Podczas wizyty w USA, która odbyła się w ramach International Visitor Leadership Program, dwunastu liderów i tutorów PAFW zapoznało się z amerykańskimi przykładami fundrasingu i pomysłów na rozwój i zmianę w społecznościach lokalnych. Jej tematem głównym był “Fundrising best practices for NGOs”.
International Visitor Leadership Program (IVLP) to międzynarodowy program prowadzony przez Departament Stanu USA skierowany do liderów i liderek z krajów partnerskich i mający na celu wymianę doświadczeń w różnych obszarach życia publicznego takich jak: polityka, media, biznes, edukacja, nauka czy kultura. Goście odbywają podróż do Stanów Zjednoczonych, aby wziąć udział w wizytach studyjnych, które odpowiadają ich zapotrzebowaniu i służą wymianie doświadczeń. Ważną częścią wizyty jest również poznanie z bliska Stanów Zjednoczonych.
W tym roku w ramach IVLP, dzięki współpracy Departamentu Stanu, Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, Ambasady USA i Fundacji Szkoła Liderów, do Stanów Zjednoczonych wyleciała dwunastoosobowa grupa absolwentów programu „Liderzy PAFW”. Liderzy czekali na ten wyjazd aż dwa lata ze względu na pandemię COVID-19 wizyty studyjne do USA zostały wstrzymane
W wizycie wzięli udział: Jolanta Czernicka-Siwecka (Fundacja Iskierka, Przewodnicząca Rady, Chorzów), Monika Kozdraś-Grzesik (Fundacja Przestrzeń Lokalna, Prezes Zarządu, Błażowa), Izabela Janczak-Bizoń (Federacja Speed-ball Polska, Wiceprezeska, Trzemieśnia), Jolanta Kaczmarczyk (Dzieło Pomocy Św. Ojca Pio, Członek Zarządu i Zastępca Dyrektora, Kraków), Agata Krzyżek-Gola (Stowarzyszanie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „TĘCZA”, Wiceprezes, Kraków), Marcin Pera (Stowarzyszenie im. Jerzego Turowicza – Kluby „Tygodnika Powszechnego”, Prezes, Września), Michał Gaczkowski (Stowarzyszenie Sulejów dla Pokoleń, Przewodniczący Rady Miejskiej w Sulejowie, Sulejów), Jolanta Woźnicka (Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Członkini Zarządu, Łódź), Bożena Skoczeń (Stowarzyszenie „Borowik”, Przewodnicząca Zarządu, Nowe Miasteczko), Aleksandra Muzińska (Fundusz dla Odmiany, założycielka i Członkini Zarządu, Warszawa), Anna Nawrot (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Koordynatorka Dostępności, Katowice) i Renata Martyniak (Stowarzyszeniu Rozwoju Orawy, Członkini Zarządu, Lipnica Wielka).
Grupa liderów rozpoczęła swoją przygodę w USA udziałem w obchodach Dnia Niepodległości. Merytoryczna część wizyty rozpoczęła się 5 lipca w Nowym Jorku i zakończyła się 13 lipca w Pittsburghu. Liderzy PAFW odwiedzili 3 miasta: Nowy Jork, Iowa City oraz Pittsburgh. W ramach wizyty mieli możliwość zapoznania się z działalnością organizacji pozarządowych, spotkali się z przedstawicielami lokalnych instytucji oraz wzięły udział w warsztatach dotyczących fundraisingu.
W Nowym Jorku na oficjalnym otwarciu wizyty studyjnej uczestników przywitały Dina Suggs and Jenny Eisenberg – przedstawicielki Departamentu Stanu USA. W stanie Nowy Jork liderki i liderzy odwiedzili m.in. organizację Women’s Refugee Commissionission (WRC). Misją WRC jest poprawa życia i ochrona praw kobiet, dzieci i młodzieży, które uciekły przed konfliktami. WRC bada ich potrzeby, wymyśla rozwiązania i opowiada się za programami i politykami, które mogą wzmocnić ich odporność i usprawnić procesy udzielania wsparcia uchodźcom. W trakcie spotkania rozmowa skupiła się na procesach włączania kobiet i osób niepełnosprawnych w tworzenie programów dla uchodźców. Osoby z organizacji pokazały Liderom PAFW jak profesjonalne badania społeczne mogą wzmocnić działania na rzecz uchodźców. Z kolei Janice Holzman z Row New York pokazała uczestnikom w jaki sposób prowadzić fundraising na sporty drużynowe osób defaworyzowanych. Podzieliła się również swoim bogatym doświadczeniem w tworzeniu strategicznych planów pozyskiwania funduszy dla obszarów słabiej rozwiniętych. Następnie odbyły się warsztaty z Donem Waisanenem z Baruch College, City University of New York poświęcone storytellingowi.
