W październiku w Bończy, Szadku i Złotoryi odbyła się seria warsztatów z udziałem przedstawicieli nowopowstałych Lokalnych Partnerstw PAFW, które poświęcone były myśleniu strategicznemu w procesie zarządzania projektami partnerskimi na wczesnym etapie ich realizacji.
Tematyka warsztatów w szczególności dotyczyła budowania trwałej współpracy w oparciu o dobro wspólne i zasoby lokalne, komunikacji i promocji działań, a także kontynuacji działań w przyszłości. Dodatkowym elementem warsztatów były wizyty studyjne i prezentacja efektów pracy partnerstw biorących udział w poprzednich edycjach, a także udział Animatorów Pracowni Dobra Wspólnego.
Przedstawiciele Lokalnych Partnerstw z Lubiewa i Rzeczniowa, spotkali się 4 października na warsztatach w Bończy w gminie Warka. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji dorobku partnerstwa z Warki, które w ramach V edycji realizowało projekt „Jabłkowa Warka – owoc naszej pasji”. Przedstawiciele Grupy Inicjatywnej opowiedzieli m.in. o Skrzynce Kontaktowej, która stanęła na wareckim rynku i o Szlaku Jabłkowym, który już odwiedzają wycieczki. Zaprezentowali również najświeższe inicjatywy, takie jak Walentynkowy Bal Jabłkowy, Weekend na Szlaku Jabłkowym czy Targ Śniadaniowy.
Kolejny warsztat poprowadził Wojciech Zych z Ośrodka Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu, Animator Pracowni Dobra Wspólnego. Opierając się na doświadczeniach projektu „Gmina Dwikozy w partnerstwie ze środowiskiem”, przekazał praktyczne porady na temat budowania partnerstwa i partnerskiej współpracy. Prowadzący zmobilizował również uczestników do zastanowienia się już na tym etapie nad trwałością realizowanych przedsięwzięć i perspektywami partnerstwa po zakończeniu projektu. Na zakończenie Przemek Dziewitek, współpracownik Grupy TROP i prezes Stowarzyszenia Pracownia Obywatelska omówił rolę empatii w pracy zespołów. Przeprowadzono również dyskusję na temat motywacji do działania oraz korzyści z wzajemnej współpracy.
Grupy Inicjatywne realizujące projekty start-upy na rzecz dobra wspólnego z gmin: Międzyrzecz, Niepołomice i Olesno, 8 października wzięły udział w szkoleniu w Szadku. Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, podjął temat dotyczący finansowania działań partnerstwa i pozyskiwania zasobów na rzecz rozwoju dobra wspólnego, przedstawiając m in. szeroki katalog narzędzi fundraisingowych. Daniel Prędkopowicz ze Stowarzyszenia „Europa i My”, Animator Pracowni Dobra Wspólnego, przekazał uczestnikom praktyczne porady na temat budowania partnerstwa i partnerskiej współpracy, zwracając szczególną uwagę na elementy wpływające na trwałość lokalnych koalicji. Podzielił się przy tym dobrymi praktykami z realizacji projektu „TV-oja okolica – poznaj ją!”, zrealizowanego w Grodzisku Mazowieckim i okolicznych gminach. Na zakończenie partnerstwo z Szadku zaprezentowało dorobek projektu „Z tradycyjnym chlebem w XXI w”. Elżbieta Jarczak, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Szadku opowiedziała o budowie tradycyjnych pieców chlebowych w Przatowie i Prusinowicach, cyklu edukacyjnym od „Ziarenka do bochenka” i warsztatach kulinarnych. Prezentacja była połączona z wizytą przy piecu, podczas której uczestnicy wspólnie wypiekali pieczywo.
Partnerstwa z gmin: Chrzanów, Krotoszyn i Hażlach, 23 października 2018 r. wzięły udział w warsztatach w Złotoryi. Pierwsza część szkolenia odbyła się w Centrum Aktywności Społecznej „Wulkan”, które powstało w ramach V edycji programu Lokalne Partnerstwa PAFW. Barbara Zwierzyńska-Doskocz, prezes Stowarzyszenia „Nasze Rio” podzieliła się doświadczeniem z realizacji warsztatów, podczas których młodzież poznawała bogactwo Krainy Wygasłych Wulkanów. Opowiedziała ponadto o remoncie lokalu w zabytkowej XVIII-wiecznej kamienicy, który dzięki pracy kilkudziesięciu wolontariuszy został zaadaptowany na potrzeby Centrum „Wulkan”. Odbyło się również spotkanie z członkami Klubu Seniora, którzy korzystają z tej przestrzeni na zmianę z młodzieżą. Doświadczeniami z realizacji projektów partnerskich, podzieliła się Animatorka Pracowni Dobra Wspólnego – Gabriela Gibas-Psuturi, prezes Żywieckiej Fundacji Rozwoju i przedstawicielka Lokalnego Partnerstwa PAFW zawiązanego w I edycji programu, która poprowadziła warsztat dotyczący najważniejszych elementów związanych z budowaniem partnerstwa i partnerskiej współpracy w Żywcu. Następnie zachęciła uczestników do zastanowienia się w grupach w jaki sposób można wzmacniać zaangażowanie mieszkańców, jak budować komunikację o projekcie i jak sfinansować dalsze działania. Zaprezentowała również dorobek partnerstwa „Żywiec bez czadu” i obecnie realizowane inicjatywy. Warsztaty zakończył blok o empatii we współdziałaniu oraz motywacji i korzyści z wzajemnej współpracy, który prowadził Przemek Dziewitek, współpracownik Grupy TROP i prezes Stowarzyszenia Pracownia Obywatelska.
Wspólnym elementem wszystkich warsztatów była prezentacja Weroniki Chrapońskiej-Chmielewskiej, specjalistki ds. komunikacji i promocji, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, która omówiła podstawowe zasady działań promocyjnych, pokazując najnowsze trendy w komunikacji. Zaprezentowała również przykłady bezpłatnych programów i aplikacji, które można wykorzystać do informowania o projekcie. Następnie, pracując w małych grupach, uczestnicy definiowali cel kampanii promocyjnej w swoim projekcie oraz pej odbiorców.
Warsztaty organizowane są raz w roku dla uczestników programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”, którego celem jest inicjowanie i rozwój współpracy pomiędzy uczestnikami różnych programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. Jego realizatorem jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. W obecnej, szóstej edycji na terenie 12 gmin zawiązało się 7 partnerstw i 3 start-upy na rzecz dobra wspólnego Łącznie, w ramach sześciu edycji programu, zawiązało się 45 partnerstw, działających na obszarze 97 gmin z zaangażowaniem ponad 600 partnerów.