Tematem przewodnim pierwszego zjazdu nowej edycji była samoświadomość liderska. W wydarzeniu, które odbyło się w dniach 19-23 września 2023 r. w Książenicach pod Warszawą, wzięło udział 45 liderek i liderów z całej Polski, 14 tutorek i tutorów oraz inni zaproszeni goście: trenerzy, prelegenci i przedstawiciele PAFW.
Gości powitał Radosław Jasiński, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. „Jestem przekonany, że wasz udział w tym programie nie ograniczy się jedynie do spotkań, wykładów i warsztatów, ale będzie to przede wszystkim okazja do poznania wyjątkowych osób i nawiązania bezcennych relacji. W działaniach społecznych siła leży we współpracy, dlatego tak ważna jest sieć absolwentów programu, która stanie się dla was źródłem wsparcia” – powiedział Radosław Jasiński.
W spotkaniu wziął również udział Mirosław Czyżewski, Kierownik Programowy PAFW, który zaprezentował inne programy Fundacji i zachęcał do uczestnictwa w nich.
Tomasz Stawiszyński, w wykładzie inauguracyjnym „Reguły dla liderek i liderów na czas chaosu”, wskazał sposoby, które mogą być pomocne w radzeniu sobie z obecną sytuacją społeczno-polityczną, takie jak: pokora, zarówno w ocenie własnych jak i formułowaniu sądów wobec innych, próba obiektywizacji i dystansu do przeżywanych, zwłaszcza silnych emocji, pielęgnowanie relacji i zgoda na złożoną, niedoskonałą rzeczywistość.
Gościem zjazdu był również Maciej Żywno, były wojewoda podlaski i ratownik Grupy Granica, który opowiedział m.in. o swojej działalności na pograniczu polsko-białoruskim.
Katarzyna Czayka-Chełmińska, Agnieszka Szelągowska, Justyna Józefowicz i Justyna Czarnota poprowadziły warsztat poświęcony planowaniu własnego rozwoju, który jest stałym elementem każdego zjazdu liderskiego. Liderzy pracowali w 4 grupach wraz ze swoimi tutorami określając środowisko, w jakim się znajdują; odkrywając i nazywając przekonania oraz wartości, jakie im przyświecają w życiu, a wszystko w odniesieniu do celu, który każdy z nich wyznaczył sobie w programie.
Oprócz warsztatów w grupach rozwojowych Liderzy PAFW wzięli również udział w intensywnych warsztatach specjalistycznych: z informacji zwrotnej, wprowadzenia do przywództwa oraz z debaty oksfordzkiej. Warsztaty realizowane były przez trenerki: Małgorzatę Lelonkiewicz, Małgorzatę Borowską, Marię Makowską, Justynę Józefowicz oraz Magdalenę Tchórznicką. Podczas szkoleń uczestnicy pracowali w zespołach, co sprzyjało ich integracji.
Z kolei tutorzy doskonalili swoje umiejętności podczas warsztatu z Agnieszką Szelągowską, specjalistka ds. tutoringu oraz szefową programu „Liderzy PAFW”.
Udział w zespołowych grach szkoleniowych oraz debacie oksfordzkiej „Tylko udział we władzach samorządowych daje realny wpływ na rozwój społeczności lokalnych” były dla uczestników okazją do podjęcia różnych ról liderskich i poszukiwania skutecznych strategii współpracy w grupie.