W dniach 9-10 kwietnia w siedzibie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności odbyło się spotkanie otwierające sześciotygodniowy proces tutoringu w którym udział wzięło 42 uczestników – przedstawicieli beneficjentów programów PAFW z 14 gmin, tworzących Grupy Inicjatywne oraz 9 Animatorów Pracowni Dobra Wspólnego.
Beneficjenci programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, zaproszeni do udziału w VI edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”, rozpoczęli właśnie udział w procesie tutoringu. Podczas kolejnych sześciu tygodni pod okiem Animatorów będą poznawać metodę animacji społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego i przeprowadzą diagnozę, by następnie podjąć wyzwanie jakim jest zbudowanie lokalnych partnerstw w oparciu o dobro wspólne.
Pierwszy dzień szkolenia poświęcony był omówieniu roli Animatorów w procesie doradczym jakim jest budowanie partnerstw lokalnych, tak aby mogli oni jak najlepiej przygotować się do swojej roli. Program tutoringu, opracowany przez Tomasza Schimanka, niezależnego eksperta ds. społecznych, został przekazany w formie podręcznika i szczegółowo omówiony przez autora, a także poddany dyskusji pod kątem dotychczasowych doświadczeń uczestników związanych z animacją lokalną. Animatorzy mieli możliwość przekazania cennych wskazówek, i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi skutecznych metod pracy. Wzięli także udział w warsztacie trenerskim wzmacniającym kompetencje w zakresie pracy z grupą poprowadzonym przez Jacka Jakubowskiego, psychologa społecznego, współzałożyciela grupy TROP.
Drugiego dnia do Animatorów dołączyli przedstawiciele Grup Inicjatywnych. Spotkanie rozpoczęli Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Kalina Grzeszuk-Zajączkowska, Kierownik Programowy Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności. Emilia Dmochowska i Stanisław Głąbski z ARFP zaprezentowali założenia programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” i zasady udziału w programie tutoringu. Grupom Inicjatywnym przydzielono Animatorów – opiekunów, których rolą będzie wsparcie i doradztwo w procesie diagnozy i tworzenia partnerstwa. Następnie Tomasz Schimanek zaprezentował metodę animacji społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego.
Dwudniowe spotkanie zakończył warsztat poprowadzony przez przedstawicieli Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Maja Durlik i Łukasz Ostrowski opowiedzieli o diagnozie społecznej, prezentując przydatne metody i narzędzia.
Diagnoza lokalna to pierwszy z etapów metody animacji społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego. Na jej przeprowadzenie Grupy Inicjatywne będą mogły otrzymać mini-grant w wysokości do 3,000 zł, z przeznaczeniem na pokrycie kosztów badań, konsultacji społecznych i ekspertyz prawnych. Cały proces tutoringu, w którym biorą udział Grupy Inicjatywne zakończy się w czerwcu b.r., a jego efektem będzie złożenie projektów partnerskich. Siedem z nich zostanie wybranych do realizacji w ramach VI edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”.
Realizowany od 2009 roku program „Lokalne Partnerstwa PAFW” służy inicjowaniu i rozwojowi współpracy między uczestnikami rożnych programów Fundacji Wolności na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. Łącznie, w ramach pięciu edycji programu, w 85 gminach zawiązało się 38 partnerstw, działających z zaangażowaniem blisko 600 partnerów.