5 listopada 2016 r. w Auli Politechniki Warszawskiej pod hasłem „Dojrzali Polacy – lepsza Polska” odbył się XI Kongres Obywatelski, którego organizatorem jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, a gospodarzem Politechnika Warszawska. Program „Lokalne Partnerstwa PAFW” był partnerem merytorycznym jednej z sesji tematycznych zatytułowanej „Jak budować wspólnoty lokalne w oparciu o tożsamość, interesy, czy wspólne projekty”.
W dyskusji panelowej na temat budowania wspólnot lokalnych uczestniczył Piotr Jaśkiewicz, Prezes Fundacji Nauka dla Środowiska, lider „Lokalnego Partnerstwa PAFW” z Koszalina, które zawiązało się w ramach II edycji programu. Gośćmi specjalnymi panelu byli Paweł Chorąży, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, oraz Marek Twaróg, Redaktor Naczelny Dziennika Zachodniego. W gronie panelistów znaleźli się również Tomasz Mirończuk, przedstawiciel Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Dagmara Sypniewska-Skwara, Zastępca Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie oraz Filip Salamon, stypendysta Fundacji im. Prof. Romana Czerneckiego EFC. Moderatorem dyskusji był prof. Cezary Olbracht-Prondzyński, przedstawiciel Uniwersytetu Gdańskiego.
Bazując na doświadczeniach programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” Piotr Jaśkiewicz opowiadał o fundamentach koniecznych dla procesu aktywizowania wspólnot lokalnych. „Zróbcie coś dla siebie, ale w taki sposób, aby mogli skorzystać z tego inni. W każdej miejscowości, w której ja działam to wychodzi”- mówił. Porównując lidera do „maszynisty społecznego”, którego zadaniem jest rozpędzenie pociągu, pan Piotr przywołał też doświadczenia związane z udziałem w programie „Liderzy PAFW”.
O komentarz do dyskusji zostali poproszeni Tomasz Schimanek, reprezentujący Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, oraz Jacek Królikowski, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, którzy mówili o budowaniu wspólnych działań na pozytywnych emocjach oraz o sile łączenia potencjałów, podając jako przykład „Lokalne Partnerstwa PAFW”.
Program został także zaprezentowany na Forum Dojrzałych Inicjatyw, podczas którego uczestnicy Kongresu mogli dopytać o szczegóły związane z jego realizacją.
Kongres Obywatelski jest miejscem debaty publicznej na temat dalszych kierunków rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Co roku gromadzi około 1.000 osób, w tym przedstawicieli administracji centralnej i terenowej, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych, organizacji studenckich, środowisk biznesu, a także mieszkańców różnych regionów, miast i wsi. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Kongresu od 2005 roku.
Program „Lokalne Partnerstwa PAFW” służy inicjowaniu i rozwojowi współpracy między uczestnikami rożnych programów Fundacji Wolności na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności.. Łącznie, w ramach pięciu edycji programu, w 85 gminach zawiązało się 38 partnerstw, działających z zaangażowaniem blisko 500 partnerów.