W dniach 22-25 czerwca 2016 r. w Bydgoszczy odbyła się międzynarodowa konferencja POLISHOPA, poświęcona metodzie „Design Thinking”, polegającej na tworzeniu innowacyjnych rozwiązań w oparciu o zrozumienie potrzeb odbiorców i ich problemów. Konferencja zorganizowana była przez SHOPA i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Partnerem konferencji były programy „Lokalne Partnerstwa PAFW” i „Liderzy PAFW” a do grona prelegentów i uczestników dołączyli animatorzy Pracowni Dobra Wspólnego Programu Lokalne Partnerstwa PAFW.
Centrum Konferencyjne Opera Nova zgromadziło ponad 200 przedstawicieli instytucji naukowych, środowisk biznesowych, organizacji pozarządowych, a także administracji publicznej. Konferencję otworzyli Radosław Ratajczak i Piotr Szewczykowski, pomysłodawcy i twórcy koncepcji „Design Thinking” w Polsce. Metoda „Design Thinking” ma zastosowanie w biznesie, ale także wiele jej elementów ma przełożenie na projektowanie działań społecznych. Odnaleźć w niej można również wiele punktów wspólnych z metodą animacji społeczności lokalnych w oparciu o dobro wspólne, która stosowana jest w programie „Lokalne Partnerstwa PAFW”.
Wśród keynote speakerów byli dwaj goście zagraniczni. Pierwszym z nich był Federico Lozano, reprezentujący Uniwersytet Naukowo-Technologiczny w Oslo, który opowiadał o znaczeniu empatii w procesie „Design Thinking”. Drugim – Matt Lynch z Uniwersytetu w Tromso, który wyjaśnił uczestnikom, kiedy metoda może być stosowana i kiedy jest najbardziej użyteczna i efektywna.
W trakcie dwóch dni uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z wieloetapowym procesem „design thinking”, m in. dowiedzieli się jak tworzyć mapę empatii, czym są innowacje i jak wyrwać się z pudełka własnych wyobrażeń. Praktyczne uzupełnienie wykładów stanowiły warsztaty, podczas których każdy mógł spróbować swoich sił w pracy projektowej.
Istotnym punktem konferencji było wystąpienie Anny Jafernik z Żywieckiej Fundacji Rozwoju, organizacji będącej liderem jednego z Lokalnych Partnerstw PAFW – „Żywiec bez czadu” oraz Aleksandry Daszkowskiej-Kamińskiej z Fundacji Szkoła Liderów, które zaprezentowały doświadczenia z wykorzystania metody „Design Thinking” w projektach non-profit. Motyw przewodni prezentacji stanowił projekt „Bułka z pasją”, umożliwiający finansowanie stypendiów dla zdolnych studentów poprzez tak prostą czynność jak codzienne kupowanie pieczywa. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a do bułki dołączyły kolejne „produkty z pasją”, takie jak pizza czy kawa.
Program „Lokalne Partnerstwa PAFW” ma na celu inicjowanie i rozwój współpracy między uczestnikami rożnych programów PAFW na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. W podejmowanych działaniach wykorzystywana jest metoda animacji społeczności lokalnych służąca budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę społeczną. Dotychczas w ramach czterech edycji Programu zawiązało się 30 Partnerstw, działających w ponad 70 gminach z zaangażowaniem blisko 450 partnerów.
Celem programu „Liderzy PAFW”, realizowanego przez Fundację Szkoła Liderów, jest wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób podejmujących działania na rzecz swoich społeczności, głównie poprzez wykorzystanie metody tutoringu, polegającej na stałej współpracy lokalnego lidera z doświadczonym tutorem. Efekty dotychczasowych dziesięciu edycji programu to podniesienie kwalifikacji 501 liderów lokalnych z całej Polski oraz powstanie ich aktywnej ogólnopolskiej sieci, a także wykształcenie 60 specjalistów w zakresie stosowania metody tutoringu.