Dziesięciu liderów PAFW i tutorów zapoznało się z amerykańskimi przykładami działań na rzecz zmiany społecznej i jakości życia przez sport i zdrowe odżywianie podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych, która odbyła się w dniach 7-17 czerwca w ramach International Visitor Leadership Program.
International Visitor Leadership Program to prestiżowy program wymiany zawodowo-kulturowej prowadzony przez Departament Stanu USA dla liderów działających w takich obszarach jak polityka, media, biznes, edukacja, nauka czy kultura. Program służy wzmacnianiu zrozumienia i relacji między USA a innymi krajami. Uczestnicy programu biorą udział w specjalnie dostosowanym do ich potrzeb i zainteresowań cyklu wizyt studyjnych w różnych regionach USA. Celem programu jest m.in. ustanowienie kontaktów pomiędzy liderami życia publicznego USA i krajów partnerskich.
Zorganizowana po raz ósmy wizyta liderów i tutorów z Polski – uczestników programu „Liderzy PAFW” możliwa była dzięki współpracy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności z Ambasadą USA w Polsce i Departamentem Stanu. Tegoroczna wizyta poświęcona była tematyce sportu i zdrowia w działaniach na rzecz zmiany społecznej i poprawy jakości życia. Uczestnicy odwiedzili Waszyngton w District of Columbia, Saint Louis w stanie Missouri i Atlantę w stanie Georgia, gdzie wzięli udział w licznych spotkaniach z przedstawicielami amerykańskich organizacji i instytucji zajmujących się promowaniem aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania na rzecz aktywizowania lokalnych społeczności.
W Waszyngtonie program został zainaugurowany w Międzynarodowym Instytucie Edukacji, gdzie Chelsea Ridenour, Team Lead, opowiedziała więcej o International Visitor Leadership Program. Zaznaczyła, że od rozpoczęcia „International Visitor Leadership Program” w 1948 roku wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób z całego świata, z czego ponad 300 zostało w późniejszym czasie głowami państw lub innymi ważnymi postaciami życia publicznego.
W stolicy uczestnicy odwiedzili także klub wioślarski, w którym realizowane są projekty dla młodzieży z różnych środowisk integrujące ją z osobami z niepełnosprawnościami. W siedzibie Olimpiad Specjalnych dowiedzieli się, jak organizowane są treningi i zawody sportowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, tak aby poprzez sport rozwijali się zarówno fizycznie jak i społecznie. Następnie spotkali się z przedstawicielami Prezydenckiej Rady ds. sprawności fizycznej i zdrowego żywienia, którzy opowiadali o narodowych programach takich jak „Let’s move”, „Commit to inclusion czy „I can do it, you can do it” służących przeciwdziałaniu otyłości. W Rock Creek Park Horse Center natomiast dowiedzieli się o zastosowaniu hipoterapii w leczeniu osób ze stwardnieniem rozsianym oraz weteranów wojennych.
W Saint Louis liderzy mieli okazję porozmawiać z młodzieżą zaangażowaną w prowadzenie farmy ekologicznej w Ferguson oraz obejrzeć stadion z Joe Abernathim, który opowiedział o obowiązujących normach, a także pokazał ciekawe rozwiązania dla osób z niepełnosprawnością. Liderzy odwiedzili także najlepiej zorganizowane centrum fitness w mieście (Sport, Recreation, and Aqutics Supervisor – Jewish Community Center), w którym mogą trenować wszyscy, niezależnie od wieku i sprawności fizycznej. W Saint Louis Metropolitan Police Department Major Gerald Leyshock opowiedział o lidze organizowanej przez policjantów dla dzieci i młodzieży, szczególnie tej zamieszkującej dzielnice o najwyższej przestępczości. Młodzi ludzie uczą się gry w baseballa i soccera oraz trenują lekkoatletykę i boks. Liderzy odwiedzili także siedzibę organizacji „Girls on the run”, która w samym Saint Louis programem treningowym objęła 30 tys. kobiet.
W Atlancie o wpływie piłki nożnej na zmiany społeczne liderzy z Polski rozmawiali z przedstawicielami organizacji „Soccer on the Street” realizującej projekty dla dzieci z najuboższych dzielnic. W Departamencie Zdrowia Stanu Georiga, który jest na drugim miejscu w USA pod względem najwyższych wskaźników otyłości wśród dzieci, rozmawiali o programie naprawczym „Georiga Shape”, a w Children’s Healthcare of Atlanta o działaniach skierowanych w tym zakresie do rodziców i nauczycieli. Ostatnie oficjalne spotkanie odbyło się w centrum Parku Olimpijskiego – Atlanta Sports Council, gdzie uczestnicy dyskutowali, jak wielkim biznesem jest sport w USA.
Uczestnicy wizyty studyjnej mieli również okazję skorzystać z bogatej oferty kulturalnej. W programie było między innymi zwiedzanie Waszyngtonu z przewodnikiem, wizyty w licznych muzeach stolicy takich jak Muzeum Lotnictwa i Aeronautyki, Muzeum Indian Amerykańskich oraz the National Gallery of Art, mecz baseballa pomiędzy the Cardinals i the Royals w Saint Louis. W Saint Louis liderzy zobaczyli również teatr plenerowy organizowany przez wolontariuszy, spędzili wieczór na koncercie jazzowym i popłynęli w rejs po rzece Missisipi. W Atlancie zwiedzili siedzibę pierwszej telewizji informacyjnej na świecie – CNN, obejrzeli wystawę w Museum of Contemporary Art oraz zwiedzili Muzeum Martina Luthera Kinga. Jeden z wieczorów spędzili z amerykańskimi rodzinami, które zaprosiły ich na kolację.
W wizycie udział wzięli: Sylwia Nikko-Biernacka, Prezeska Fundacji „Machina Fotografika”, Marcin Dawidowski, nauczyciel w Zespole Szkół nr 5 w Ełku, Artur Dzięcioł, asystent wójta gminy Klembow, Tomasz Ignalski, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Batory” w Chorzowie, Marcin Kuśmierz, Dyrektor Zarządzający i Wiceprezes APN GKS Tychy, Joanna Lempart-Winnicka, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Katarzyna Oleś, Założycielka i Prezeska Stowarzyszenia „Dobrze urodzeni”, Paweł Piwowarczyk, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Dobrzycach, Anna Rutz, samodzielny referent ds. studentów niepełnosprawnych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Paweł Żmuda, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach.
„Wizyta zainspirowała mnie do nowego spojrzenia na swoje działania. Podczas pobytu w USA wpadłam na kilka nowych pomysłów i rozwiązań, które będę wdrażać w swojej organizacji” – podsumowała udział w programie Sylwia Nikko-Biernacka, a Paweł Piwowarczyk dodał: „Z pewnością mogę powiedzieć, że była to dla mnie wielka przygoda we wspaniałym gronie dziesięciu bardzo wartościowych osób reprezentujących różnorodne i wspaniale działające organizacje z całej Polski. Zobaczyłem bardzo wiele – od prostych rozwiązań ułatwiających życie codzienne, udogodnień dla osób z niepełnosprawnością po organizację wydarzeń kulturalnych i sportowych o różnej skali – meczu baseballa czy teatru plenerowego aż po systemowe rozwiązania w zakresie walki z otyłością, promocji i zmiany społecznej, na którą ma wpływ aktywność fizyczna”.