAFW, które swoim zasięgiem obejmują 97 gmin i prowadzą działania z zaangażowaniem ponad 780 partnerów. Kapitał społeczny zbudowany dzięki ich działaniom jest cennym zasobem, który trzeba rozwijać.
Realizatorem programu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.
Informacji udzielają Emilia Dmochowska i Stanisław Głąbski z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.