Współpraca, działanie w partnerstwie i szereg pomysłów na aktywność w bibliotekach – to motywy przewodnie dwudniowego spotkania inaugurującego V rundę Programu Rozwoju Bibliotek. Wzięło w nim udział blisko 150 bibliotekarek i bibliotekarzy z całej Polski.
Spotkanie, które odbywało się w dniach 20-21 czerwca w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, otworzyli Joanna Lempart, Dyrektor Programowa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Jacek Królikowski, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Joanna Lempart pogratulowała przedstawicielom 168 placówek bibliotecznych uczestnictwa w V rundzie Programu Rozwoju Bibliotek i dołączenia do sieci ponad 4000 placówek biorących w nim udział. Przypomniała genezę przedsięwzięcia i współpracę z Fundacją Billa i Melindy Gatesów podkreślając przy tym jak bardzo zmieniły się biblioteki na przestrzeni minionych 15 lat stając się centrami społecznej aktywności. Jacek Królikowski mówił jak ważne w działalności bibliotek jest budowanie zaufania, otwartość na różnorodność, a także odpowiadanie na bieżące potrzeby i wyzwania. „Niech biblioteka będzie azylem, gdzie można robić dobre rzeczy” – mówił Prezes FRSI.
Pierwszy dzień warsztatowy upłynął pod hasłem współpracy i sieciowania. Bibliotekarki i bibliotekarze wzięli udział w profesjonalnej biznesowej grze kooperacyjnej „Tree of Life”, prowadzonej przez Pracownię Gier.
Drugiego dnia odbyło się osiem warsztatów z zakresu m in.: prowadzenia diagnozy, pracy z seniorami, działań promujących postawy otwartości, różnorodności i tolerancji, rozwoju biblioteki jako miejsca przyjaznego środowisku, czy rozwoju osobistego pracowników bibliotek. Warsztaty poprowadzili trenerzy i eksperci współpracujący z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Program Rozwoju Bibliotek jest realizowany od 2008 roku i ma na celu wpieranie bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu funkcji nowoczesnych, lokalnych miejsc dostępu do informacji, kultury, edukacji i aktywności społecznej. Istotną częścią jest też wzmacnianie kompetencji i prestiżu zawodowego bibliotekarzy. Do 2015 przedsięwzięcie było prowadzone był w partnerstwie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Fundacji Billa i Melindy Gatesów w ramach szerszej inicjatywy Fundacji Gatesów „Global Librariers” obejmującej kilkanaście krajów. W Polsce od początku realizowane było przez utworzoną przez PAFW w 2008 roku Fundację Społeczeństwa Informacyjnego. Na realizację programu Fundacja Gatesów przekazała PAFW grant w wysokości 31 milionów dolarów.
Dotychczas, w czterech rundach programu, wsparcie otrzymało 4055 placówek bibliotecznych z 1335 gmin, co stanowi 70 procent grupy docelowej. W działania zaangażowanych było ponad 12 tysięcy bibliotekarek i bibliotekarzy. W obecnie trwającej piątej rundzie programu udział bierze 168 bibliotek, w tym 60 nowych placówek.