Kolejnym miejscem, które odwiedzili absolwenci programu „Liderzy PAFW” było The Greater Cedar Rapids Community Foundation w stanie Iowa zajmująca się promowaniem darowizn na cele charytatywne. Organizacja pomaga łączyć darczyńców z celami, wzmacnia organizacje non-profit, które działają w tym obszarze oraz koordynuje sieć łączącą te organizacje. Następnie uczestnicy IVLP mogli wcielić się w rolę wolontariuszy w organizacji Table to Table. Jej misją jest zapobieganie marnowaniu zdrowej, jadalnej żywności poprzez zbieranie jej od darczyńców i rozdawanie potrzebującym za pośrednictwem instytucji pomocowych. Uczestnicy napisali potem, że ten aktywny czas był dla nich miejscem na integrację, ale też pokazał jak wiele można zdziałać mając zaplecze wolontariuszy. Z kolei dużym zaskoczeniem było dla nich to jak liczna grupa seniorów chętnie angażuje się w działania pomocowe w swoim czasie wolnym. Na koniec liderzy odwiedzili w Iowa organizację Global Ties Iowa, która umożliwia gościom odwiedzającym Stany Zjednoczone poznanie potencjału stanu Iowa, wymianę doświadczeń, ułatwia mieszkańcom stanu Iowa poznanie osób z całego świata i pomaga budować globalne połączenia w lokalnej społeczności. Dla liderów była to szansa odkrycia małomiasteczkowej Ameryki m.in. poprzez wizyty u amerykańskich rodzin. Uczestnicy przedstawili to jako cenne doświadczenie, pokazujące otwartość i życzliwość dla drugiego człowieka – niezbędną podstawę wszystkich działań związanych z wolontariatem oraz wspieraniem materialnym organizacji pozarządowych.
Ostatnim przystankiem na amerykańskiej drodze był Pittsburgh w stanie Pensylwania, w którym Peggy Outon z The Bayer Center for Nonprofit Management at Robert Morris University poprowadziła warsztaty z fundraisingu i pokazała jak efektywnie może przebiegać współpraca Uniwersytetu z biznesem na rzecz wspierania społeczności lokalnej. Podczas tego warsztatu liderzy i liderki mogli opowiedzieć o swoich organizacjach, podzielić się z problemami, a w zamian wysłuchać rad i rozwiązań. Oprócz tego liderzy mieli możliwość poznania działań i sposobów ich finansowania biblioteki w Pittsburghu Carnegie Library of Pittsburgh. Biblioteka stworzyła szeroką paletę sposobów, w jaki darczyńcy mogą ją wspierać np. poprzez udostepnienie narzędzia wspierającego tworzenie stron internetowych służących zbieraniu darowizn dla biblioteki.
Każda z wizyt w odwiedzanych organizacjach i każda rozmowa była wartościowa. Oryginalne informacje, nowe działania i metody, inne podejście do pozyskiwania funduszy na działalność organizacji, mały wycinek Ameryki – wszystko to sprawiło, że uczestnicy zgodnie twierdzą, że IVLP 2022 to była dla nich podróż życia. „Czas jaki spędziliśmy razem jako grupa pozwolił nam poznać siebie nawzajem. Znamy teraz nasze mocne strony, profile organizacji w których pracujmy, a to pozwoli nam czerpać tu na miejscu, w Polsce z tych zasobów i być może współpracować bliżej. Z bliska widać, że Ameryka też ma swoje problemy (…) Ludzie, których poznaliśmy pokazali nam jednak siłę współpracy, optymizmu i energię, by te problemy rozwiązywać. I z tą energią zamierzamy coś zrobić!” – deklarują Liderzy PAFW.