„W czym mogę pomóc ?” to hasło tegorocznego XIV Ogólnopolskiego Kongresu Bibliotek, który odbył się w formule hybrydowej 22 listopada 2023 r., a stacjonarnie gościł w Bibliotece Publicznej w Piasecznie. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział blisko 600 osób.
O tym że w ostatnim czasie biblioteki wyspecjalizowały się w różnorodnych działaniach pomocowych i same są ich inicjatorami mówili witając gości – Joanna Lempart, Dyrektor Programowa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Jacek Królikowski, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, organizatora Kongresu. Rozmowę poprowadził Filip Jędruch z FRSI związany z programem „Sektor 3.0”. Uczestników przywitali także Robert Widz, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno i Sylwia Chojnacka-Tuzimek, Zastępca Dyrektora Biblioteki.
Rozmowę w studio “Jak pomagać mądrze i dobrze?”, z gośćmi Prof. dr hab. Pawłem Łukowem z Uniwersytetu Warszawskiego oraz z ekspertką ds. kulturowych, Oksaną Liubenko, uczestniczką projektu „Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy” poprowadziła dziennikarka Aga Kozak. Rozmówcy omówili różne działania pomocowe, także pod kątem osób i instytucji organizujących wsparcie. Debatowano o tym jak udzielać pomocy zgodnie z dobrymi praktykami i szacunkiem, czy istnieje kodeks dobrego pomagania, ale też jak ją przyjmować.
Następnym punktem programu była rozmowa Anny Rok, wnuczki Olgi Rok, patronki Konkursu dla bibliotekarek, która rozmawiała z tegorocznymi laureatkami – inicjatorkami nieszablonowych działań w bibliotekach.
W kategorii „Placówka biblioteczna większa” nagrodę główną zdobyła: Magdalena Boczkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Gustawa Daniłowskiego – Zagłębiowska Mediateka w Sosnowcu za uruchomienie autorskiego projektu „Mediateka jest Kobietą”, zorganizowanie wystawy „12 portretów na 12 dekad” ukazujący mieszkanki Sosnowca w wieku od 0 do 90 lat, a także za liczne działania na rzecz społeczności Ukraińskiej przebywającej na terenie Zagłębia.
Nagrodę główną, w kategorii „Placówka biblioteczna mniejsza” zdobyła Beata Rogalska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Krypnie Kościelnym. Laureatka została nagrodzona za liczne działania z dla i z udziałem młodzieży m in. spektakl typu Fire Show, poruszający trudną tematykę sytuacji kobiet na świecie, Festiwal poezji patriotycznej „Młodzieżowy BiblioRap!”, czy projekt FAMA poszła! – Filmowa Akcja Młodzieży Aktywnej”, którego owocem jest teledysk.
Stypendia im. Olgi Rok są finansowane ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku, i wspierają rozwój osobisty bibliotekarek, które potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań i odważnie zmieniają swoje społeczności. Partnerami Konkursu są Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.
Uczestniczki i uczestnicy wzięli także udział w warsztatach poświęconych działaniom pomocowym w bibliotekach. W części stacjonarnej warsztat „Jak zadbać o siebie, gdy pomagasz innym?” poprowadziła Katarzyna Dąbrowska. „Młodzi w bookmediach! Jak zachęcić młodzież do czytania literatury z biblioteki?” to temat warsztatu Magdaleny Żerek związanej z portalem Czytam to! O technikach dyskusji i bronienia swojego zdania opowiadał Radosław Czekan, trener komunikacji perswazyjnej a Lena Rogowska-Lewandowska z Fundacji Kultury Dialogu zaprosiła uczestniczki i uczestników do warsztatu „Biblioteka w czasach niepewności. Jak świadomie budować bezpieczną kulturę organizacyjną?”.
Równolegle uczestnicy online mieli możliwość wysłuchania rozmów z gośćmi prowadzonych przez Filipa Jędrucha, m in. z gościem specjalnym, pisarzem, Wydawnictwa Dwie Siostry Tomaszem Kwaśniewskim, a także rozmowy pt. „Biblioteki dla klimatu” z badaczem Krzysztofem Jodłowskim z agencji Day Ray, którą poprowadziła Marta Piechocka-Nowakowska z FRSI.
W podsumowaniu Kongresu Aga Kozak przeprowadziła rozmowę z gościną specjalną Moniką Zuber, pastorką i teolożką, poruszając zagadnienia motywacji oraz mądrego wspierania.
Kongres Bibliotek jest cyklicznym wydarzeniem realizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek – przedsięwzięcia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W ramach programu, który w latach 2008-2015 był realizowany w partnerstwie PAFW i Fundacji Billa i Melindy Gatesów, wsparcie otrzymało ponad 4 tysiące bibliotek publicznych z gmin do 20 tys. mieszkańców.
Partnerami XIV Kongresu Bibliotek byli: Biblioteka Publiczna w Piasecznie oraz My Digital Life. Przy wydarzeniu współpracowali także: Wydawnictwo Dwie Siostry, Sektor 3.0, jak również Stowarzyszenie Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek Inicjatywy.