Siedem partnerstw, które uzyskały dofinansowanie w ramach trzeciej edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” wzięło udział w spotkaniu inaugurującym rozpoczęcie realizacji projektów, które odbyło się 18 września w siedzibie Przedstawicielstwie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w Polsce.
W spotkaniu inaugurującym rozpoczęcie realizacji projektów dofinansowanych w ramach trzeciej edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”, które odbyło się 18 września w Przedstawicielstwie PAFW w Polsce, wzięli udział reprezentanci siedmiu nowych partnerstw:
– Fundacji na rzecz Collegium Polonicum (lider) z woj. lubuskiego (projekt „Małych miasteczek portret własny”);
– Funduszu Lokalnego „RAMŻA” (lider) z woj. śląskiego (projekt „Od przedszkola do seniora”);
– Fundacji Funduszu Lokalnego Ziemi Biłgorajskiej (lider) z woj. lubelskiego, (projekt „Przestrzeń SOWA w Biłgoraju”);
– Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży (lider) z woj. warmińsko-mazurskiego (projekt „Mazurski inkubator tradycji regionu”);
– Ośrodka Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu (lider) z woj. świętokrzyskiego (projekt „Gmina Dwikozy w partnerstwie ze środowiskiem”);
– Stowarzyszenia Europy i My (lider) z woj. mazowieckiego (projekt „TVoja okolica – poznaj ją!”);
– Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Drawy” (lider) z woj. zachodniopomorskiego (projekt „Wystrzałowa przyjaźń drawsko-złocieniecka”).
Partnerstwa, których zasięg działania obejmuje łącznie 19 gmin, miały okazję przedstawić działania planowane w ramach dotowanych inicjatyw, które dotyczą m.in. zagospodarowania przestrzeni społecznej, stworzenia regionalnego produktu i ocalenia kulturowego regionu. Dowiedziały się także więcej o dotychczasowych osiągnięciach programu oraz metodzie animacji społeczności lokalnych, która została wypracowana we współpracy z ekspertami Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz zaprezentowana w publikacji „Jak budować dobro wspólne? Poradnik dla działających lokalnie”, wydanej przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce (Realizatora Programu).
Realizowany od 2009 roku program ma na celu inicjowanie współpracy między uczestnikami różnych przedsięwzięć Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności na rzecz tworzenia partnerstw prowadzących projekty dla dobra wspólnego lokalnych społeczności. Partnerstwa powstają w gminach, w których realizowane były różne programy Fundacji (m.in. „Działaj Lokalnie”, „Liderzy PAFW”, „English Teaching”, „Równać Szanse”, „Szkoła Ucząca Się”, „Wolontariat Studencki”, „Dla Dzieci”, „Obywatel i Prawo”, „Przemiany w Regionie”). Uczestnikami partnerstw są samorządy, organizacje pozarządowe, firmy i media lokalne, a ich liderami – Ośrodki Działaj Lokalnie. W dwóch pierwszych edycjach „Lokalnych Partnerstw PAFW” udział brało 15 partnerstw, które realizowały działania w 30 gminach. W ramach projektów udało się m.in. zmienić regulacje prawne w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w Żywcu, utworzyć młodzieżowe radio internetowe w Nidzicy i Klub „Flisaka” w Solcu nad Wisłą.
Uczestnicy zapoznali się również ofertą innych programów PAFW, które przedstawili Radosław Jasiński, Dyrektor Programowy PAFW oraz Agnieszka Mazur, Kierownik Programowy PAFW. Noemi Gryczko z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego opowiedziała o inicjatywie „Organizacje pozarządowe bibliotekom” skierowanej do bibliotek uczestniczących w pierwszej i drugiej rundzie Programu Rozwoju Bibliotek, w ramach której bibliotekarze we współpracy z ekspertami mogą m.in. prowadzić interesujące spotkania, doradztwo, zajęcia dla osób w różnym wieku, dyskusje i konsultacje dla społeczności.
Spotkanie zakończyło się podpisaniem przez liderów partnerstw umów z Realizatorem Programu – Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce, reprezentowaną przez Prezesa Pawła Łukasiaka i Tomasza Bruskiego, Członka Zarządu.
strona programu: www.lokalnepartnerstwa.org.pl