„Jutro już tu jest. Nowe wyzwania dla bibliotek” – to hasło, które 10 czerwca zgromadziło przedstawicielki i przedstawicieli bibliotek na spotkaniu online otwierającym IV rundę Programu Rozwoju Bibliotek.
Spotkanie było okazją do poznania doświadczeń ciekawych postaci ze świata kultury, rozmów, inspiracji i określenia nowych wyzwań, jakie stoją przed blisko 250 placówkami bibliotecznymi, które zakwalifikowały się wiosną do udziału w programie.
Wykład inauguracyjny pt.:”Tratwa Odysa. Biblioteka na morzu paninterny” wygłosił Prof. Tadeusz Sławek – polonista i anglista związany z Uniwersytetem Śląskim. Profesor Sławek czyniąc liczne nawiązania do literatury opowiedział o lękach z czasów pandemii, które kumulują się w Internecie, ale także o tym jak ważna może być rola biblioteki po pandemii.
Następnie odbyła się debata pt.: „Co znaczy, że jutro już tu jest?”, którą prowadziła Magdalena Kubecka, animatorka kultury, Wiceprezeska Fundacji „Na Miejscu” z udziałem Aleksandry Janus, doktor antropologii, dyrektorki Centrum Cyfrowego i członkini kolektywu Kultura dla Klimatu, Agnieszki Pajączkowskiej, kulturoznawczyni, autorki projektu i książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny, Małgorzaty Sobiesiak, dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przasnyszu i Jarosława Szulskiego, nauczyciela, twórcę projektu rozwojowego dla młodzieży „!@#$%”, autora książek. Rozmówcy dyskutowali o wyzwaniach i roli bibliotek poprzez pryzmat własnych doświadczeń.
Kolejne dwa moduły poświęcone były prezentacji Sieci LABiB – społeczności pracowników bibliotek, dzielących się wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem, osób, które dostrzegają potencjał bibliotek i chcą go rozwijać wychodząc naprzeciw różnorakim potrzebom lokalnych społeczności oraz Grupy InicJaTyWy, zrzeszającej i wspierającej dyrektorów bibliotek w procesie zarządzania placówką i wspólnym rozwiązywaniu problemów, jakie napotykają osoby zarządzające instytucjami kultury.
Na warsztat kreatywny „Eliksir mocy” zaprosiła uczestniczki i uczestników Anna Zajda Koordynatorka warsztatów i autorka stref edukacji do wystaw czasowych dedykowanych rodzinom w Muzeum Łazienki Królewskie, a warsztat „Ćwiczenia z ciekawości” , dotyczący trafnego badania potrzeb poprowadziła Agata Urbanik, facylitatorka dialogu Nansen Center for Peace and Dailogue.
Joanna Lempart, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przybliżyła historię programu i opowiedziała jak pod jego wpływem zmienił się wizerunek bibliotek, które stały się przyjaznymi mieszkańcom centrami lokalnej aktywności a Jacek Królikowski, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego mówił o niepewnej przyszłości i nadchodzących wyzwaniach, a także tęsknocie za spotkaniami offline, życząc uczestnikom sukcesów w osiąganiu zamierzonych celów.
Spotkanie moderowała Dorota Kostowska, nad jego przebiegiem czuwały Martyna Woropińska, Elżbieta Jankowska i Joanna Szymańska z FRSI.
Program Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, jest realizowany przez utworzoną przez PAFW w 2008 roku Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 program był prowadzony w ramach szerszej inicjatywy „Global Libraries” w partnerstwie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Objął 3808 placówek bibliotecznych z ponad 1250 gmin, co stanowi blisko 60 procent bibliotek zlokalizowanych na terenach wiejskich i w małych miastach w Polsce. Od 2016 roku wsparcie dla bibliotek jest kontynuowane w ramach strategii umacniania trwałości efektów zasadniczej fazy Programu Rozwoju Bibliotek.
Blisko 250 placówek bibliotecznych (biblioteki wraz z filiami) z 79 gmin, oraz ok. 300 reprezentujących je bibliotekarek i bibliotekarzy dołączyło do Programu Rozwoju Bibliotek w ramach jego IV rundy, która realizowana będzie w latach 2021-22. IV runda to 20 miesięcy wsparcia: szkoleń, doradztwa, materiałów i sprzętu. Oferta jest podzielona na kilka bloków. Na początku zespoły bibliotek będą zaproszone do tego, żeby pod okiem specjalistów rozejrzeć się dookoła i przeprowadzić diagnozę lokalną. To ona będzie punktem wyjścia do przygotowania Planu Rozwoju Biblioteki i przemyślenia jej misji, a także określenia zakresu i zaprojektowania sposobu świadczenia usług biblioteki, również usług online. Biblioteki otrzymają też sprzęt, który najpierw umożliwi zespołom udział w programie, a później pozwoli na zaoferowanie części usług biblioteki w formie zdalnej lub hybrydowej.