Animacja przyszłości: nowe doświadczenia, pomysły, utrzymanie zaangażowania partnerów oraz przezwyciężanie trudności – to wiodące tematy Seminarium Dobra Wspólnego, które odbyło się online 22 września w ramach programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele partnerstw zawiązanych w programie.
Uczestników powitała Kalina Grzeszuk-Zajączkowska, Kierownik Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która podziękowała przedstawicielom partnerstw za udział w zakończonej niedawno ewaluacji wewnętrznej programu, której celem była m in. ocena skuteczności metody animacji społeczności lokalnych stosowanej w programie, a także czynników decydujących o trwałości partnerstw, podkreślając że opinie i rekomendacje uczestników są cenne w procesie planowania kolejnej edycji programu. Następnie Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, podkreślił, jak ważne w dzisiejszym świecie są działania partnerskie i budowanie sieci współpracy, dzięki którym łatwiej korzystać ze wspólnych zasobów i znaleźć rozwiązania na wyjścia z wielu trudnych sytuacji
Pierwsza część seminarium poświęcona była prezentacji wniosków z ewaluacji programu. Agnieszka Szczurek z Ośrodka Ewaluacji przedstawiła wyniki badania, przeprowadzonego w ciągu ostatniego roku, które dowiodło, że metoda animacji stosowana w programie okazała się użyteczna i skuteczna, również w czasie pandemii. Wymagało to jednak większego zaangażowania ze strony lidera i partnerów, a także elastyczności i pomysłowości w realizacji wspólnych celów.
Następnie odbyła się debata: „Jak znaleźć wspólny cel i utrzymać zaangażowanie partnerów?”, którą poprowadził Tomasz Schimanek, ekspert ARFP. W dyskusji wzięły udział liderki partnerstw zawiązanych w poprzednich edycjach programu, którym dzięki wsparciu otrzymanemu w ramach Funduszu Rozwoju udało się na nowo odbudować współpracę partnerską, Grażyna Kapaon (Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska), Alina Kierod (Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży) i Magdalena Marynowska (Fundacja Aktywizacji i Rozwoju). Zaprezentowały różne podejścia i sposoby na reaktywację i ożywienie partnerstwa. Należą do nich: odpowiadanie na bieżące wyzwania, wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom partnerów oraz zapewnianie partnerom konkretnych korzyści, takich jak np. możliwość udziału w kursach i szkoleniach.
Tematem kolejnej części, którą prowadził Paweł Łukasiak było wzmocnienie aktywności w społecznościach lokalnych. Prezes ARFP wspomniał o nowych wyzwaniach, przed którymi stoimy oraz o tym, że muszą wiązać się z nimi nowe sposoby angażowania partnerów. Jego zdaniem aby obecnie dotrzeć do odbiorców, niezbędna jest komunikacja z wykorzystaniem języka korzyści. Głos w dyskusji zabrali przedstawiciele poszczególnych partnerstw, biorący udział w wydarzeniu. Stawianie na jakość relacji z partnerami, realizacja mniejszych, ale bardziej wartościowych przedsięwzięć, większa uważność i kierowanie się empatią, działanie ponad podziałami – to kluczowe postulaty, które padły podczas rozmowy.
Na koniec Iza Kaszyńska, przedstawicielka inicjatywy „Kultura dla Klimatu” opowiedziała o konieczności oddolnego działania na rzecz łączenia różnych środowisk: instytucji kultury, organizacji pozarządowych, samorządu w celu tworzeniu partnerstw ekologicznych i koalicji na rzecz klimatu, które przyczynią się do wdrożenia niezbędnych zmian w prawie.
Wydarzenie moderowała Dorota Kostowska, trenerka wystąpień publicznych, specjalizująca się w webinariach.
Seminarium Dobra Wspólnego to cykliczne wydarzenie organizowane dla alumnów programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”, którego celem jest inicjowanie i rozwój współpracy między uczestnikami rożnych programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. W podejmowanych działaniach wykorzystywana jest metoda animacji społeczności lokalnych służąca budowaniu dobra wspólnego. Dotychczas w siedmiu edycjach programu, realizowanych od 2009 roku, zawiązało się 50 Lokalnych Partnerstw PAFW oraz 11 partnerskich start-upów, które swoim zasięgiem obejmują 107 gmin i prowadzą działania z zaangażowaniem 900 partnerów. Realizatorem programu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.